שתף קטע נבחר

מחנך חרדי: "לימודי ליבה? אצלנו אין אונס"

יו"ר "משמרת החינוך והקודש החרדית", הרב מרדכי בלוי, לא מבין מה רוצים מהתלמידים החרדים: "על הנוער החילוני אין הגבלות והוא מחונך לעשות מה שבא לו - ואת התוצאות ראינו הבוקר". לדבריו, החינוך החרדי מקנה כלים לימודיים שיאפשרו להשתלב במהירות בשוק העבודה "אם חלילה הגמרא תיסגר"

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, קרא למרי אזרחי נגד החינוך החרדי , ולא ידע שבבוקר שאחרי תזדמן לחרדים הרמה להנחתה: בעקבות פרסום החשד לאונס קבוצתי באזור המרכז, אמר היום (ב') ל-ynet יו"ר "משמרת החינוך והקודש" החרדית, הרב מרדכי בלוי: "תראו מי שמדבר. מה שקרה הבוקר אצל החילונים עם ילדים שהם בקושי בגיל בר-מצווה זו לא פרשייה בודדת אלא רק אחת שנחשפה. זה פרט שמעיד על הכלל, ואתם יכולים לשאול על זה עובדים סוציאליים שעובדים עם 'בני הטובים' האלה".

    

בלוי, שכדמות חינוכית ידועה בציבור החרדי מקורב לבתיהם של כמה רבנים בכירים ממנהיגי הציבור הליטאי, הוסיף לתקוף את החינוך הממלכתי שאותו ביקש חולדאי לייצג, ואמר: "על הנוער החילוני אין הגבלות והוא מחונך לעשות מה שבא לו – לשבת מול טלוויזיה על מאה או מאתיים ערוצים, או לגלוש באינטרנט בלי הגבלת זמן ומקום – ואת התוצאה ראינו הבוקר". עוד תהה: "לפני שתקף את החינוך החרדי, חולדאי כבר סגר את כל המועדונים בתל אביב? מדובר הרי בחממות פשע שבהם אין צעיר שמגיע בלי נשק חם או קר! האם כבר סידר את העיר וניקה אותה מפשיעה ומסמים?". 

 

בהתייחס לעצם טענותיו של ראש העיר תל אביב השיב הדובר כי המוסדות החרדיים מקנים לתלמידיהם כלים לימודיים וערכיים, ואלה מאפשרים להם בבוא הזמן – אם חלילה החליטו לסגור את הגמרא -להשלים בקלות ובמהירות את ההשכלה הנדרשת בשוק העבודה ולהצליח במקצועות החופשיים יותר מבני מגזרים אחרים. "הלימודים אצלנו הרבה יותר איכותיים וברמה גבוהה בכל קנה מידה", אמר, "בכל מכוני ההכשרה וההשתלמות רואים שלאלה שבאו מעולם הישיבות יש מוח מחודד יותר ויכולת למידה והתמדה מצוינים.

 

"חד משמעית: אין מצב שתלמיד שבא מהחינוך שלנו לא עובר שם את כולם, וזה נרכש רק על ידי לימוד תורה. ברגע האמת, הם יודעים לעשות את כל התארים במקצועות החופשיים ומוציאים את התעודות הטובות ביותר, ואחר כך גם נחטפים על ידי היחידות האיכותיות ביותר בשב"כ. ואני בכלל עוד לא מדבר על הבנות, שכבר מגיל אפס לומדות את זה בבתי הספר של בית יעקב, ובמבחני הפיזה והמיצב הוכיחו שהן הכי טובות באנגלית ומתמטיקה".

 

המחנך החרדי ציין עוד כי הנער והנערה החרדיים מחונכים מיינקות לחיים שיש בהם גבולות וסייגים, ולכן

"אדם כזה, כשבגר, לא יבוא ליום עבודה אחרי שבילה כל הלילה בשתיית אלכוהול במסיבות". לדבריו, זהו אחד ההסברים לכך שעבריינים רבים מצליחים לצאת ממעגל חוזר של פשיעה-מאסר-שחרור רק באמצעות "שיקום תורני" במוסדות חרדיים. על טענת החילונים – ובהם רון חולדאי - כי החרדים מגדלים דור נוסף של בורים, אמר: "יהדות זה לא בורות. מה הדיבורים האלה? חכמינו היו בורים?! הרמב"ם וכל חכמי הדורות היו חכמים בכל התחומים, מאסטרונומיה ועד רפואה. לימוד התורה נותן לך כישורי עבודה בכל התחומים וכישורים קוגנטיביים, וגם מקנה לך ערכי מוסר".

 

בלוי דחה את הקריאה שלא לתקצב עוד את המוסדות החרדיים, והזכיר: "המדינה אולי תומכת בלימוד התורה, אבל אנחנו מאמינים שרק בזכות זה היא מתקיימת. זו מדינה יהודית ולא יכול להיות שהיחס כאן לתורה וללומדיה יהיה כמו אצל הגויים. חוץ מזה, רק הציבור שלנו נתמך? מדינת ישראל כולה היא מדינה נתמכת, והיא כבר מעל גיל 62! אם אמריקה תסגור לה את הברזים אפילו ליום אחד - היא לא תוכל להתקיים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש עיריית תל אביב
צילום: אורן אהרוני
אילוסטרציה
צילום: AFP
מומלצים