שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אמ"ן: הסקאדים לחיזבאללה - קצה הקרחון

  לא הברחות, כי אם העברת נשק מאורגנת - כך מכנה ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תא"ל יוסי ביידץ, את ההתפתחויות האחרונות מצפון. להערכתו, אבו מאזן מחכה לכישלון השיחות כדי "לחשוף את פרצופה האמיתי של ישראל". בסיני יש תוכנית לשיתוף פעולה בין בדואים לחמאס

  בישראל גוברת הדאגה מהעברת הנשק מסוריה ללבנון. לדברי ראש חטיבת המחקר באמ"ן, "אמצעי הלחימה לחיזבאללה מועברים באופן קבוע מסוריה ומאורגנים על ידי המשטר הסורי והאיראני, לכן אין לקרוא לזה הברחות נשק ללבנון - זו העברה רסמית ומאורגנת". הוא טען ש"הועברו טילים ארוכי טווח שזכו לפרסום לאחרונה, וזה רק קצה הקרחון", בהתייחס  לטילי הסקאד.

   

  תת-אלוף יוסי ביידץ סקר היום את תמונת המצב בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת והדגיש כי "כבר היום יש בידי חיזבאללה ארסנל של אלפי רקטות מכל הסוגים והטווחים, כולל טילים עם דלק מוצק בעלי טווח ארוך יותר ומדויק יותר".

   

  ביידץ הוסיף כי "הטווחים הארוכים של הטילים שבידי החיזבאללה מאפשרים להם למקם את קני השיגור שלהם בעומק לבנון, והם מכסים טווחים הרבה יותר גדולים מאשר הכרנו בעבר. מודל חיזבאללה 2006 שונה ממודל 2010 מבחינת יכולתם הצבאית, שהתפתחה מאוד. יש להם אלפי פעילים (לוחמים) פרוסים מדרום לליטאני בכ-100 כפרים למרות החלטת מועצת הביטחון 1701, וגם בעומק לבנון עם יחידות הטילים שם".


  יו"ר הוועדה צחי הנגבי, ביידץ וציפי לבני (צילום: גיל יוחנן)

   

  אז מה יהיה? "חיזבאללה נמצא במתח בין זהויות שונות: מצד אחד מחויבתו לג'יהאד ואיראן למול שיקוליו הפוליטיים בלבנון וצרכי העדה השיעית. לפיכך, דרך הפעולה שבה הוא נוקט כרגע - הוא בוחר בשקט. ולהערכת המודיעין, הוא אינו מעוניין בעימות נרחב עם ישראל, חושש ממנו, אך הוא מתכונן לקראתו. הארגון עדיין מתחייב בפומבי לבצע פעולות טרור נגד ישראל".

   

  לא מזהים גמישות אצל אבו מאזן

  לדברי ראש חטיבת המחקר, "סוריה ממשיכה לצעוד בשני נתיבים מבלי שהיא תדרש לבחור בניהם על ידי הזירה הבינלאומית - מצד אחד משפרת יחסיה עם המערב,

   עם מדינות ערב ועם טורקיה, כמו כן היא חוזרת להשפעה ולתפקיד משמעותי בתוך לבנון, ובמקביל היא מעמיקה את שיתוף הפעולה האסטרטגי והאופרטיבי שלה עם איראן, חיזבאללה והטרור הפלסטיני". ככל הידוע בישראל, צבאו של אסד מאמן את החמאס והג'יהאד האיסלמי גם בעזה וגם בסוריה.

   

  עם זאת, ביידץ ציין כי סוריה רואה את ההסדר המדיני עם ישראל בסדר עדיפות גבוה. "המודיעין מזהה רצון של הסורים להגיע להסדר אולם בתנאיו שלו - קרי: החזרת רמת הגולן כולה ומעורבות אמריקאית". להערכת אמ"ן, בתמורה להסדר סוריה תשנה את תפקידה בציר הרדיקלי, אולם אסד חושב שעם הממשלה הנוכחית לא ניתן להתקדם - ולכן נמנע כרגע מלבצע צעדים בוני אמון.

   

  בגזרה הפלסטינית, יום לפני פתיחת שיחות הקרבה, ההערכה בצה"ל פסימית. "אבו מאזן מעוניין בהסדר עם ישראל, אך מרחב הגמישות שלו בסוגיית הליבה מצומצם", אמר הקצין הבכיר. "אנחנו לא מזהים אצל אבו מאזן שום ניסיון אמיתי לגמישות בנושאי המהות, והוא יבוא עם אותן עמדות כפי שהיו במשא ומתן עם הממשלה הקודמת. אבו מאזן מכשיר את הקרקע לכך שהשיחות ייכשלו - דבר שיביא לדידו לחשיפת פרצופה האמיתי של ישראל. הוא פסימי בנוגע למידת הצלחתן של השיחות, וסבור שהכדור במגרש הישראלי".

   

  האיראנים רק צריכים להחליט - ויש להם פצצה

  ביידץ הדגיש כי בשנה האחרונה קיים שקט יחסי בכל הגזרות - בראש ובראשונה בשל רתיעת אויבי ישראל מעימות צבאי ישיר עמה. אולם, לעומת זאת, "למרות השקט, אין ססטוס קוו בסביבה האסטגטית של ישראל. אם מצד אחד ישנם אפשרויות להסדרים מדיניים עם פלסטינים ועם הסורים, מצד שני – במקביל, מחריפות המגמות השליליות שעוטפות אותנו, כמו התגרענות איראנית, התחמשות מואצת של כל אויבנו במעגל הקרוב והרחוק, האפשרות לפיגוע טרור שיכול להביא להתדרדרות".

   

  ומה עם איראן? "האיראנים ממשיכים לקדם את תוכניתם הגרעינים והם צוברים יכולות שמאפשרות לה להסתער על הנשק הגרעיני ברגע שהם יחליטו.
  מהרגע הזה הכל תלוי בהתחלטתם. אם בעבר ההגעה ליכולת גרעינית הייתה תלויה בהתגברות על המכשולים הטכנולוגים, היום מצבה של איראן הוא שזה תלוי בהחלטתם בלבד - האם להגיע לייצור פצצה גרעינית".

   

  ראש חטיבת המחקר התייחס גם לאזהרה שלא לנסוע לסיני. "בערב פסח הייתה התראת אמת הקשורה לפעילות בדואים בסיני, שהיו אמורים לחטוף ישראלים השוהים בסיני ולהעביר אותם לידי הזרוע הצבאית של החמאס. היתה תוכנית לשיתוף פעולה בניהם. הפרסומים הרתיעו את הקבוצות, אך עדיין יש אפשרות שבדואים כקבלני משנה יחטפו את הישראלים ויעבירו אותם לחמאס". על הרקטות שנורו לעבר אילת ועקבה הוא אמר ש"הערכה היא כי נורו מסיני. לא יודעים בדיוק מי ירה, אבל ההערכה היא שאלה גורמים הקשורים ל'גיאהד העולמי".

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תא"ל ביידץ, היום בכנסת
  צילום: גיל יוחנן
  אחמדינג'אד, אסד ונסראללה. הכל מאורגן
  צילום: AP
  אבו מאזן. מתכונן לכישלון
  צילום: רויטרס
  מומלצים