שתף קטע נבחר

הרב פרומן במסגד השרוף: כמו שריפת בית כנסת

רבהּ של תקוע הגיע למסגד שנשרף בלובן א-שרקייה ואמר כי יביא מתנחלים לשפץ את המקום. בינתיים, המשטרה קבעה שלא מדובר בהצתה - אך הפלסטינים חושבים אחרת

ביקור הזדהות במסגד השרוף: למרות שחוקרי המשטרה קבעו כי המסגד בכפר לובן א-שרקייה שבין שכם לרמאללה, לא הוצת - הגיעו אליו בצהריים (יום ד') הרב מנחם פרומן וקונסולים מרחבי העולם. "שריפת מסגד, על-פי ההלכה היהודית, שווה לשריפת בית כנסת. אביא עשרות מתנחלים לשפץ את המסגד השרוף", אמר הרב.

 

בניגוד לקביעת המשטרה, הפלסטינים בטוחים כי ידם של המתנחלים בדבר והם הציתו את האש. היום התקיים במסגד השרוף מפגש מתוקשר, בנוכחות נציגי קונסוליות, ובו הציגו הפלסטינים את טענתם כי המתנחלים הם ששרפו את המסגד.


מתפלל במסגד השרוף (צילום: רויטרס)

 

פרומן, שהוזמן למסגד על ידי ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד, נשא דברים במשך כמעט שעה. הוא סיפר לכל הנוכחים כי הוא מאמין בדו-קיום, ובמדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל. "במדינה הפלסטינית ישכנו זה לצד זה, מתנחלים יהודים ותושבים ערבים. כמו שיש 20 אחוז ערבים בישראל, כך יהיו 20 אחוז יהודים בפלסטין וזה יהיה גשר לשלום".

 

בהמשך דבריו התייחס הרב פרומן לפגיעה במבנה תפילה באופן כללי: "פגיעה במסגד כמוה פגיעה בבית כנסת. זה מה שלמדתי מרבי בגיל צעיר. היהדות נגד פגיעה בכל מקום קדוש, ולא משנה לאיזו דת".

 

בשיחה עם ynet סיפר הרב פרומן: "התפלאתי מאוד שהזמינו אותי, שהרי הרשות מקיימת בימים אלה מסע חורמה נגד המתנחלים, מוצריהם וכעת גם נגד פועלים פלסטינים שעובדים בהתנחלויות. שלא לדבר על המישור הבינלאומי, בו הם לא מוכנים להתקדם".

 

"לפי דעתי", אמר, "הפלסטינים רואים שאין מדינה פלסטינית, ושזה פוגע בהם מאוד, לכן הוזמנתי כסימן שיש דרך. הם מבינים שהמשא המתן התקוע והאמריקנים לא מובילים אותם לשום מקום, ואולי רצונם באמת לנסות דרך חדשה".

 

הוא הציע לפלסטינים סיוע בשיפוץ המסגד: "אמרתי גם להם, שאני לא יותר חכם מחוקרי המשטרה ואני לא יודע מי עשה את המעשה, הם כמובן משוכנעים שזו הצתה. אבל הבהרתי שבכל אופן היהדות נגד מהלכים כאלה, וסיכמתי עם ראש הכפר שכשיתבררו ממצאי החקירה, אביא כמה עשרות מתנחלים עם בגדי עבודה, שיעזרו בשיפוץ המסגד".

 

במקביל, אמר ראש הממשלה הפלסטיני כי ממשלתו תיקח על עצמה את האחריות לשקם ולשפץ את המסגד, שלדבריו הוצת על-ידי מתנחלים. פיאד אמר כי מדובר באירוע טרור וכי השיפוץ יסתיים עוד לפני סוף החודש.

 

פיאד דרש מהקהילה הבינלאומית להעניק לפלסטינים הגנה בינלאומית, מול המתנחלים: "ההסלמה בהתקפות הטרור של המתנחלים, בד בבד עם הרחבת ההתנחלויות בשטחים הכבושים ובעיקר בירושלים, מעידות על הסכנה האמיתית שגורמת מדניות ההתנחלויות לבני עמנו ולרכושם. הדבר מוכיח את הצורך הקריטי, שעל הקהילה הבינלאומית להעניק הגנה לעמנו ואנו מצפים בהקשר זה שהקהילה תישא באחריותה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
הרב פרומן. ביקור במסגד
צילום: דודי ועקנין
המסגד השרוף בלובן א-שרקייה
צילום: רויטרס
מומלצים