שתף קטע נבחר

ברלין: במטה האס-אס ילמדו על ההפחדה הנאצית

במקום שבו תוכננו פשעי הנאצים נחנך כעת מרכז מבקרים גדול החושף לציבור את האנשים שתכננו והוציאו אל הפועל את הזוועות. "אנשים עדיין רוצים לשמוע וללמוד על האירועים המזעזעים שקרו כאן", הסביר מנהל המרכז החדש

זה היה המקום האפל ביותר, בתקופה האפלה ביותר שידעה ההיסטוריה האנושית. מפקדות האס-אס והמשטרה החשאית, הגסטפו. מכאן נוהלו שיטות הטרור וההפחדה של המשטר הנאצי באופן כללי, ומכאן נוהלה הרדיפה שהובילה להשמדה השיטתית של יהדות אירופה בפרט.

 

לאחר עיכובים רבים, בנייה שהתארכה ותקציב שהתנפח לכדי 37 מיליון אירו, נפתח אמש (יום ה') בברלין המוזיאון "טופוגרפיה של טרור", שצפוי להפוך אתר מרכזי עבור המבקרים בעיר.

 

בטקס שנערך בהשתתפות נשיא גרמניה הורסט קוהלר וראש עיריית ברלין (קלאוס ווברווייט) נחנך המקום שמוגדר על ידי המתכננים כ"אבן דרך משמעותית בתרבות הזיכרון של ברלין עד כה". במהלך תקופת הבניה, הייתה "טופוגרפיה של טרור" תערוכה שעמדה באוויר הפתוח.

 

צילום: AFP

 

התצוגה הפנימית במבנה החדש תכלול בין היתר פריטים מקוריים של תעמולה נאצית, קטעי עיתונות מימי הרייך השלישי, שלל מסמכים היסטוריים ותמונות - כל אלה הן בגרמנית והן באנגלית. בקומה התחתונה נבנתה ספריה שתהיה פתוחה לציבור הרחב, עם 26,000 פריטים.

 

מרכז "הטופוגרפיה של הטרור" חושף לציבור את פניהם של האנשים שתכננו והוציאו אל הפועל את פשעי הנאצים. הכרטיסיות המכסות קיר שלם, בצבעי ורוד, בז' וירוק, מכילות שמות, תאריכי לידה ופתקים רשומים בכתב יד. הפרטים המופיעים בהן שייכים ל-7,000 עובדים לשעבר בכוחות הביטחון הנאציים - מרכז העצבים של המשטר האכזר.

 

אנשים עדיין רוצים לדעת על האימה

המתחם - הסמוך למוזיאון מרטין גרופיוס לאמנות - היה בעבר מקום מפגש של כמה מהאישים הבכירים ברייך השלישי, ובהם היינריך הימלר, ריינרד היידריך ואדולף אייכמן. מנהל המרכז, אנדראס נחמה, הסביר בראיון לסוכנות הידיעות AP כי "האותנטיות של המקום מושכת אליו מבקרים, החל מהתייר המזדמן ועד לחוקרים ואקדמים".

 

לדברי נחמה, "אנשים המגיעים לברלין עדיין רוצים לדעת על משטר האימה שהיה כאן, על בירת הרייך השלישי. הם יכולים לחזות בשכבות ההיסטוריה באתר, ויכולים ללמוד על המקום שבו תוכננה האכזריות והושלט טרור על מיליוני בני אדם". נחמה מדגיש כי מיקומו של מטה הגסטפו במרכז העיר אינו מקרי.

 

"הנאצים יכלו למקם את סוכנויות הביטחון באזורים נוחים יותר בפרברי העיר, אבל בחרו במרכז. לדיכוי היתה מטרה פוליטית מובהקת. כל האזרחים היו יכולים לראות מול מה יעמדו אם יתנגדו למשטר. הם יגיעו לכאן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא גרמניה קוהלר בטקס הפתיחה
צילום: AFP
מנהל המרכז, אנדראס נחמה
צילום: AP
מומלצים