שתף קטע נבחר

עוד פרשה ביטחונית מכה גלים במגזר - וברשת

כמו במקרה ענת קם, הבלוגים והאתרים כבר מדווחים בהרחבה על הפרשה הנחקרת ע"י שירותי הביטחון - אבל בישראל אסור לפרסם דבר. מפה לאוזן, זה הפך לשיחת היום בקרב הערבים, שכבר קיימו כנס חירום והבטיחו להפגין ולהילחם ב"רדיפה"

שוב כל העולם יודע - ורק לנו לא מספרים. פרשה ביטחונית חדשה, הנחקרת על ידי שירותי הביטחון, מסעירה בימים אלו את החברה הערבית בישראל. בדיוק כמו פרשת ענת קם לפניה, גם במקרה זה אסור לפרסם דבר מפרטי הפרשה בתקשורת הישראלית - אך היא זוכה כבר לאזכורים רבים בבלוגים ובאתרי אינטרנט בעולם.

 

הבלוגר ריצ'רד סילברסטיין באתר "Tikun Olam", שהיה מהכותבים הראשונים שחשפו את פרשת קם - כבר כתב עליה. גם בפייסבוק כבר הספיקה לקום קבוצת מחאה, וביום חמישי האחרון התקיים כנס חירום בעניין,

 ביוזמת מרכז מוסאוא וארגון עדאלה - שניים מהגופים הבולטים הפועלים למען זכויות המיעוט הערבי בישראל - ובהשתתפות עשרות גופים נוספים. בדיון הוחלט בין היתר לפעול נגד מניעת הפרסום, שלדברי משתתפי הכנס, מזכירה משטרים אפלים.

 

בעולם כבר נפוצו הודעות על הפרשה בקרב ארגונים בינלאומיים, חברים בפרלמנט האירופי ועשרות משרדי חוץ של מדינות שונות. גם הרשת האירופית-מזרח-תיכונית של הארגונים הלא-ממשלתיים הפיצה הודעה על הפרשה בשלוש שפות - אנגלית צרפתית וערבית. כך עשו גם ברשת הארגונים הפלסטיניים בשטחים. גם בבלוגים רבים ובעיתונים בעולם הערבי כבר נכתב עליה.

 

"טרור משטרתי וסתימת פיות"

על אף איסור הפרסום, הפכה הפרשה במהרה, מפה לאוזן, לשיחת היום גם ברחוב הערבי בישראל. בעקבות כנס החירום, אמרו ראשי הארגונים הערביים ל-ynet כי מה שמתרחש כעת מזכיר את טוניס וארגנטינה, ולא מתאים למדינה המבקשת להתהדר בנוצות של דמוקרטיה וזכויות אדם.

 

"אנחנו רואים בצעדים שנוקטים גורמי הביטחון חלק ממדיניות ממשלת הימין הקיצוני", אמר מנכ"ל מוסאוא, ג'עפר פרח. "במדינות דמוקרטיות לא אוסרים על פרסום דברים כמו בישראל. זה מאפשר לגורמי הביטחון לעשות ככל העולה על רוחם, ואחר כך למכור לציבור הרחב שקרים. קיימת כנראה חלוקת עבודה בין ארגוני הימין הקיצוניים למשרדי הממשלה. ראינו זאת במתקפה נגד ארגונים יהודיים כמו 'שוברים שתיקה', האגודה לזכויות האזרח, והקרן החדשה לישראל".

 

גם "הוועד להגנה על החרויות", הפועל מטעם ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, פרסם הודעה בנושא, לפיה "המתקפה על החרויות בישראל נמצאת בעיצומה".

 

ח"כ מסעוד גנאיים (רע"מ-תע"ל) בחר להפיץ הודעה באמצעות הדואר האלקטרוני לאלפי כתובת מייל בארץ ובחו"ל, בה הוא מכנה את הפרשה "טרור משטרתי וסתימת פיות". עוד כותב: "מה שקרה הוא הוכחה ברורה לגזענות, ומי שטוען שישראל היא הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, מקבל הוכחה חדשה מדי יום, בצעדים שנוקטים הממשלה וגופיה כלפי האזרחים, המפלגות והארגונים של החברה הערבית".

 

מחר צפויות להתקיים הפגנות במקומות שונים בארץ במחאה על הפרשה, וביום חמישי הקרוב אמורה ועדת המעקב העליונה לקיים דיון חירום נוסף בעניין. "לא נשקוט", מבהירים במוסאוא ובעדאלה. "נוסיף להיאבק באיסור הפרסום ובמתן האישור החוקי לכאורה לרדיפה של ממשלת ישראל נגד החברה הערבית בכלל ומנהיגיה בפרט".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סערה ברחוב הערבי. יום האדמה האחרון בסכנין
צילום: שי וקנין
"מוכרים לציבור שקרים". פרח
"הוכחה ברורה לגזענות"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים