שתף קטע נבחר

תצהיר האמהות: "קראו לבנותיי ספרד-ג'וקיות"

"הבנות ביחידה האשכנזית לעגו לבנותיי בכינויים גזעניים מול המורות, שלא עשו דבר". אמהות תלמידות המגמה הכללית הגישו לבג"ץ את תצהיריהן בפרשת ההפרדה בכיתות

אחרי "פיצוץ המגעים" בין הצדדים, עמותת "נוער כהלכה" הגישה היום (א') לבית המשפט העליון, באמצעות עורכי הדין ד"ר אביעד הכהן וישעיהו אברהם, תצהירים של אמהות לבנות מ"המגמה הכללית" בפרשת האפליה בעמנואל בו מתארות האמהות את האפליה ואת הביטויים הקשים שהושמעו באוזניי בנותיהן.

  

בתצהיר הראשון מתארת אם לשלוש בנות שלומדות בבית הספר את ההפרדה שנעשתה וכותבת כי ההפרדה גרמה לשנאה תהומית בין הבנות וכי התלמידות האשכנזיות לא רצו להיות בקשר עם הבנות המזרחיות גם אם לפניכן היו חברות טובות מאוד. לדברי האם גם הורי התלמידות האשכנזיות לא רצו שבנותיהן תלמדנה ותתערבבנה עם התלמידות המזרחיות.

 

"בנותיי היו מספרות לי שחברות שהיו להן ביחידה האשכנזית החלו ללעוג להן לאחר ההפרדה

 ולהתעלל בהן. הן לא רצו להתקרב אליהן ולא לבוא אליהן במגע ונהגו לכנות אותן בשם ספרד-ג'וקיות. הנורא הוא שהבנות ביחידה האשכנזית היו נוהגות ללעוג ולקרוא לבנותיי בכינויים גזעניים כדוגמת ספרד-ג'וקיות מול עיניהן של המורות ואלו לא עשו דבר כדי למנוע זאת".

  

עוד כתבה האם כי בעקבות ההפרדה - האווירה ביישוב היתה מתוחה והשנאה הגזענית חלחלה גם למבוגרים. עוד ציינה כי התלמידות והוריהן שרצו להתקבל למגמה האשכנזית היו צריכות להסכים לכך שהסידור בו הן ישתמשו יהיה אשכנזי וכל תלמידה שרצתה לעבור למגמה החסידית היתה צריכה להוסיף סכום כסף נכבד, שהרבה מהמשפחות המזרחיות לא יכולות להרשות לעצמן.

 

"שאלו את בתי אם היא מצחצחת שיניים" 

אם נוספת תיארה בתצהירה מקרה בו בתה נשאלה האם היא ואביה מצחצחים שיניים בבוקר ואף ישבה ליד תלמידה אשכנזייה והתלמידה לא רצתה לשבת לידה בטענה כי היא מסריחה והמורה נענתה באופן מיידי לבקשתה של התלמידה האשכנזייה והעבירה אותה ליד תלמידה ממוצא אשכנזי.

  

האם תיארה בתצהירה כי ההפרדה גרמה לשנאה תהומית בין הבנות וכי בנותיה היו חוזרות הביתה מבית הספר ומספרות איך התלמידות בחלק האשכנזי שינו את יחסן כלפיהן בצורה משמעותית, התייחסו אליהן בזלזול, לגלגו עליהן והתנהגו אליהן בצורה מתנשאת.

 

המפגשים בסתר

עוד טענה האם כי בתה לא יכלה לשחק יותר עם חברתה הטובה מהיחידה האשכנזית והן נאלצו להיפגש בסתר ולהעביר ביניהן פתקים בין הגדר כאשר בית הספר הפך לבית כלא של ממש.

  

עורכי הדין מדגישים שמדובר בתצהירים שהוגשו בתיק אזרחי המתקיים בתביעת אותן אמהות נגד בית הספר, וכי תוכן התצהירים מדבר בעד עצמו ומדובר בתצהירים מאומתים כדין ולא בסתם אמירות שהופרכו לחלל האוויר ללא בסיס ראייתי.

  

לבסוף כתבו עורכי הדין כי חלק גדול מהוראות התקנון החסידי נועדו להקשות ולמעשה לחסום לחלוטין את קבלתן של בנות המגמה הכללית למגמה החסידית אליטיסטית כביכול, בתואנה של דרישות דתיות.  

 

עורכי הדין אף ביקשו להסב את תשומת לב בית המשפט לעובדה שעד היום הורי בנות המגמה החסידית לא טרחו לגבות את "העובדות" הקשות שהציגו מצידם בפני בית המשפט בדיון לפני עשרה ימים בתצהיר מפורט, וכי מרכז החינוך העצמאי אף לא הצהיר האם החלטת בית המשפט בדבר תשלום הקנס היומי בסכום של 5000 שקלים אכן מקוימת על ידו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קרב ההורים בבג"ץ
צילום: גיא אסיאג
בית יעקב
צילום: דודי ועקנין
מומלצים