שתף קטע נבחר

נתניהו במרכז הרב: מעולם לא ויתרנו על ירושלים

ראש הממשלה השתתף בעצרת יום ירושלים בישיבה ואמר: "גם לאחר שבית המקדש חרב פעמיים - המשכנו לדבוק בירושלים. אנחנו בונים אותה ונמשיך לפתח אותה". ראש העיר ברקת: "לא מתקבל על הדעת לעצור את הבנייה בעיר רק ליהודים"

בישיבת מרכז הרב נערכה אמש (יום ג') עצרת יום ירושלים המסורתית בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהתקבל בתשואות סוערות על-ידי הנוכחים. בדברים שנשא ראש הממשלה הוא הביע את מחויבתו לעיר, ואמר: "מעולם לא ויתרנו על הקשר לירושלים - גם כשחרב בית המקדש בפעם הראשונה, גם בפעם השנייה וגם לאחר מכן".

 

לפני שפתח את דבריו עמד ראש הממשלה על הבמה במשך דקות ארוכות ולא יכול היה להתחיל, מאחר שהקהל שר בקול ובהתלהבות "אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני" ו"ולירושלים עירך ברחמים תשוב".

 

כשההתלהבות שככה, פנה תחילה נתניהו לראש הישיבה, הרב יעקב שפירא, ואמר כי הוא מצדיע לו ולתלמידיו על הדבקות בתורת ישראל, בארץ ישראל ובבירת ישראל. "המאבק על ירושלים, לא פחות ולא יותר הוא מאבק על האמת", אמר, "אנחנו בונים אותה, נמשיך לבנות אותה ונמשיך לפתח אותה".

 

נתניהו פנה לקהל המשולהב ואמר: "אתם באים לחזק אותי? אין לכם צורך. אני מספיק חזק. אני בא מהבית שאתם באים ממנו. אני יכול לחזק אתכם. למען עתיד ישראל ולמען ביטחון ישראל".

 

ראש הממשלה הוסיף כי ישנם ניסיונות להציג את ישראל כפולשת זרה, אך "אין לשום עם קשר לבירתו, כמו שלעם היהודי יש קשר לירושלים". כשסיים את דבריו זכה למחיאות כפיים סוערות, על אף שבדבריו נמנע מלהכריז על המשך בנייה במזרח העיר או על אחדות העיר בעתיד.

 

ברקת: "לעמוד נחושים"

קודם לנתניהו עלה לבמה ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, שהחמיא לתלמידי ורבני הישיבה ואמר: "מי שלא השתתף בחגיגת יום ירושלים במרכז הרב, לא ראה אהבת ירושלים אמיתית מהי". כשהוא רומז ללחץ האמריקני על הבנייה בעיר, הוסיף: "את התשובות לאיומים מחוץ, אנו מוצאים כאן בפנים. זו הסיבה שמנהיגי העם מגיעים לכאן בליל יום ירושלים".

 

בהמשך דבריו אף התייחס ברקת באופן ישיר לדרישה להקפאה: "אמרתי לאמריקנים שלא מתקבל על הדעת, ואין זה חוקי לעצור את הבנייה רק ליהודים. הבהרתי שנמשיך לבנות בכל חלקי העיר". ראש העיר טען כי העולם בוחן את נחישות ישראל, וככל שהעמדה שתוצג תהיה איתנה ואחידה "כך יקל עלינו לפעול למען העיר".

  

ראש הישיבה, הרב שפירא, נשא גם הוא דברים ושלח מילים חמות לנתניהו: "ידידנו ראש הממשלה עומד במצבים ולחצים לא קלים, אבל יש לעשות הכל למען ירושלים". הרב שפירא הזכיר כי בעבר הצהיר נתניהו במרכז הרב על מחויבותו לאחדות העיר.

 

בדברים שנשא שיגר הרב עקיצה גזענית כלפי דרישותיו הנוגעות לירושלים של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה: "הנה מתברר לנו שלא רק הלבן ביקש לעקור את הכל". האמירה עוררה צחוק בקהל מאחר שהיא מתכתבת עם הנאמר בהגדה של פסח על כך שבעוד "פרעה לא גזר אלא על הזכרים, לבן הארמי ביקש לעקור את הכל".

 

"שמחת יום ירושלים - נחלת מעטים"

בתחילת הערב נאם יושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין. בדבריו הביע את צערו על כך ש"שמחת יום ירושלים הולכת ונעשית נחלת מעטים בלבד - מהם חובשי כיפות, ומהם אלו שראו את ירושלים

בהיותה מחולקת וקרועה, ועדיין זוכרים כמה רצו אז בחיבורה מחדש".

  

הוא הדגיש כי הוא רואה בחרדה "עד כמה מתערערת האמונה של רבים בכך שאין מוסרית יותר מהריבונות שלנו בירושלים - בכולה!".

 

ריבלין פנה אל תלמידי הישיבה וציין בפניהם כי בימים אלו העיר זקוקה להם יותר מכל: "ירושלים צריכה את אלו שיודעים בפשטות גמורה, מבלי תחכום ומליצה, שירושלים היא זעיר-אנפין, שאין לנו קיום בארץ ישראל מבלי שירושלים תעמוד בטבורה, שאין הציונות רשאית לוותר על ציון, כי אם תעשה כן - תישאר קליפה ריקה".

 

בעצרת השתתפו גם הרבנים הראשיים יונה מצגר ושלמה עמאר, הרבנים ישראל מאיר לאו ושמואל אליהו, השרים יעקב נאמן ודניאל הרשקוביץ, ח"כים ואישי ציבור.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו
צילום: רויטרס
ריקודים בישיבה
צילום: דודי ועקנין
מומלצים