שתף קטע נבחר

ביום הניצחון: הושחתה אנדרטה לחייל הרוסי בברלין

שעות לפני שבירת גרמניה ציינה את ניצחון הרוסים על הנאצים, נצבעה האנדרטה באדום ונכתב עליה "רצח, גניבה, אונס". חגיגת הווטרנים לא נפגמה: הם שתו 100 מיליליטר וודקה ואכלו קוויאר

יום הניצחון על גרמניה הנאצית צוין גם בברלין, והעלה מהאוב את הרוחות הרעות מהעבר. לפני שלושה ימים, בעת שבמוסקבה אלפים חגגו במצעדי ענק את הניצחון במלחמת העולם השנייה, הושחתה בברלין אנדרטה לזכר 80 אלף חיילים סובייטים שנהרגו בכיבוש העיר.

 

אלמונים צבעו את האנדרטה בצבע אדום, וכתבו עליה "רצח", "גניבה" ו"אונס", שעות ספורות לפני פתיחת החגיגות. המארגנים מחקו במהירות את הכיתובים הפוגעים בכבודם של החיילים, והווטרנים שהגיעו לאירוע יום למחרת כלל לא ראו אותם. דובר שר החוץ הרוסי, אנדריי נסטרנקו, גינה את ההשחתה ודרש משלטונות גרמניה לחקור את הוונדליזם. לגרמנים יש טענות קשות כלפי החיילים שכבשו את ברלין ב-1945. לדבריהם, הרוסים גנבו, בזזו ואנסו נשים.


מכסים על ה'רצח'. האנדרטה, אחרי ההשחתה (צילום: WCRJ Berlin office)

 

מאות יהודים גרמנים, לשעבר חיילי הצבא האדום, צעדו בבוקר שאחרי ברחבי

ברלין, בין היתר ליד הבניין ההיסטורי של הרייכסטאג, וציינו 65 שנה לניצחון על הנאצים. עמוסים במדליות, פסעו הווטרנים לעבר האנדרטה של החייל הסובייטי באזור טירגרטן בברלין, שם התקיים הטקס המרכזי.

 

האנדרטה נמצאת במערב ברלין, במקום סמלי עד מאוד, והיא מעין "עצם שתקועה בגרונם של הגרמנים". אנדרטה שכזו דווקא במערב ולא במזרח העיר לא מאפשרת להם לשכוח את כיבוש ברלין על ידי הסובייטים ואת חלוקת העיר ליותר מ-40 שנה, עד נפילת החומה.


הווטרנים בטקס. קוויאר אדום לצד הוודקה (צילום: WCRJ Berlin office)

 

לריסה ססוייבה, מנהלת סניף אירופה של הקונגרס העולמי למען יהודים דוברי

רוסית, סיפרה: "בגרמניה יש כ-700 וטרנים של מלחמת העולם השנייה, רובם יהודים, ולכן הזמנו אותם לברלין לציין כדי את יום הניצחון. בלילה השחיתו את האנדרטה, אבל אנחנו החלטנו שלא להרוס החגיגה לווטרנים, הם כמעט בני 90. כיסינו את הגרפיטי המכוער בעזרת שלט ענק "אנחנו ניצחנו".

 

ססוייבה טענה כי החגיגה לא נפגעה והוסיפה: "שתינו גם 100 מילילטר וודקה, כמו שהיה נהוג בקרבות, אבל הפעם במקום לחם לווטרנים היה לצד זה גם קוויאר אדום". האירוע אורגן על ידי הקונגרס העולמי למען יהודים דוברי רוסית, בשיתוף פעולה עם שגרירות רוסיה בגרמניה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הטקס בברלין, השבוע
צילום: WCRJ Berlin office
מומלצים