שתף קטע נבחר

ניידות גוגל אוספות מידע פרטי מרשתות פתוחות

"האח הגדול" על גלגלים: אימפריית החיפוש מודה כי ניידות הצילום שלה אוספות מידע העובר ברשתות WIFI פתוחות באירופה, בניגוד למה שנמסר לרשויות בגרמניה בחודש שעבר. גוגל: טעינו, ונמחק את המידע

גוגל מודה היום (ש') כי ניידות Street View, אשר מצלמות רחובות ואתרים בעולם – למעשה, גם אספו בחשאי מידע טכני אודות רשתות WIFI פתוחות באיזורי העבודה שלהן – ואף מידע העובר ברשת (payload data). הדברים פורסמו בפוסט בבלוג הרשמי של ענקית החיפוש.

 

אלן יוסטס, סגן נשיא בכיר למחקר והנדסה בחברה, כתב בפוסט כי נאספו נתוני כתובות רשתות פרטיות וציבוריות, ואיתן גם מידע אישי של גולשים, שנשמר בשעה שנדגמו הרשתות הפתוחות בהן עבר.

 

הדברים עומדים בסתירה בולטת להצהרה ששלחה החברה לרשות הגנת המידע הגרמנית, לאחר שזו ביקשה לדעת האם ניידות גוגל עושות יותר מרק לצלם את הרחובות.

 

גוגל השיבה, ב-27 לאפריל השנה, כי היא אוספת נתוני SSID פומביים – כתובות ומזהי רשתות פתוחות, אך לא דיווחה על איסוף נתונים ומידע העובר בהן בפועל.

 

גוגל: אספנו מידע בטעות

איסוף המידע נעשה, לטענת גוגל, בטעות. בשנת 2006, כשכתבו מהנדסי גוגל את תוכנת בקרת הרשתות של ניידות הצילום, כללו בה רכיב הדוגם אוטומטית את כל קטגוריות המידע המועבר ברשתות WIFI שאינן מקודדות ונמצאות בטווח הקליטה.

 

לדברי יוסטס, כאשר שנה לאחר מכן החלו ניידות גוגל להסתובב בעולם ולצלם, פעל הרכיב בתוכנה שלהן, על אף שמנהלי הפרוייקט לא רצו ולא תכננו לאסוף מידע העובר ברשתות.

 

היות וחיבור הרשת של ניידות הצילום לא מסתמך על מודם סלולרי אלא על חיבור רשת סטנדרטי, כל רשת פתוחה שפעלה בקרבת המכונית - נדגמה. לא ידוע מה היקף המידע שנאסף.

 

מה אספו הניידות?

ברשתות הפעילות שנדגמו עבר מידע מסוגים רבים. כאשר משתמש מחובר לאינטרנט, כל תעבורת המידע בינו ובין האתרים בהם גולש עובר דרך אותן רשתות.

 

כל סיסמה אישית ושם משתמש שהזין לפרופיל הפייסבוק שלו, כל קובץ ששלח או קיבל, ואפילו מיילים והודעות מיידיות - כולם יכולים, תיאורטית, להידגם על ידי מערכת המנטרת את תעבורת הרשת.

 

עוד בנושא: האיחוד האירופי נגד צוותי הצילום של גוגל

 

גוגל אומרת שתיתן לגורם בלתי תלוי, חיצוני לחברה, לבחון את תוכנת בקרת הרשתות של ניידות הצילום, ולנתח איזה מידע נאסף . אותו גוף חיצוני גם ימחק את המידע ותוקם ועדה שתמליץ על נהלים שימנעו הישנות מקרים דומים.

 

בנוסף, יחדלו ניידות Street View לאסוף מידע רשתות באופן מוחלט. "אין לנו שום כוונה לעשות כל שימוש במידע שנאסף", אמר הבכיר.

 

"נכשלנו בצורה קשה"

"צוות המהנדסים של גוגל עובד קשה כדי לזכות באמון המשתמשים, ואנחנו יודעים שנכשלנו בצורה קשה במקרה הזה. אנו מתנצלים על הטעות ונחושים ללמוד את הלקחים מתקלה זו", מסכם יוסטס.

 

פרוייקט הצילום של גוגל זוכה לביקורת קשה מצד רגולטורים באיחוד האירופי, ובמספר ערים אף חסמו התושבים את דרכן של הניידות ולא איפשרו להן לצלם בתוך העיר. בישראל, לפי שעה, אין פעילות של ניידות Street View.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוספת מידע בטעות. גוגל
איור: ניצן סדן
מומלצים