שתף קטע נבחר

הפגנת שמאל בכיכר ציון: ציונים לא מתנחלים

פעילים ואישי ציבור הגיעו להפגנת "השמאל הציוני" בכיכר ציון בירושלים. ד"ר גדי טאוב הזהיר: "אם לא נצא מהשטחים, נאבד את ההישג של הציונות - מדינה יהודית ודמוקרטית"

כיכר ציון בירושלים, מעוז הפגנות הימין, לבשה הערב (שבת) צבע שונה, כאשר יותר מ-2,000 פעילים ואישי ציבור מרחבי הארץ הגיעו להפגנת "השמאל הציוני", תחת הכותרת "ציונים לא מתנחלים".

 

את ההפגנה ארגנו תנועות השמאל הלאומי, שלום עכשיו, יוזמת ז'נבה, מרצ, תא אופק באוניברסיטה העברית וכן פעילים ממפלגת העבודה. רבים מהמשתתפים נשאו בידיהם דגלי ישראל. מול באי המחאה עמדו כמה פעילי ימין שאחזו בידיהם בשלטים שעליהם נכתב: "ירושלים - רק ליהודים".


"זה לא יהיה בית דו-לאומי" (צילום: גיל יוחנן)

 

ד"ר גדי טאוב אמר: "אנו צריכים לדאוג לכך שהטיעון הלאומי וטיעון זכויות האדם לא יהיו סותרים. שני הטיעונים האלה מובילים ליציאה מהשטחים . להיות ציונים זה לצאת מהשטחים ולא לשלוט בעם אחר. המחנה הלאומי זה לא הימין. הימין הוא המחנה הדו-לאומי. הציונות שלנו עניינה לא אדמה אלא שחרור בני אדם, זה חזון בן גוריון וחזון הרצל. אם לא נצא מהשטחים, נאבד את ההישג של הציונות - מדינה יהודית ודמוקרטית".

 

הזמרת אחינועם ניני, שהופיעה לפני המפגינים, אמרה: "היינו חרדים לגורלנו מאז רצח רבין לפני 15 שנה, באנו חושך לגרש, בידינו אור ואש. היום, 15 שנה אחרי הרצח הנורא, אנו לוקחים את גורלנו בידינו. איננו חרדים עוד. אנו בוחרים בדו-שיח בלתי פוסק עד שיושג השלום. ירושלים צריכה להיות עיר של שלום - בירה אחת לשני עמים".

 

העיתונאית נינו אבסדזה, מקום 30 ברשימת קדימה לכנסת, דיברה על חזון השמאל: "בשבילי, הציונות זה ש-15 שנה אחרי שהגעתי לכאן אני עומדת כאן ואומרת בעברית שבשבילי הציונות זה שלום וגבולות, בשתי מדינות לשני עמים. כשהבת שאלה אותי לפני 15 שנה לאן אנחנו הולכים, אמרתי שהולכים הביתה. אני רוצה להיות בטוחה שגם בעוד 15 שנה זה יהיה הבית שלי ולא בית דו-לאומי. זה הבית שלי ואני לא אהיה פה מיעוט. מי שחולם על ארץ ישראל השלמה - שימשיך לחלום, אני לא רוצה שאת החלום שלהם הם יהפכו לסיוט שלי".

 

"ציונים אינם מתנחלים, חזירים וגזענים"

עו"ד אלדד יניב, שיחד עם המחזאי שמוליק הספרי כתב את מניפסט "השמאל הלאומי" ונמנה על יוזמי האירוע, סיכם את ההפגנה וניצל את ההזדמנות כדי לתקוף שוב את הימין. "מתנחלים הורסים מסגדים ועוקרים עצי זית.

יש יהודים גזענים שקוראים לאחינו 'אתיופים' ו'מסננים' אותם מבתי הספר כי הם לא כמוהם. ציונים אינם מתנחלים, חזירים וגזענים".

 

יניב הכריז כי "הלילה, מחנה השמאל מתעורר ומתחיל להזדקף. את הכיבוש יש לסיים - עם הסכם או בלעדיו. צריך להקים חברת מופת בארץ ישראל והשמאל חייב לחזור להיות ציוני כדי לנצח את הימין, שהפך להיות פוסט-ציוני ורוצה מדינה אחת לשני עמים, שתהיה קפיטליסטית וחזירית".

 

עם זאת, ציינו חלק מהמשתתפים באירוע כי ההצהרות והקריאות שנאמרו על במת הנאומים לא היו לרוחם."עד הערב תמכתי במהלך ועזרתי לארגן את ההפגנה. עם זאת, עשינו כאן טעות. יש לי בעיה עם המסרים החריפים נגד המתנחלים ונגד ההתיישבות. במקום שניקח את השמאל למרכז ואפילו למרכז-ימין, לוקחים אותנו חזרה אל השמאל ההזוי", אמר חיליק בר, חבר מועצת העיר ירושלים מטעם העבודה ויו"ר סניף המפלגה בעיר.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לוקחים את גורלנו בידנו. אחינועם ניני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים