שתף קטע נבחר

העצמות ב"ברזילי" נחשפו; שקט יחסי בשטח

תחת החשש מהתגברות המחאה - הופתעו במשטרה מלילה שקט יחסית. הבוקר נעצרו סמוך לבית החולים שלושה חרדים, שלטענת המשטרה ניסו לפגוע בשוטרים. תכולת הקברים העתיקים הועברה לאנשי משרד הדתות. מחאות גם בכיכר השבת בירושלים ובאתר בנייה ביפו

העצמות היבשות נחשפו. הבוקר (יום א') החלו עבודות החפירה להעתקת הקברים סמוך לבית החולים "ברזילי" באשקלון, לאחר לילה שבו מחאת החרדים במקום כללה כמה עשרות בני אדם, ובמהלכו עוכבו כמה מהם לחקירה. המשטרה דיללה מעט את כוחותיה באזור, אחרי הערכת מצב שנערכה הבוקר. עד לשעות הבוקר נעצרו או עוכבו לחקירה כ-30 מפגינים. מרביתם שוחררו לאחר חקירה קצרה וטרם הוחלט במשטרה האם לבקש את הארכת מעצרם של האחרים.

 

בינתיים, התפתחו עוד שני מוקדים של עימות עם חרדים. כיכר השבת בירושלים נחסמה לתנועה בידי עשרות חרדים שהציתו במקום פחי אשפה במחאה על החפירות באשקלון. גם בגבעת אנדרומדה ביפו הפגינו חרדים נגד עבודות הנערכות במקום. איש לא נעצר והעבודות נעשות תחת אבטחה משטרתית.

 

 

עובדי רשות העתיקות החלו סמוך ל-9:30 בפינוי הקברים עצמם. עצמות האדם הוכנסו לתוך ארגזי קרטון והועברו לאנשי המשרד לענייני דתות, שאמורים לקבור אותם באתר חלופי. לפי הערכה, עד הערב תסתיים חפירת כל מתחם הקברים. החפירות מסביב אמורות להימשך כדי לוודא שאין במקום קברים נוספים. 

 

מאז אמש נערכה המשטרה לתרחיש סוער הרבה יותר, תוך חשש שלהפגנות במהלך הלילה יגיעו אלפי חרדים. בשעות הלילה התחזקה ההערכה כי החרדים מתקשים לגייס רבים למחאה - וסביב בית החולים הורגשה תכונה מצומצמת יחסית. השוטרים גם מנעו הגעתם של חרדים לאזור ואף עצרו אוטובוס שהגיע מירושלים. להפתעת השוטרים, רק ארבעה בני אדם היו עליו.

 

לדברי שוטרים ואנשי רשות העתיקות, עד כה העבודה עצמה לא הופרעה. עם זאת, במשטרה עדיין חוששים שהמחאה תתגבר. בינתיים, בכניסה לבית החולים בודקים היטב כל אדם שמגיע. הבוקר נעצרו שלושה חרדים נוספים שתכננו להגיע למתחם העבודות ולשבש אותן. במשטרה טענו כי השלושה התנגדו למעצר ואף ניסו לפגוע בשוטרים.


תפילות מול אתר הבנייה המיועד, הבוקר (צילום: צפריר אביוב)

 

לצד דילול הכוחות שהגיעו לאבטח את העבודות, המשיכו גם הבוקר במשטרה להבהיר כי ינקטו בכל האמצעים במקרה של הפרות סדר במקום. מפקד המחוז הדרומי, ניצב יוחנן דנינו, שמע סקירה מאנשי רשות העתיקות על העבודות.

 

45 ארכיאולוגים בשטח

ראש העיר אשקלון, בני וקנין, בירך על תחילת העבודות וקרא לחרדים שלא להפריע. הוא הביע פליאה מדוע המחאה מתפרצת כעת, אחרי שבעבר לא היתה כל הפרעה להעתקת קברים בעיר לצורך סלילת כבישים.


לא כולם עסוקים בתפילות (צילום: AFP)

  

ד"ר יגאל ישראל, מנהל רשות העתיקות במחוז דרום,

 אמר ל-ynet שבמהלך הלילה נעשו עבודות לניקוי העשבים שמסביב,

ולהכנת השטח לחפירות שבהן משתתפים 45 ארכיאולוגים. הוא ציין כי "הרב עמאר והרב עובדיה נתנו היתר להזזת הקברים".

 

תוכניות הבנייה של חדר המיון בברזילי אושרו כבר לפני יותר משנה וחצי, ועל-כן וניתן להתחיל בעבודות ללא דיחוי, מהרגע שבו יועברו הקברים לאתר חלופי. סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, שהתנגד לפינוי - הצליח להביא לאישור תוכנית חלופית להעתקת חדר המיון החדש ממיקומו המתוכנן לאתר אחר בסכום עתק של 90 מיליון שקלים. אחרי גל מחאה ציבורי נרחב והתפטרות של מנכ"ל משרד הבריאות, התקפל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והחליט ליישם את התוכנית המקורית.


פורסם לראשונה 16/05/2010 09:30

 

בהכנת הידיעה השתתפו שמוליק גרוסמן ואלי סניור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלושה מפגינים נעצרו
צילום: צפריר אביוב
העבודות בלילה
צילום: צפריר אביוב
מומלצים