שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  יפו: התגלה מטבע זהב של נפוליאון השלישי
  "קיסר הצרפתים", נפוליאון השלישי, אהב לראות את עצמו חרות על גבי מטבעות של זהב טהור. המטבעות התגלגלו מפאריס לארץ ישראל תחת שלטון האימפריה העות'מנית, והשבוע נחשף אחד מהם בחפירה ארכיאולוגית ביפו שערכה רשות העתיקות

  מטבע זהב הנושא את דמותו של לואי-נפוליאון ה-3, נחשף בחפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות ביפו. המטבע, שערכו עשרה פרנק, הונפק ב-1856 בפאריס בימי "הקיסרות הצרפתית השנייה" והוא עשוי מ-93% זהב טהור.

   

  נפוליאון השלישי נבחר לנשיא הרפובליקה השנייה ב-1848, ולאחר הפיכה צבאית ב-1852 מינה עצמו ל"קיסר הצרפתים" כפי שעשה דודו המפורסם, נפוליאון בונפרט.

   

  "מציאת מטבעות זהב במהלך חפירה ארכיאולוגיה – היא דבר נדיר וזו הפעם הראשונה שנמצא מטבע כזה במהלך חפירות ביפו", מסביר רוברט קול, חוקר מטבעות ברשות העתיקות. "ידוע לנו שמטבעות זהב אירופיים היו נפוצים מאוד באזור זה של האימפריה העות'מנית, אשר סבלה ממשבר פיננסי חריף בסוף המאה ה-19.

   

  מסמכים ומטמונים שנמצאו בעבר בתל-אביב ובבאר שבע, מהווים עדות לפופולאריות של הזהב האירופי – במיוחד בפרובינציות רחוקות כמו ארץ ישראל, עד סוף מלחמת העולם הראשונה".

   

  את החפירה ברחוב קויפמן ביפו, שהסתיימה בסוף השבוע שעבר, ניהלה הארכיאולוגית אריולה יקואל מרשות העתיקות. נוסף למטבע, התגלו במקום יסודות של מבנים מהתקופה העות'מנית המאוחרת וכן מטבעות מתקופות שונות ושברים של כלי חרס למן תקופת המקרא ועד לתקופה העות'מנית.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "יפו: התגלה מטבע זהב של נפוליאון השלישי"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דיוקנו של נפוליאון בזהב
  צילום: אסף פרץ, באדיבות רשות העתיקות
  93% זהב טהור
  צילום: אסף פרץ, באדיבות רשות העתיקות
  מומלצים