שתף קטע נבחר

כאוס בוויקיפדיה על רקע מחיקת תמונות פורנו

החלטת מייסד האנציקלופדיה החופשית למחוק תמונות מהאנציקלופדיה המשותפת מבלי להתייעץ עם העורכים והכותבים גררה מלחמה בין כל הדרגים. האם ויקיפדיה נותרה ללא מנהל?

לאחר לחץ מקהילת האנציקלופדיה החופשית ויקיפדיה, לאור פרשת תמונות פורנוגרפיות באתר, ויתר ג'ימי וויילס, מייסד האתר, על שליטתו בתוכן שמוצג בו. מהלך זה הסלים מלחמה ציבורית המתנהלת באתר אף יותר - והותיר את הקרן שמפעילה את ויקיפדיה במצב של כאוס, כך מפרסם אתר גיזמודו

 

מקור בתוך הקרן מסר השבוע לאתר fox news, כי וויילס נותר בתפקידו כנשיא קרן ויקימדיה, אך אין עוד בסמכותו למחוק מנהלי מערכת וקבצים, להקצות משימות ופרויקטים ועוד. בוויקיפדיה רשאי כל גולש להיכנס ולבצע שינויים בערכים, אולם יש עורכים ועורכים ראשיים שמונעים השחתות, וכן חוסמים ערכים במקרה שהם שנויים במחלוקת או בעייתיים.

 

המקור אמר כי וויילס היה מנהיג החברה, ובידיו היתה רמת השליטה הגבוהה ביותר בתכני האתרים של הקרן. כשנשאל מי מחליף את וויילס, ענה המקור "אף אחד, זהו כאוס".

 

מאידך, אתר cnet טוען כי התמונה פחות קיצונית, וכי וויילס ויתר על הסמכות העליונה שלו בתור מייסד (Founder) באתר, והפך להיות עורך מן המניין. לפי הדיווח, וויילס ויתר על סמכותו כאקט של רצון טוב, במטרה לפייס את מתנגדיו. 

 

אלפי תמונות עירום

וויילס ניסה להסיר תמונות פורנוגרפיות מאתרים וקבוצות דיון שנמצאים תחת באתר, והעורכים התנגדו לכך. לארי סנגר, ממקימי ויקיפדיה, אמר השנה ב-27 אפריל כי בחלק מערכי ויקיפדיה ישנן תמונות חושפניות, מיניות ואף פורנוגרפיות – ביניהן גם פורנוגרפיית ילדים.  התמונות שנמחקו משרתי ויקיפדיה עודן קיימות על שרתי האתרים מהן הגיעו ואליהן מקושרים חלק מהערכים באנציקלופדיה המקוונת.

 

הלחץ על וויילס והנהגת ויקיפדיה עלה כאשר החלו גם התורמים והמשקיעים בקרן - ביניהם מיקרוסופט, גוגל, יאהו, בסט ביי ואחרים – לשאול מדוע מציגה ויקיפדיה מציגה תכנים מיניים, בהיותה נגישה לכל כך הרבה ילדים, ובתי ספר רבים אף מעודדים את תלמידיהם להשתמש בה כמקור מידע.

 

העורכים נגד ההנהלה

העורכים והמתנדבים הרבים באתרי ויקימדיה התנגדו לדרישותיו של וויילס, בטענה כי הן עומדות בסתירה לרוח חופש תוכן המשתמשים, שאפיינה את האנציקלופדיה השיתופית.

 

במכתב שפרסמו בנושא, נכתב: "עקרונית, 'ג'ימבו' מוחק קבצים בהתבסס על השיפוט האישי שלו, וזה שינוי גדול המעיד על היעדר מדיניות ברורה – דבר שיוצר אווירה מבלבלת ומתסכלת עבור העורכים".

 

וויילס, מצידו, הגן על עמדתו. בתגובה שפרסם באתר, כתב שהמצב היה קשה ובעייתי מאוד, אך עתה כמעט כל התמונות הפורנוגרפיות נוקו מאתרי ויקימדיה, ושהוא גאה בהחלטתו למחוק אותן. וויילס גם קרא לעורכי ותורמי ויקיפדיה לנהוג באחריות כאשר הם מעלים תכנים לאתר.

 

העורכים, מצידם, רגזו על שוולס לא עדכן אותם בחומרת המצב וטענו כי נוצר חוסר שוויון לא הגיוני בין העורכים והתורמים הזוטרים ובין ההנהלה. כך התלהט לו ויכוח סוער בין כל הדרגים, אשר מתקיים מזה מספר ימים בהתכתבויות פומביות בקהילות הקרן.

 

תגובת קרן ויקימדיה

בפוסט שנכתב באתר הרשמי של הקרן, כתב ג'יי וולש, מנהל התקשורת של ויקימדיה כי המידע של אתר Fox News אינו מדוייק, שכן ג'ימי וויילס מתייעץ עם יתר העורכים בנוגע להסרת תכנים לא הולמים מערכי ואתרי ויקימדיה.

 

בנוסף, וויילס ויתר על סמכויות עריכה שהיו בידו באופן היסטורי, מהקמת האתר – אך הדבר לא השפיע על תפקידו בקרן ובאתר ויקיפדיה.

 

וולש מוסיף, כי הדיונים הסוערים בין דרגי ההנהלה השונים הם פשוט, דין ודברים שמקורם בחילוקי דעות. דיונים שכאלה הם חלק בלתי נפרד מהתקשורת בין חברי האנציקלופדיה השיתופית, נכתב בפוסט.


פורסם לראשונה 17/05/2010 13:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים