שתף קטע נבחר

"אם לא יימצא פתרון - נעזוב את עמנואל"

לאחר כישלון שיחות הפשרה ובעקבות פסיקת בג"ץ המחייבת את איחוד המגמות ב"בית יעקב", מאיימים הורי תלמידות המגמה החסידית בשיחה עם ynet: "בלי פתרון - ניאלץ לעזוב את עמנואל, זו הוראה של הרבי מסלונים"

הורי תלמידות המגמה החסידית בבית הספר בית יעקב בעמנואל מתכוונים לעזוב את היישוב אם לא יימצא פיתרון המקובל עליהם להפעלת שתי מגמות לימוד נפרדות במוסד. נציג ההורים יצחק ויינברג הסביר היום (ב') ל-ynet כי מדובר בהוראה "חד משמעית", כלשונו, מאת הרבי מסלונים, שרוב התלמידות בבית הספר הן ממשפחות הנמנות עם חסידיו.

  

לאחר כישלון המשא ומתן מול עמותת "נוער כהלכה" הנאבקת באפליה העדתית בחינוך החרדי, ובעקבות פסיקת בג"ץ הבוקר המחייבת את איחוד המגמות בעמנואל, שוקלים הורי המגמה החסידית את המשך צעדיהן. האפשרות האחרונה העומדות כעת על הפרק מבחינתם היא הסדרת מעמד בית הספר הפיראטי שהפעילו התלמידות האשכנזיות כמוסד פטור, מה שלמעשה יאפשר את המשך ההפרדה מבלי לבזות את בית המשפט. אם הדבר לא ייצא לפועל תאלצנה המשפחות לעזוב את היישוב.


הדיון בבג"ץ (צילום: גיא אסיאג) 

 

"ודאי שהפסיקה הזו לא טובה לנו, היא מאוד בעייתית, אבל אם קוראים טוב את מה שכתבו השופטים אפשר לפרש זאת כפתיחת פתחת להכרה בבית הספר הפיראטי", אמר יצחק ויינברג, "אבל אם לא תהיה ברירה – נעזוב". לדבריו, "נצטרך לקבל הוראות מהאדמו"ר מה לעשות הלאה כי אנחנו לא בעלי בעלי הבית".

 

"להחזיר את עטרת בית הספר ליושנה"

יואב ללום, יו"ר "נוער כהלכה" שעתר נגד הפרדת המגמות בעמנואל, מסר בתגובה לפסיקה: "התנועה ורבניה מברכים על החלטת בית המשפט להחזיר עטרה ליושנה ולהחזיר את בית הספר 'בית יעקב' בעמנואל למתכונתו הראשונה, של בית ספר אחד, ללא מחיצות, שבו לומדות בצוותא כל התלמידות, ללא הבדל".

  

ללום הביע תקווה כי "השכל הישר ושורת ההיגיון יגברו על דעות קדומות וגזעניות, והשקט והשלווה ישובו לשרור בעמנואל, ברוח מצוות 'ואהבת לרעך כמוך'".

 

דקאן מכללת "שערי משפט" ופרקליט העותרים, ד"ר אביעד הכהן, אמר בתגובה להחלטה: "אנו מברכים על החלטת בית המשפט להחזיר עטרה ליושנה ולהשיב את בית יעקב בעמנואל למתכונתו הראשונה של בית ספר אחד, ללא מחיצות, שבו לומדות בצוותא כל התלמידות, ללא הבדל של ארץ מוצא, עדה או צבע עור. יש לקוות שבית יעקב

ילכו יחדיו, ברוח מצוות 'ואהבת לרעך כמוך', השכל הישר ושורת ההיגיון יתגברו על דעות קדומות וגזעניות, ויבוא סוף פסוק לאפליה הפסולה והבזויה. המבחן, מכל מקום, יהיה במעשה ולא רק בדיבורים".

 

כאמור, בג"ץ קבע הבוקר כי יש לאחד את שתי המגמות הפועלות בבית הספר בית יעקב בעמנואל,

ובכך למנוע אפשרות של הפרדה על בסיס עדתי. בית המשפט הודיע לצדדים על החלטתו בעקבות כשלון המשא ומתן ביניהם על קביעת תנאי קבלה מוסכמים למגמות.

 

עוד קבעו השופטים כי על הצדדים להגיע להסכמות עד לתאריך 24 במאי 2010, ומשרד החינוך יעשה "נסיון אחרון" לטובת זאת. אם גם לאחר מכן ימשיך בית הספר ומרכז החינוך העצמאי להפעיל מגמות נפרדות - הם יחויבו בקנס בגובה של עשרת אלפים שקל על כל יום שבו לא ימלאו אחר הפסיקה. למעשה, השופטים החליטו להכפיל את גובה הקנס, שהיה אמור לעמוד על 5,000 שקל, וזאת בעקבות התנהלות בית הספר ומרכז החינוך העצמאי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההורים בבג"ץ
צילום: גיא אסיאג
מומלצים