שתף קטע נבחר

בג"ץ: המגמות הנפרדות בעמנואל - יאוחדו

השופטים קבעו כי מאחר שהצדדים לא הצליחו להגיע להסכמה על תנאי הקבלה למגמות בבית הספר - הן יאוחדו. אם בית הספר לא יעשה כן, הוא ייקנס בעשרת אלפים שקל לכל יום לימודים. הורי התלמידות ייקנסו גם כן, ועשויים אף להיעצר

בג"ץ קבע הבוקר (יום ב') כי יש לאחד את שתי המגמות הפועלות בבית הספר בית יעקב בעמנואל, ובכך למנוע אפשרות של הפרדה על בסיס עדתי. בית המשפט הודיע לצדדים - עמותת "נוער כהלכה" ועורכי הדין ד"ר אביעד הכהן וישעיהו אברהם ונציגי החינוך העצמאי, משרד החינוך והמועצה המקומית עמנואל על החלטתו בעקבות כשלון המשא ומתן ביניהם על קביעת תנאי קבלה מוסכמים למגמות.

 

עוד קבעו השופטים כי על הצדדים להגיע להסכמות עד לתאריך 24 במאי 2010, ומשרד החינוך יעשה "נסיון אחרון" לטובת זאת. אם גם לאחר מכן ימשיך בית הספר ומרכז החינוך העצמאי להפעיל

מגמות נפרדות - הם יחויבו בקנס בגובה של עשרת אלפים שקל על כל יום שבו לא ימלאו אחר הפסיקה. למעשה, השופטים החליטו להכפיל את גובה הקנס, שהיה אמור לעמוד על 5,000 שקל, וזאת בעקבות התנהלות בית הספר ומרכז החינוך העצמאי.

 

כן נקבע כי גם ההורים שבנותיהם לומדות במגמה החסידית (אשכנזית) ועד כה שלחו אותן ל"בית ספר פיראטי" יחויבו בקנס של 400 שקל לזוג כל יום לימודים מעתה ואילך, אם לא ישלחו את בנותיהן. השופטים התרו בהורים כי אם ימשיכו בהפרת פסק הדין גם לאחר 31 במאי, תישקל אפשרות לכפות עליהם את הציות לפסק הדין גם בדרך של צווי מאסר.

 

שופטי בג"ץ הבהירו כי בית המשפט אינו נוטה להתערב בתכני לימוד הנוגעים לדת ואולם, "אין הוא יכול גם להשקיף מנגד כאשר בית ספר בישראל, ודאי כזה שפעילותו ממומנת על-ידי הציבור, מחליט לבצע הפרדה עדתית בין תלמידותיו, ולחסום כמעט כליל את דרכן של תלמידות ממוצא מסוים ללמוד בחברתן של תלמידות ממוצא אחר, או להיפגש עימן במסגרת בית הספר".

 

"עדיין לא אבדה תקוותנו כי טרם שיופעלו עיצומים נוספים על אלה שהורינו עליהם בתאריך 7.4.2010 – יגיעו הצדדים להסכמה על יסוד פסק הדין החלוט, שיאפשר את יישומו להנחת דעת כולם. ... משרד החינוך יעשה איפוא "נסיון אחרון" למימוש פסק הדין בהסכמה וימסור עד לתאריך 24.5.2010, הודעה מעדכנת בשאלה האם הגיעו הצדדים לפתרון המוסכם עליו

 

"אין מנוס מלהפעיל עיצומים"

בהחלטתם כתבו השופטים: "מצאנו כי 'מלחמת' ההודעות וההודעות-שכנגד אינן מקרבות פתרון וכי אורך הרוח הרב שגילינו מנוצל רק לשם ניסיונות לדחייה. בהקשר זה יש לזכור כי שנת הלימודים תש"ע עומדת להסתיים בתוך כחודש ומחצה ופסק דיננו, שניתן לפני תחילת שנת הלימודים מתוך כוונה שימומש לאלתר, עם פתיחת שערי בית הספר באותה שנה – איננו ממומש... אף אנו לא הצלחנו במאמצינו להביא את הצדדים להגיע לידי הסכמות משום דרכי שלום ואין מנוס אלא להפעיל עיצומים בהתאם לפקודת הבזיון".

 

עוד הוסיפו השופטים כי "הסממנים הפיזיים, המפרידים בין שני אגפיו של בית הספר ואשר פילגו, באופן מנקר עיניים, בין התלמידות – אכן הוסרו (רובם – כבר לאחר שהוצא צו על תנאי בעתירה, ועוד לפני פסק הדין). אבל ההפרדה המהותית, שתוצאתה הפרדה בין 'בנות אשכנזיות' לבין 'בנות ספרדיות' נותרה בעינה, ומרכז החינוך העצמאי,

יחד עם הורי התלמידות ב"מגמה החסידית", נחזים כמי שפועלים בכל דרך על מנת להבטיח כי פסק הדין – כלשונו וכרוחו –לא ימומש".

 

לפני פחות משבועיים פורסם ב-ynet כי ישנן מחלוקות בין הצדדים בכל הנוגע לקביעת תנאי הקבלה למגמות חלק מהמחלוקות נסובו על רכיסת כפתור אחד בצווארון החולצה והאורך הרצוי של השרוולים.

 

בדיון שהתקיים שבוע קודם לכן קבעו שופטי בג"ץ כי על בית הספר ועמותת "נוער כהלכה", הנלחמת באפליה תלמידות מזרחיות, לנסח במשותף תקנון המבטיח שתנאי קבלת התלמידות אליו ענייניים ושלמוצאן העדתי אין כל השפעה על כך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המגמות יאוחדו
צילום: דודי ועקנין
ניסיון הפשרה בבג"ץ
צילום: גיא אסיאג
מומלצים