שתף קטע נבחר

מלאווי: זוג הומואים שהתחתן בפומבי - הורשע

מעצרם של טיוונגה צ'ימבלנגה וסטיבן מונג'זה, בני 26 ו-20, עורר ביקורת חריפה בקרב ארגוני זכויות אדם וממשלות זרות. ממשלת מלאווי סירבה לשנות החקיקה והזוג הורשע בחוסר צניעות ומעשי סדום

הלחץ הבינלאומי לא עזר: בית משפט במלאווי הרשיע בצהריים (יום ג') זוג הומואים שהתחתן בפומבי בחוסר צניעות במקום ציבורי ובמעשי סדום. השניים נעצרו בדצמבר אשתקד בעת שחגגו את נישואיהם, וכעת הם צפויים לעונש של עד 14 שנות מאסר. מעצרם של השניים - טיוונגה צ'ימבלנגה וסטיבן מונג'זה - עורר מחאות רבות מצד ארגונים לשמירת זכויות אדם ברחבי העולם.

 

צ'ימבלנגה ומונג'זה, בני 26 ו-20, התחתנו בפומבי ב-27 בדצמבר ונעצרו לאחר שגררו את תשומת לבם של עוברי אורח. יחסים חד-מיניים אסורים ב-37 מדינות באפריקה כולל מלאווי, ובכמה מדינות - כמו אוגנדה - מתנהלים בימים אלה דיונים על החמרת הענישה בנושא. אפילו בדרום-אפריקה, המכירה בזכויות הומואים ולסביות, פועלות כנופיות ששמו להם למטרה אונס לסביות לצורך "תיקון המעוות". 

 

המקרה הביא לביקורת גם מצד ממשלות זרות על ממשלת מלאווי, ואולם זו סירבה לבטל את ההליכים. שר ההסברה, לקפורד מוונזה טוטו, אמר בכמה מקרים כי אין ספק שבני הזוג הפרו את החוק. מנהיגי הכנסיה במדינה האפריקנית גיבו את הממשלה וטענו כי חד-מיניות היא "חטא" וכי אסור להרשות למערב לעשות שימוש בכוחו הכספי כדי לכפות על מלאווי לשנות החוק.

 יצויין כי 40% מתקציבה של מלאווי הנחשלת מגיע מתרומות ומתקציבי פיתוח בינלאומיים.

 

מיכאלה קלייטון מהארגון "איידס וזכויות עבור דרום-אפריקה" אמרה בתגובה כי המקרה במלאווי אינו מהווה רק פגיעה בזכויות אדם, אלא פגיעה במאבק נגד התפשטות מחלת האיידס. "הומואים נאלצים לחיות במחתרת ולכן אין סיכוי גדול שייפנו לייעוץ ולטיפול במחלה. עלינו לנקוט במדיניות אסטרטגית אחידה אם ברצוננו לקדם את המלחמה באיידס ולשמור אותה על סדר היום". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים