שתף קטע נבחר

אבו-טיר שוחרר: "לא רוצה ששליט יישאר בשבי"

בכיר חמאס המוכר בין היתר בזכות הזקן אותו הוא נוהג לצבוע, שוחרר מהכלא הישראלי בתום 4 שנות מאסר. הוא התקבל במאהל חגיגי בביתו ואמר: "ההנהגה הישראלית טרפדה את העסקה". אבו-טיר נעצר בעקבות חטיפת גלעד שליט ועם שחרורו נותרו בכלא 12 חברי פרלמנט ובכירים מחמאס

בכיר חמאס, מוחמד אבו-טיר, השתחרר הבוקר (יום ה') מהכלא הישראלי, לאחר שסיים לרצות את עונש מאסר של 4 שנים. אבו-טיר, שנעצר אחרי חטיפתו של גלעד שליט, הועבר מהכלא הביטחוני נפחא בדרום הארץ לבית המעצר במגרש הרוסים בירושלים, שם עבר תהליכי שחרור סופיים ויצא מן המקום.


"גלעד כבר היה יכול להיות בבית", מוחמד אבו-טיר (צילום: נועם מושקוביץ)

 

בתוך זמן קצר הגיע אבו-טיר לביתו שבצור באהר, במזרח העיר, שם קיבלו את פניו עשרות בני משפחה וחברים במטר של סוכריות במאהל החגיגי שהוקם לכבודו. "כמו שלי יש אבא, אמא ומשפחה, גם לו יש אבא ואמא שרוצים אותו בבית. אני לא רוצה ששליט יישאר בשבי, כמו שאני לא אהבתי את השבי".

 

הוא הוסיף כי "ההנהגה הישראלית טרפדה את העסקה". "אני מאמין שהמנהיגים הישראליים כולם נגד העסקה. הגיעו פעם -פעמיים -שלוש לעסקה אבל לא המשיכו. יש אנשים ש-33 שנה בכלא, למה לא לשחרר? הוא כבר היה יכול להיות בבית. העסקה לא ביד שלי אלא ביד של המנהיגים".

 

על תחושותיו לאחר השחרור אמר אבו-טיר: "ההרגשה טובה ותודה לאל. אני איש פוליטי מיום הולדתי, שלושים שנה ישבתי בכלא על זה, שילמתי הרבה, עכשיו אני מבסוט".


חופשי ומבסוט. אבו-טיר בביתו בצור באהר (צילום: נועם מושקוביץ)

 

אבו-טיר נעצר ביוני 2006, זמן קצר לאחר חטיפתו של גלעד שליט, במסגרת מבצע מעצרים חסר תקדים בהיקפו. יחד עמו נעצרו עוד כ-60 בכירים פוליטיים ובהם שרי ממשלת החמאס, חברי פרלמנט, בכירי התנועה ופעיליה. הוא נעצר בירושלים על-ידי שוטרי מפלג המיעוטים ביחידה המרכזית, יחד עם מחמד עטואן וחאלד אבו ערפה - גם הם בכירים בחמאס.

 

במשפטם בבית הדין הצבאי יוחסו להם עבירות של חברות בהתאחדות בלתי מותרת, נשיאת משרה בארגון טרור ועבירות נוספות.

 

לאחרונה שוחררו כמה בכירים נוספים מחמאס, ביניהם יו"ר הפרלמנט הפלסטיני עזיז דוויק. בחודש ספטמבר שיחררה ישראל עוד תשעה בכירים.

בחודש שעבר שוחרר ממעצר את השר לענייני אסירים לשעבר בממשלת חמאס, וספי כבהא.

 

עם שחרורו של אבו-טיר, נותרו בכלא הישראלי 12 חברי פרלמנט ובכירים מחמאס.

 

בתוך כך, איש החמאס בגדה, נאסר שאהר, אמר כי תנועתו והפתח שחררו באופן הדדי שני עצורים - אחד מכל צד. הפתח שחרר איש חמאס שנעצר בגדה, ואילו החמאס שחרר מנהיג פתח שנעצר ברצועת עזה. שני הצדדים מחליפים עצורים כחלק מהניסיונות לפיוס פנימי בקרב הפלסטינים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אין כמו בבית. מוחמד אבו-טיר
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים