שתף קטע נבחר

טיסה למאדים: גרסת הריאליטי

שישה משתתפים מרוסיה, אירופה וסין מתכוננים לקראת משימה פורצת דרך במסגרתה יבלו 520 יום סגורים יחדיו בסימולציה שתדמה מסע עתידי לכוכב הלכת מאדים

שלושה רוסים, צרפתי, סיני ובחור ממוצא איטלקי-קולומביאני נכנסים לתא צפוף למשך 520 יום. זו לא בדיחה, אלא השלב הבא בפרויקט "מאדים 500", שנועד להכין את האנושות לקראת הטיסות המאוישות למאדים.

 

השישה אמורים להיכנס לחלל הדחוס ב"מעבורת החלל" שבמכון לבעיות ביו-רפואיות במוסקבה ב-3 ביוני ולשהות שם עד חודש נובמבר 2011.

 

"המסע בן 520 יום למאדים הוא באורך חסר תקדים", אמר מרטין זל מסוכנות החלל האירופאית שעומד בראש הניסוי. "אני מעריך שבמסע האמיתי יקחו 20 ואולי 30 שנה להגיע לשם".

 

שלושה מטרים רבועים הוא שטח המרחב האישי שהוקצה לכל אחד מהשישה, שצפויים לחיות ולעבוד כאסטרונאוטים לכל דבר ולעסוק בתחזוקה שוטפת, ניסויים מדעיים ואימון גופני יומי. לאחר 250 יום יתחלקו השישה לשתי קבוצות: שלושה מהם יצאו לבחון את פני השטח של "המאדים" ושלושה ימשיכו בתחזוק ספינת החלל.


520 ימים בחלל צפוף במיוחד ידמו טיסה ארוכה למאדים (צילום: רויטרס)

 

ניסוי דומה נערך בשנה שעברה בהשתתפות ארבעה רוסים, גרמני וצרפתי. השישה השלימו בהצלחה 105 ימים של סימולציית טיסה למאדים. הפעם, יפקחו אחר המשתתפים בצורה הדוקה יותר ומדדים שונים הקשורים בכושרם הפיזי והמנטאלי יבחנו מקרוב.

 

כל חברי הצוות שולטים בשפה האנגלית ברמה כזו או אחרת, אולם לא כולם דוברים רוסית. "אם ניכשל בהבנה זה של זה, נשתמש בשפת גוף", אמר אחד המשתתפים. את התקשורת עם "כדור הארץ" ינהלו השישה באמצעות הדואר האלקטרוני, כאשר ההודעות יגיעו באיחור של כ-40 דקות ומידי פעם יופרע הקשר באופן מכוון, בדומה למשימה אמיתית למאדים.

 

הניסוי יחל בעוד כשבועיים והמפגינים כבר מפגינים התרגשות רבה. ואנג יו, המשתתף הסיני, סיפר כי הוא מאמין ש"מאדים-500 היא אבן דרך בהיסטוריה של המין האנושי לחלל". רומיין צ'רלס הצרפתי הסכים איתו: "אני מקווה שיום אחד נכדי שלי יבקרו במאדים ואני אוכל להתגאות בפניהם שלקחתי בזה חלק".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האם החיוך יעלם אחרי 520 יום?
צילום: רויטרס
מומלצים