שתף קטע נבחר

בגיל 84: מת ממציא הכספומט הראשון

ג'ון שפרד-ברון חשב על רעיון הכספומט לאחר שנותר ללא מזומנים מכיוון שאיחר לבנק והגיע כשנסגר כבר. כמה שעות מאוחר יותר הגה את הפתרון באמבטיה

ג'ון שפרד-ברון, הבריטי שאמון על המצאת הכספומט הראשון, מת היום (ה') בגיל 84 כתוצאה ממחלה קשה. שפרד-ברון חשב על רעיון הכספומט בעקבות מקרה בו נותר ללא מזומנים, מכיוון שאיחר לבנק והגיע לאחר שעת הסגירה שלו. כמה שעות מאוחר יותר, בשעה שעשה אמבט, חשב על פתרון לבעיה.

 

 

"חשבתי על זה שחייבת להיות דרך בה אוכל להגיע אל הכסף שלי ברחבי העולם או בבריטניה. חשבתי על מכונת הממתקים ודמיינתי איך זה יהיה להחליף את הממתקים בשטרות כסף", סיפר שפרד-ברון בראיון ל-BBC ב-2007.

 

שפרד-ברון מכר את הרעיון לבנק ברקליס, שהתקין את הכספומט הראשון בלונדון בשנת 1967. באופן טבעי, פעולת המכשיר הייתה אז מסורבלת יותר מכפי שהיא היום: כרטיסי האשראי המגנטיים טרם הומצאו נכון לתקופה, ועל הלקוחות היה להחדיר סוג של צ'ק לתוך המכשיר.

 

לאחר שהמכשיר זיהה את הצ'ק, והתאים אותו לקוד בן ארבע ספרות שהקיש הלקוח, יצאו המזומנים מן הפתח המיועד. אגב, סכום ההוצאה המירבי היה 10 פאונד בלבד.

 

בשנת 2005 קיבל שפרד-ברון את אות מסדר האימפריה הבריטית, על תרומת השירות שהמציא למערכת הבנקאות.

 

על רעיון קוד ארבעת הספרות חשב שפרד-ברון כשדיבר עם אשתו, קרולין. "כשישבנו לאכול בשולחן המטבח, היא אמרה כי הקוד הכי ארוך שתוכל לזכור יהיה בן ארבע ספרות. בגלל המשפט הזה שהיא אמרה לי – קוד בן ארבע ספרות הפך לסטנדרט", הוא אמר בעבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכספומט הראשון, בצילום משנת 1968
צילום: AP
מומלצים