שתף קטע נבחר

מייסד ויקיפדיה: "פוקס ניוז אינם מקור אמין"

ג'ימי ווילס, האיש שהקים את ויקיפדיה מספר בראיון ל-ynet כי לא ויתר על סמכויותיו בשל לחץ מקהילת האנציקלופדיה השיתופית, אלא מתוך אידיאולוגיה - וכי מיזם ויקיפדיה אינו שרוי בתוהו, על אף הדיווחים בפוקס ניוז

ג'ימי וויילס, מייסד ויקיפדיה, אשר עד לפני מספר ימים החזיק בסמכויות עריכה עליונות באנציקלופדיה החופשית, מסביר בראיון ל-ynet מדוע בחר לוותר על הסמכויות, ומתאר תמונה שונה של המתרחש בוויקיפדיה, לאחר פרשת מחיקת הפורנו שהובילה לסכסוכים בתוך הארגון.

 

לאחרונה נשמעים קולות שאון קרב וצחצוח חרבות בין גורמים בתוך קרן ויקימדיה. אתר Fox News דיווח השבוע כי מקור בתוך הקרן מתאר אווירה כאוטית, שמקורה בשינויים שבחר לעשות ג'ימי וויילס, מבנה סמכויותיו ותפקידו.

 

ויקיפדיה: מה באמת קרה?

הרקע לכך הוא חילוקי דעות בין עורכיה הרבים של האנציקלופדיה השיתופית בכל הדרגים – אשר ראשיתם בהחלטתו של וויילס למחוק תכנים וערכים מוויקיפדיה, אשר מכילים תמונות בעלות אופי מיני – מתצלומי אברי גוף ועד לפורנוגרפיה לשמה. ההחלטה התקבלה לאור מחאת משתמשים, שטענו שלא הגיוני להציג תצלומים שכאלה באתר אשר מהווה מקור מידע זמין והמוני, ומומלץ לשימוש על ידי בתי ספר ומוסדות אקדמיים.

 

עורכים רבים התרעמו על ניצול סמכותו של וויילס להתערבות ישירה בתכנים שלהם, וכך החלו לסעור הרוחות בפורומים של ויקיפדיה, וניטשו ויכוחים מרים בין עורכים בכירים וזוטרים, תורמים ומשתתפים.

 

וויילס ויתר על חלק מסמכויותיו כעורך מייסד (founder), המאפשרות לו לבצע עריכה של כל ערך ותוכן באנציקלופדיה השיתופית ובאתריה, דבר שהחריף את המצב. נטען כי וויילס ויתר על הסמכויות הללו מתוך לחץ ודרישה של עורכים רבים בקהילה. למראית עין, שוררים מאז הוויתור ויכוחים ואנדרלמוסיה בקרב עורכי ותורמי ויקיפדיה.

 

ווילס בראיון ל-ynet: "לקח שיעזור לשפר את רמת העיתונות"

גורמים אחרים טענו כי התמונה שונה, ומדובר בחילוקי דעות מקצועיים בלבד, ושקרן ויקימדיה רחוקה מאוד ממצב של כאוס. מנהל התקשורת של הקרן אמר השבוע שהוויכוחים הרבים בקהילה מקורם בחילוקי דעות, וששיח שכזה הוא הדרך הנכונה לפתור בעיות בה - ושבכל מקרה לא נותרה ויקיפדיה ללא הנהלה.

 

בראיון ל-ynet, מסביר ווילס את התמונה מנקודת מבטו. לדבריו, לסמכויות העריכה שהחזיק אין חשיבות אמיתית, והוא ויתר עליהן מסיבה אידיאולוגית ולא כדי לרצות את מתנגדיו: 

 

"אלו הגדרות טכניות בלבד, שהן חסרות חשיבות", אומר ווילס. "תפקידי בקרן נותר כשהיה. הסיבה לביצוע השינוי בהגדרות הטכניות הללו היא כדי להדגיש את הנקודה הבאה: מנהיגות אינה נובעת מהגדרות תוכנה, כי אם מחזון, ותשוקה לעשות את הדבר הנכון בדרך הנכונה", אומר ווילס. עוד הוא טוען כי תפקידו נותר כשהיה, על אף שעל הנייר, ויתר על חלק מסמכויותיו.

 

כשנשאל על מצב קהילת ויקיפדיה, ענה וויילס שהמצב אינו חמור כפי שהציג אתר Fox News, ואף תיאר אותו כמקור מידע שאמינותו  בעייתית, היות והסיקור של הנושא היה בלתי מאוזן, הציג רק צד אחד ולא כלל תגובה של גורמים בוויקיפדיה. "אני מקווה שהשגיאה של פוקס תהיה לקח, אשר יעזור לשפר את רמת העיתונות כולה", אמר.

 

וויילס גם אמר שהשינוי בסמכויותיו לא ישפיע על האנציקלופדיה המקוונת, משתתפיה וקוראיה.

 

עתיד בין לאומי נרחב

ג'ימי וויילס סבור שויקיפדיה נמצאת בכיוון הנכון. פרשת גילוי תכני הפורנו אמנם העמידה אותו ואת ויקימדיה במצב מביך אולי, אולם וויילס מאמין ביעדי הקרן ובקהילה שלה, והוא רואה את עתידה של ויקיפדיה כמקור מידע בין לאומי תוסס ומתפתח:

 

"החזון שלי עבור ויקיפדיה הוא החזון אחריו אני רודף מזה תשע שנים, והייתי ממשיך בעקבותיו גם תשעים שנה, לו היה מתאפשר לי: אני רוצה ליצור ולהפיץ אנציקלופדיה חינמית לכל אדם על פני כדור הארץ, ובשפתו. זה מה שאנו עושים, וזה מה שנמשיך לעשות", מסכם ווילס.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לא כאוס - חילוקי דעות". וויילס
צילום: gettyimages imagebank
מומלצים