שתף קטע נבחר

שרה ברשות: נמצא תעסוקה לעובדים בהתנחלויות

במסר מרגיע לבני עמה, קראה שרת העבודה הפלסטינית למועסקים במפעלים הישראליים בשטחים להגיע לסניפי משרדה - שם יסייעו בקליטתם לעבודה בתחומי הרשות. "החרם יסייע לנו להתקדם לכדי עצמאות", הבטיחה

האם החרם על תוצרת ההתנחלויות יפגע במפעלים הישראלים? נראה כי לפחות הפועלים הפלסטינים לא צריכים לדאוג. שרת העבודה ברשות אמרה היום (א') כי משרדה החל בהתארגנות לקראת קליטת 6,000 פועלות פלסטיניות המועסקות כיום בהתנחלויות, עם התקדמות אכיפת האיסור שהונהג ברשות על שיווק תוצרת ישראלית מהשטחים.

 

השרה, מג'ידה אל-מסרי, קראה לכל אותן עובדות להתייצב בסניפי משרד העבודה הפלסטיני ולמלא שם טפסים, כדי להאיץ את הליך קליטתן

במקומות עבודה בתחומי הרשות. בראיון לסוכנות "מען", אמרה השרה כי "המגמה הלאומית הפלסטינית היא להמשיך בהחרמת מוצרי ההתנחלויות והעבודה שם. מדובר בסוגיה חשובה ביותר בשלב העדין שבו מצויים בני עמנו".

 

אל-מסרי הבטיחה כי החרם הכלכלי לא רק שלא יפגע בפלסטינים, אלא יסייע לשיפור מצבם. "קיים מאמץ משותף של הממשלה ושל הסקטורים הציבוריים, הפרטיים והאזרחיים ליצור אלטרנטיבה לאומית מכובדת למי שמועסק בהתנחלויות. זה יתבטא גם בשיפור הכלכלה הלאומית הפלסטינית, ויסייע לנו להתקדם בדרכנו עד לקבלת עצמאות".

 

אל-מסרי ציינה כי למרות שמספר הפועלות הפלסטיניות המועסקות בהתנחלויות אינו גדול, יש "לשים קץ לתופעה הזאת במהירות המירבית".

 

קמפיין 500 המוצרים האסורים

בשבוע שעבר שיגרו שלטונות הרשות לכל בתי הפלסטינים חוברת ובה רשימה מפורטת ותמונות של 500 המוצרים אותם הם מתבקשים להחרים. הקמפיין מגובה בחוק חדש שפורסם לאחרונה, ובצדו עונשי מאסר וקנסות.

 

"כל מי שיסחור במוצרי ההתנחלויות, ישתתף או יסייע בסחר במוצרים אלה או ייבא אותם - ייכלא לשנתיים עד חמש שנים

וישלם קנס של 10,000 דינר ירדני (55 אלף שקלים)", קובע החוק החדש. מי שיוביל או יסייע להובלת סחורה מההתנחלויות לתוך השטחים צפוי למאסר של 3-6 חודשים ולקנס של 2,000 דינר ירדני (11 אלף שקלים) - בנוסף לסכנה שרשיונו יישלל ורכבו יוחרם. גם אלה שייתפסו מאכסנים סחורות אסורות צפויים למעצרים ולקנסות.

 

בהחרמת המוצרים מההתנחלויות, רואים הפלסטינים חלק מרכזי במאבק העממי הלא-אלים. יו"ר הרשות, אבו מאזן, הצטרף ליוזמה - וראש ממשלת הרשות, סלאם פיאד, אף שרף בעצמו מוצרים ישראליים לפני כמה חודשים - והדגיש כי המאבק העממי הוא חלק מרכזי במאמץ להקמת המדינה, לצד בניית המוסדות והתהליך המדיני.

 

החרם מעורר עדיין תגובות נזעמות בישראל. היום קראו אנשי שדולת ארץ ישראל לשר התחבורה, ישראל כץ, לסגור את נמלי האוויר והים בפני סחורה פלסטינית. "אנו משוכנעים שצעד זה, שהינו חוקי ולגיטימי, יביא את ראשי הרשות הפלסטינית למחשבה שניה על מדיניות הטרור הכלכלי בה החליטו לנקוט", מסרו ראשי השדולה, חברי הכנסת זאב אלקין ואריה אלדד.

 

בהכנת הידיעה השתתף שמוליק גרוסמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פועלים פלסטינים. בקרוב, נחלת העבר?
צילום: איי פי
מומלצים