שתף קטע נבחר

עדות הרב בקשי: "לא ידעתי על היקף התופעה"

הרב הראשי לשעבר, בקשי-דורון, העיד היום בבית המשפט בפרשת תעודות הרבנים הפיקטיביות. השופט הצביע על חוסר התאמה בין עדויות הרב במשטרה ובבית המשפט, והרב התעקש: "רציתי לשמור על כבוד התעודה של הרבנות והתנגדתי להסמיך כל דיכפין"

הרב הראשי לשעבר, אליהו בקשי דורון, הגיע היום (ב) לבית המשפט המחוזי על מנת למסור עדות בפרשת "תיק הרבנים". תיק הרבנים הינו תיק של אנשי כוחות הביטחון שלמדו במכללות שונות דתיות אשר קיבלו תעודות שיש להם השכלה תורנית גבוהה, כאילו למדו חמש שנים, למרות שרובם ככולם למדו מספר שעות בשבוע. בעקבות תעודות אלו, קיבלו אנשי כוחות הביטחון הטבות שכר גדולות מהמדינה. מדובר בכ-2,000 שוטרים, חיילים וצוערים.

 

בעקבות זאת, הגישה פרקליטות מחוז ירושלים כתב אישום נגד מעל עשרה רבנים, שעל פי הטענה היו שותפים להענקת תעודות אלו במירמה.

  

הרב בקשי דורון, שנחקר באזהרה במשטרה בפרשה זו והוחלט שלא להגיש נגדו כתב אישום בעקבות חוסר בראיות, העיד היום בבית

המשפט על חלקו בפרשה. כבר בסוף עדותו ביקשה הפרקליטות מבית המשפט להגיש את עדותו במשטרה כראיה בבית המשפט בגלל שוני בין העדויות במשטרה ועדותו בבית המשפט. השופט אמנון כהן הגיב על כך ואמר: "קראתי את מה שמסר במשטרה ובשפה עדינה, זה לא בדיוק אותו דבר". יש לציין כי צעד זה הינו צעד חריג ומצביע על כך שהעד לא אומר אמת באחד מהמקרים.

  

למרות שבעדותו במשטרה טען הרב בקשי דורון כי לא היה לו יד ורגל בכל העניין של מתן התעודות וכי הרב יצחק אוחנה, שהיה יד ימינו, הוא זה שכנראה הורה לתת את התעודות המדוברות, הרי שבמהלך עדותו בבית המשפט, שינה הרב בקשי דורון במקצת את גרסתו. במהלך הדיון עימת נציג הפרקליטות, עו"ד ארז פדן, את הרב בקשי דורון עם עדותו של הרב אוחנה. פדן אמר לרב בקשי דורון כי "הרב אוחנה אומר שאתה הורית לו לגבש שורה של מוסדות שלימדו את אנשי כוחות הביטחון על מנת לנפק להם תעודות של השכלה תורנית גבוהה. חלק מהמוסדות היו עם חוות דעת של הרב עובדיה יוסף ומוסד אריאל של הרב שאר יישוב הכהן".

 

פדן הוסיף ואמר כי אוחנה אמר שהרב בקשי הורה לו לאשר זאת וכי הנפקת האישורים היתה בהוראתו הישירה של הרב בקשי. "הוא זה שהורה לאיזה מוסד לאשר ולאיזה מוסד לא לאשר", אמר פדן. על כך השיב הרב בקשי: "לא ידעתי את המספרים. אמרתי לרב אוחנה כי יסגור עניין, שיסגור עניין. בסך הכל חשבתי שמדובר בעוד מאה תלמידים ולא במימדים שאחר כך התברר לי". על כך הקשה נציג הפרקליטות, עו"ד פדן, וציטט את אוחנה שוב כאומר כי הרב בקשי נתן לו הוראה מפורשת לתת להם אישורים באופן גורף ולא עניין אותו כמה שעות שבועיות הם למדו. על כך השיב הרב בקשי: "אני זוכר שאמרתי לרב אוחנה באופן כללי שיגמור את העניין, לא דובר על אנשים או על מוסדות או על שעות לימוד, לא ידעתי את ממדי התופעה, אני בטוח שהרב אוחנה רצה בטובתי, ככה הוא הבין".  

 

פדן המשיך להקשות ואמר: "אוחנה טוען שהבנת מצויין את הבעיה ואת היקפה". הרב בקשי: "לא ידעתי, אני חוזר ואומר שאמרתי לו באופן כללי לסגור את העניין". פדן המשיך ואמר: "אוחנה טוען שהנחית אותו להוציא אישורים כי לא עמדת בלחצים של רבנים אחרים". על כך המשיך הרב בקשי ואמר: "הייתי עקשן ועקבי ואמרתי לאוחנה לגמור את העניין".

 

במהלך עדותו אמר הרב בקשי דורון: "רציתי לשמור על כבודה של הרבנות ועל כבוד התעודה של הרבנות, התנגדתי לכך שיינתנו להם קורסים מעבר למה שהסכמנו עליו, התנגדתי לכך שתינתן הסמכה לרבנות לכל דיכפין, זה כבר היה זילות, אחר כך שמעתי שחלק מהחיילים אפילו לא מנהל אורח חיים דתי ועושה את זה רק כדי לקבל הנחות. צלצלתי למנהל משרד הביטחון דאז חיים ישראלי ואמרתי לו שזה פוגע ברמת הרבנות, לא התעניינתי כמה נכנסו אבל שמעתי שנכנסו 2000 בחורים. ניסיתי לעצור את זה בכל מחיר - כי כבוד הרבנות היה חשוב בעיניי". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
הרב בקשי דורון
צילום: שאול גולן
מומלצים