שתף קטע נבחר

הרב וייס: הרב נבון חתם לרבנים הפיקטיביים

בעדותו בבית המשפט סיפר הרב הצבאי לשעבר, כי קודמו בתפקיד חתם על תעודות הרבנים הפיקטיביות, תוך חיבוטים וכאבי בטן. הוא סיפר כי סירב לחתום על האישורים, בפגישה עם ראש אכ"א, שגם ידע. לדבריו, "כליותיי ומצפוני עמדו לי"

אלופים בצה"ל ידעו על פרשת תעודות הרבנים הפיקטיביות - ושתקו. כך עולה מעדותו של הרב הצבאי לשעבר, ישראל וייס, בבית המשפט המחוזי בירושלים. הוא סיפר כי קודמו בתפקיד, הרב גד נבון ז"ל, חתם בעצמו על האישורים עליהם וייס סירב לחתום וגם ראש אכ"א לשעבר, האלוף יהודה שגב, היה מעורה בפרטים. 

 

בימים אלו מתנהל, בפני השופט אמנון כהן, "תיק הרבנים" במסגרתו מואשמים עשרה רבנים בעבירות של שוחד, זיוף ומירמה. לטענת הפרקליטות העניקו הרבנים תעודות של השכלה תורנית גבוהה לאנשי כוחות הביטחון, שלמדו במכללות.

על-פי

 הנטען, כ-1,500 שוטרים, חיילים וצוערים שקיבלו תעודות אלו, למדו כמה שעות בשבוע במשך זמן מועט, למרות שלקבלת תעודה זו נדרשות חמש שנות לימוד.

 

בעדותו סיפר הרב וייס, שכיהן כרב הצבאי הראשי משנת 2000 עד 2006, כי היה אחת החוליות בשרשרת - כדי שבסופו של דבר הלומדים יקבלו תוספת שכר עבור לימודיהם. לדבריו, הוא לא היה מוכן לחתום והוא לא הבין איך אפשר, תוך כדי שירות, ללמוד בערב ולהיות רב.

 

הרב וייס, שהעיד לאחרונה, סיפר כי לא חתם על המסמכים. "נקראתי לראש אכ"א, שהיה בזמנו יודק'ה שגב, ונשאלתי למה אני לא חותם... ניסו להניא אותי ולהניע אותי אל החתימה, אבל לא הסכמתי", הוא אמר בבית המשפט. הרב וייס סיפר כי הרב נבון ז"ל לא השאיר מאחוריו ולוּ תיק אחד שלא חתם עליו, וכי עוזריו של אותו רב סיפרו לו שהיו לו חיבוטים והתלבטויות ואפילו כאבי בטן, אבל בשורה התחתונה הוא חתם על כל התיקים.

 

בעדותו תיאר הרב וייס כי כאשר ראה את כל התיקים, משהו לא הריח לו טוב, "אני לא רוצה לומר הסריח, סליחה על הביטוי, אבל משהו לא הריח טוב מן התיקים הללו. לא ראוי בעיניי שמישהו יילמד ויקבל תואר רב, במעין לא יודע איך להגדיר את זה, אבל

 מעוף של נגיעה ונסיגה. אני לא סטטיסט שהתמניתי לתפקיד, אני חושב שמי שלא ראוי לקבל תוספת שכר, לא ראוי לקבל תוספת שכר".

 

הרב וייס הוסיף כי נפגש עם ראש אכ"א בעניין וכי בפגישה הוא התעקש שלא לחתום. "הייתי לכאורה מחוייב ליודק'ה שגב, שהביא אותי לתפקיד, אבל כליותיי ומצפוני עמדו לי. הסביר לי ראש אכ"א שבעצם בחתימה שלי אני לא עושה ולא כלום, כי הם קיבלו הרי אישור מהרבנות הראשית לישראל". הרב וייס סיפר עוד, כי לאחר שסירב, הורה לו ראש אכ"א לבסוף שלא לחתום על האישורים. הוא ציין כי הופעלו עליו לחצים וסיפר כי הרב הראשי לשעבר, הרב מרדכי אליהו, שאל אותו למה הוא לא חותם, "השופט יכול לקרוא לזה לחצים, יכול לקרוא לזה בקשה, שאלה", אמר וייס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דובר צה"ל
הרב וייס. לא חתם
צילום דובר צה"ל
צילום: סער יעקב, לע"מ
הרב נבון. "חתם"
צילום: סער יעקב, לע"מ
מומלצים