שתף קטע נבחר

תקנון הצניעות של עמנואל

מרכז החינוך העצמאי הודיע כי יציית לבית המשפט ויאחד את המגמות ב"בית יעקב" בעמנואל, אך במקביל ניסח דרישות מחמירות במיוחד מהתלמידות ומהוריהן - כשתלמידה שלא תעמוד בתנאים תישלח לביתה. קבלו את התקנון המלא

רוצים להתקבל לבית יעקב בעמנואל? הנה תקנון בית הספר: מרכז החינוך העצמאי, המפעיל את המוסד שהואשם באפליה גזענית של תלמידותיו, הודיע כי יציית לפסיקת בג"ץ ויאחד החל ממחר את שתי המגמות הפועלות בו, אלא שכעת מבקשת הנהלת הרשת ממשרד החינוך לאשר תחילה את כללי ההתנהגות שניסח ובו דרישות מחמירות במיוחד מהתלמידות ומהוריהן. חוץ מענייני צניעות הלבוש יש בהם, בין היתר, הגבלה על רכיבה באופניים מחוץ לשעות הלימודים, חובה לאכול לחם בארוחת הבוקר ואיסור גורף על נשיאת תיק גב שאיננו ילקוט. 

 

"בית ספרנו שם לו מטרה להמשיך את מורשת אמותנו הקדושות, ולכן הצבנו תמרורים שיסמנו לנו את הדרך אשר נלך בה", מוסבר בפתח המסמך, שנשלח על ידי המשנה למנכ"ל החינוך העצמאי, צבי בוימל, לאישור מנהל האגף לחינוך מוכר שאינו רשמי במשרד החינוך, והגיע לידי ynet. התקנון עוסק כולו בצניעות הלבוש וההתנהגות של התלמידות, שהיא "אבן הבוחן של בת ישראל", ואלה עיקריו:

  

בגלל חשיבות הדוגמה האישית כבסיס לחינוך נקבע כי "לבוש האמהות בבית ומחוצה לו יהיה תואם בשלמות את רוח בית יעקב: תלבושת צנועה כמקובל בציבור החרדי, כיסוי ראש מלא, שרוולים וגרביים ארוכים, פאות לא ארוכות, אסור ללבוש בגדים צרים וצמודים, לא ארוכים מדי ולא קצרים מדי, החולצות סגורות היטב בצוואר והחצאיות ללא שסע (ובאופן כללי ללא סממנים רחוביים)". 

 

התלמידות עצמן מתבקשות להקפיד על שרוולים ארוכים מספיק, כך ש"המרפק יהיה מכוסה בכל מצב, גם בהצבעה". כללים נוספים: אין ללבוש חולצת טריקו, חובה שיהיו כפתורים בצווארון, על החצאית לכסות את הברכיים, אסור לנעול נעלי ספורט או בד וכן "נעל מגושמת", מכיתה ג' יש חובה לכסות את הרגל בגרבי ירך או גרביונים, על החולצה להיות תמיד מסודרת מתחת לחצאית ואין לענוד תכשיטים אלא רק עגילים הצמודים לאוזניים. עוד צויין כי תלמידה שלא תעמוד בתנאים אלו תישלח לביתה.

  

בחינוך העצמאי מדגישים כי קוד הלבוש מחייב את הבנות גם מחוץ לשעות הלימודים – בשעות אחר הצהריים ובסופי שבוע – זאת כדי "שנוכל להיות גאים בכל בת ובת". המצופה מהן בזמנים אלה: "אין ללבוש בגדים בצבעים עזים או רועשים מדי וכן אין ללבוש בגדים צמודים. הצוואר חייב להיות סגור מכל הצדדים. אורך החצאית – 10 ס"מ אחרי הברך, גם בישיבה, חולצה וסוודר רחבים דים והחולצה מוכנסת בתוך החצאית. כמובן, אין ללבוש חולצות הנוגדות את צביון בת ישראל ורוח בית הספר כדוגמת חולצה קצרה או ארוכה וכדומה או כל אופנה חדשה הנוגדת את גדרי הצניעות".

 

בלי תמונות משפחתיות, בלי ממתקים ומעדנים

הוראות נוספות: "השתדלי להיות צנועה בדיבורך. כל דברייך יהיה בלשון נקיה ובלי שרבוב של ביטויי הרחוב הזולים, שפה זרה וכדומה... קיימים יומני תלמיד ובהם תמונות או משפטים שאינם מתאימים לבנות בית יעקב. אל תשתמשי בהם... על ההורים להשגיח על החברות של בתם מחוץ לכתלי בית הספר שתהיינה רק מבתים התואמים את רוח החינוך של בית יעקב, בכל התחומים".

  

התקנון אוסר על התלמידות להביא לבית הספר תמונות משפחתיות, מכשירי כתיבה "מצועצעים", כסף לשימוש אחר הלימודים, ונקבע בו כי פריטים אלה, אם יימצאו ברשותן, יוחרמו עד לסוף ה"מחצית". בימים בהם אין צורך בילקוט אין להגיע עם תיק אחר אלא רק ב"שקית קטנה ופשוטה". לארוחת הבוקר חובה על כל בת להביא לחם או מאכל אחר שברכתו "המוציא", ורק בימי שישי וערבי חג רשאיות התלמידות להסתפק ב"מזונות". הגבלות נוספות: "בלי ממתקים וחטיפים, ואף לא מעדנים ושוקו". בימי הולדת או בשמחות אחרות תחלק כלת השמחה לחברותיה ממתק פשוט בעלות של חצי שקל לכל היותר ובכשרות בד"ץ העדה החרדית בלבד.

 

בית הספר מקיים חוגי העשרה שונים וקיטנות קיץ, ולכן אוסר על התלמידות להירשם לכל פעילות חיצונית בלי אישור המחנכות. כן אין לרכב על

אופניים מחוץ לבית – מטעמי צניעות, אין לערוך אסיפות כיתתיות ושום התארגנות אחרת מחוץ לשעות הלימודים, וכל יום הולדת או בת מצווה תיערך רק בחוג המשפחה ומבלי להזמין חברות.

 

ולסיכום: "בבתי התלמידות לא יקראו בעיתונים ולא יאזינו לתכניות רדיו שאין רוח חכמים נוחה מהם, לא יהיו טלוויזיה, וידאו, מחשב (מלבד לצורך עבודה של ההורים, ללא סרטים וללא משחקים), פלאפון שאינו כשר ושום אפשרות גלישה באינטרנט – אלא על פי היתרי ועדת הרבנים לענייני תקשורת שעל ידי גדולי ישראל. תלמידותינו ומשפחותיהם לא יצפו או יעסקו בנ"ל, גם מחוץ לבית".

  

עו"ד ד"ר אביעד הכהן, המייצג את עמותת "נוער כהלכה" שעתרה נגד החלוקה למגמות בבית הספר, התייחס לתקנון המוצע: "המבחן האמיתי יהיה במעשים ולא בדיבורים. יש לקוות שהשכל הישר יגבר: כל התלמידות בעמנואל ישובו ללמוד ביחד והגזענות הפסולה תחלוף מן העולם".

 

בהכנת הידיעה השתתף אביעד גליקמן
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצוות החינוכי וההורים בבג"ץ
צילום: גיא אסיאג
מומלצים