שתף קטע נבחר

אדישות בתרגיל העורף: "אחמדינג'אד לא צוחק"

במשך דקה וחצי נשמעה אזעקה עולה ויורדת ואזרחי ישראל התבקשו להגיע למקום ממוגן ולשהות בו עשר דקות. חברי הכנסת יצאו מהמליאה ושופטים הפסיקו דיונים. בנהריה נזכרו לרגע במלחמת לבנון השנייה, אך בבתי הקפה נרשמה אדישות. "תתחילו להבין שאחמדינג'אד לא צוחק", זעם אחד התושבים

איפה הייתם בזמן האזעקה? בשעה 11:00 נשמעה ברחבי הארץ אזעקה עולה ויורדת במשך דקה וחצי, במהלכה התבקשו האזרחים להגיע למקום ממוגן ולשהות בו עשר דקות. במקביל, תורגלו משעות הבוקר עשרות תרחישי חירום בבסיסים צבאיים ובמתקנים אזרחיים, בהם נפילת רקטות וטילים מסוגים שונים, וטיפול גורמי השטח בבעיות שיווצרו.

 

האזעקה שנשמעה בכל רחבי הארץ היתה למעשה שיאו של תרגיל פיקוד העורף הגדול "נקודת מפנה 4". תלמידים מ-600 בתי ספר לא השתתפו בתרגיל, משום שבאותה עת בדיוק נערכו בחינות המיצ"ב. ואולם, ביתר מוסדות החינוך, בבתי המשפט, במשרדי הממשלה ואף במשכן הכנסת התקיים התרגיל כמתוכנן.

 

דיוני המליאה שאמורים היו להיפתח ב-11:00 הוקדמו בעשר דקות. עם הישמע האזעקה הפסיק יו"ר הכנסת ראובן ריבלין את דיוני המליאה והורה לח"כים להתפנות לירכתי המליאה. "כבית העם, הכנסת נוטלת חלק בתרגיל זה עם כל אזרחי ישראל. אם הייתי יודע שכל עם ישראל ערוך כפי שהכנסת ערוכה - הייתי רגוע יותר".


הדיונים הופסקו, הח"כים התפנו לירכתיים (צילום: גיל יוחנן)

 

בבית המשפט העליון בירושלים השמיע קצין הביטחון התראה כעשר דקות לפני האזעקה. השופטים הפסיקו את הדיונים וירדו למרחב מוגן שנקבע מראש. מאבטחי משמר בתי המשפט וידאו שאכן כל העובדים וכל השופטים התפנו למרחב המוגן. נשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש, ירדה כשהיא מלווה במאבטח ויחד עמה הגיעו גם השופטים אליעזר ריבלין, מרים נאור, איילה פרוקצ'יה, אליקים רובינשטיין, אסתר חיות, וכן השופטים בדימוס מאיר שמגר ודליה דורנר ששהו בלשכותיהם.

 

נהריה: אדישות בגעתון

ביישובי הגליל ובנהריה נשמעה האזעקה היטב, אולם גם תרגיל לאומי לא מצליח לעורר את שדרות הגעתון, רחובה הראשי של נהריה, מתרדמתו. האזעקה שפילחה את האוויר ארבע שנים לאחר הפעם האחרונה, אולי הזכירה נשכחות לתושבים אך לא הפריעה ליושבי בתי הקפה להמשיך בשגרת יומם. הם עצרו לרגע וחזרו לאספרסו.

 

"אנשים לחוצים לשנייה אבל אז נזכרים שזה תרגיל", אמרה תושבת העיר, רותי אלחיאני. "בזמן אמת אנחנו נדע מה לעשות.

כל כך הרבה בעיות יש לתושבי מדינת ישראל, ככה שהתרגיל זה לא מה שיפריע להם".

 

"זה החזיר אותי לתקופת המקלטים", הוסיפה בתה של רותי, סימה. לדבריה, בשניות הראשונות היא נלחצה, "אבל אז נזכרתי שזה תרגיל ונרגעתי".

 

לעומתן, יש מי שסבור כי האדישות של האזרחים מסוכנת ומטרידה. "תתחילו להבין שאחמדינג'אד לא צוחק עם אף אחד", אמר אסף אזולאי, בעל פיצרייה בעיר, "הוא רציני, יש לו טילים שיפגיזו חלקים רבם בארץ, ואם עושים תרגיל מסוג כזה, אז צריך להיות קשובים ולפעול על פי ההוראות".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 26/05/2010 10:41

 

בהכנת הידיעה השתתפו חנן גרינברג, אביעד גליקמן, אמנון מרנדה וחגי עינב
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפנים "פצועים" במהלך התרגיל
צילום: פיקוד העורף
הריסות מדומות - והצלה
באדיבות דובר צה"ל
יורדת למקלט. השופטת פרוקצ'יה
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים