שתף קטע נבחר

לא אנחנו אשמים בטרור האנטי-אמריקני

התעצמות פעילות הטרור המוסלמי על אדמת ארה"ב לא קשורה בתמיכתה בישראל, אלא בעוינות דתית שורשית כלפיה

בשנה האחרונה נחשפו בארה"ב יותר תאי טרור מוסלמי מאשר כל שנה מאז פיגועי 11 בספטמבר 2001. הטרור המוסלמי מהווה סכנה ברורה ומיידית לארה"ב, למרות ואולי עקב פייסנותו של הנשיא אובמה כלפי האיסלאם, כפי שבלטה בנאומים המכוננים שנשא בפרלמנט הטורקי  ובאוניברסיטת קהיר.

 

התעצמות איום הטרור המוסלמי, על אף יחסו הנוקשה - ביקורתי של אובמה לישראל, מפריכה את הטענה כאילו הסכסוך הערבי-ישראלי, הנושא הפלסטיני או הידידות בין ארה"ב וישראל הם שמהווים את שורשי הטרור המוסלמי האנטי-אמריקני.

 

טרור זה מתוגבר בהעמקת הפעילות המבצעית, הפיננסית והמדינית של החיזבאללה בחצר האחורית של ארה"ב, באמריקה הלטינית. זאת חרף טענת אובמה ויועציו כאילו אין טרור מוסלמי גלובלי (אלא טרור טאליבן ואל-קאעידה), כאילו אין טרור ג'יהאדיסטי (מכיוון שהג'יהאד הוא תהליך לטיהור הנפש...) וכאילו הטרור הוא גם תוצאה של התעמרות המערב בעולם השלישי.

 

הנשיא אובמה צדק כאשר הכריז בקהיר ש"האיסלאם היה תמיד חלק מההוויה האמריקנית". אכן, עם הקמת ארה"ב ב-1776 ועד תחילת המאה ה-19 הפכו ספינות אמריקניות מטרה לטרור מוסלמי. ג'ון קווינסי אדאמס, הנשיא השישי של ארה"ב שהיה חוקר איסלאם, טען שהטרור המוסלמי נובע מעוינות שורשית של האיסלאם כלפי "הכופרים".

 

במאה ה-20 הפכה ארה"ב יעד מרכזי של החינוך לשנאה מבית מדרשם של "האחים המוסלמים" שהוא קו-ייצור של טרוריסטים אנטי-אמריקנים. ב-1983 נרצחו 300 חיילי מארינס בפיצוץ שגרירות ארה"ב ומפקדת המארינס בביירות על ידי טרוריסטים מוסלמים. ב-1998 נרצחו 300 איש בפיצוץ שגרירויות ארה"ב בקניה ובטנזניה בידי הטרור המוסלמי. ב-2001 נכשל המוסלמי הבריטי ריצ'רד ריד בניסיון לפוצץ מטוס "אמריקן איירליינס". ב-2009 רצח עבדול-חכים מוג'אהיד מוחמד חייל אמריקני בתחנת גיוס בארקנסו. ב-2009 נכשל חוסאם מאהר סמאדי בניסיון לפוצץ בניין משרדים בדאלאס. ב-2009 רצח נידאל חסן 13 חיילים אמריקנים ופצע 31 בטקסס. ב-2009 נכשל עומאר פארוק עבדול מוטאלב בניסיון לפוצץ מטוס "נורת'ווסטרן". ב-2010 סוכל פיגוע טרור מוסלמי ב"טיימס-סקוור" בניו יורק, ועוד.

 

התעצמות פעילות הטרור המוסלמי על אדמת ארה"ב מהווה תוצאה ישירה של גידול מספר האימאמים בבתי סוהר, במוסדות חינוך ובמסגדים בארה"ב. של עליית מספר המסגדים הפועלים בהשראת "האחים המוסלמים" ועקרונות הג'יהאד, הגברת החשיפה של מוסלמים בארה"ב לאידיאולוגיית הג'יהאד דרך ערוצי טלוויזיה ואינטרנט מוסלמים שמממנות סעודיה וקטאר, עלייה במספר ארגוני טרור מוסלמים המתחזים לארגוני צדקה ובכסות של הפעלת מחנות קיץ נהנים מהקלות מס בארה"ב, עלייה במספר המגייסים לאימוני טרור ולאינדוקטרינציה בפקיסטן, אפגניסטן, סומליה, תימן והרשות הפלסטינית. מרבית פעילי הטרור המוסלמי בארה"ב הם ממוצא ערבי ופקיסטני.

 

המזרחן המוביל בעולם, פרופ' פואד עג'אמי, שיעי לבנוני המלמד באוניברסיטאות היוקרתיות ג'והנס הופקינס וסטנפורד, כתב ב"וול סטריט ג'ורנל" ב-10 במאי: "הניסיון להושיט יד וליצור מסילות לליבות המוסלמים לא יביאו להפסקת מלחמת האיסלאם הרדיקלי במערב". הוא תולה את הטרור המוסלמי בעקרונות שהנחיל בעידן המודרני סייד קוטאב, אחד האבות הרוחניים של "האחים המוסלמים". קוטאב רואה בארה"ב איום מוסרי על האיסלאם וטוען שנוצרים ויהודים נידונו לגיהינום.

 

העוינות הדתית השורשית כלפי ארה"ב מקבלת משנה תוקף מכיוון שליטי המדינות המוסלמיות הרואים בערכי ארה"ב – חופש הצבעה, חופש דת, חופש ביטוי, שוק חופשי ועוד – איום לשלטונם הדיקטטורי. איראן גם רואה בארה"ב מכשול עיקרי לשאיפותיה המגלומניות וסוריה רואה בה מכשול לשאיפתה להשתלט על ירדן (דרום סוריה) ומכאן תמיכתן בטרור אנטי-אמריקני, ללא שום קשר לעניין הפלסטיני, לסכסוך הערבי-ישראלי, לירושלים, להתנחלויות או לעצם קיומה של המדינה היהודית.

  

 יורם אטינגר, מנכ"ל "במחשבה שנייה", מומחה לענייני ארה"ב


פורסם לראשונה 28/05/2010 09:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכונית תופת במרכז ניו-יורק
צילום: AFP
מומלצים