שתף קטע נבחר

דליפת הנפט: הקבר הפוליטי של ברק אובמה?

עד עתה היתה תלויה הפופולריות של אובמה במצב התעסוקה והכלכלה. אדישות הממשל, הנסיעות לאירועי התרמה בימים מכריעים במשבר והניסיון להפיל את האחריות כולה על חברת הנפט, הפכו את דליפת הנפט במפרץ מכסיקו לכתם הראשון על כהונתו. במפלגה הרפובליקנית כבר מחככים ידיים בהנאה

בימים הראשונים שאחרי דליפת הנפט הגדולה במפרץ מכסיקו, מיהרו מגישים שמרנים של תוכניות המלל ברדיו להציג את המשבר כ"הוריקן קתרינה של אובמה". אז זה עוד נשמע כמו יריה באפילה, ניסיון פתטי להדביק לנשיא ברק אובמה מחדל מהסוג שחיסל את מה שנותר מיוקרתו השחוקה של הנשיא ג'ורג' בוש בעקבות הטיפול הכושל בהוריקן.

 

אך חמישה שבועות ומספר ניסיונות כושלים לניקיון המפרץ חלפו מאז, והנפט הגולמי הנשטף אל חופי ארצות הברית מאיים להכתים את כהונתו של אובמה. מישהו בוושינגטון נרדם בשמירה. ביומיים האחרונים,

בעת שנערכו ההכנות לניסיון נוסף לעצירת הזיהום, בילה הנשיא בסן פרנסיסקו, שם סייע באיסוף תרומות לסנאטורית ברברה בוקסר, במקום להורות לטייסי "אייר פורס 1" לקחת אותו היישר למפרץ מכסיקו - היכן שהדרמה האמיתית מתרחשת.

 

ואם לא די לאטימות, מתברר שליסה ג'קסון, העומדת בראש המשרד לאיכות הסביבה, שהיתה צריכה לצאת למפרץ מכסיקו עם מיטת שדה, היתה דווקא בדרך לאירוע לאיסוף תרומות בניו-יורק. ברגע האחרון נפל האסימון למישהו בבית הלבן וגברת ג'קסון ביטלה את הופעתה. וברגע האחרון נקבעה לאובמה מסיבת עיתונאים נדירה ביום חמישי (הקודמת היתה בפברואר) וטיסה למפרץ מכסיקו ביום שישי, לפני שהוא יוצא לסוף שבוע ארוך בשיקגו.

 

כשהוא מתחיל לחוש את האסון הפוליטי המתרגש ובא, טרח אובמה לומר אמש באירוע בסן פרנסיסקו כי "אף אחד לא יותר מאוכזב ממני, משום שהאירועים מתרחשים בזמן כהונתי". זהו ניסיון לדבר על ביש מזל. אבל השאלה היא לא אם זה קרה תחת כהונתו של אובמה, אלא מה בדיוק הוא עשה בחודש מאז קרסה אסדת הקידוח של "בריטיש פטרוליום".


אזור האסון האקולוגי. אדישות בממשל (צילום: AP) 

 

הבעיה של בוש היתה שהוא לא הגיב במהירות לצרכים של נפגעי קתרינה. הבעיה של אובמה היא שהוא מצטייר עכשיו כמי שהפקיר את הטיפול באסון האקולוגי לחברה שהיתה אחראית ליצירתו ונראית חסרת אונים. בתקשורת האמריקנית מתחילים לדבר ולכתוב על חוסר מנהיגות שהפגין אובמה. במקום לכנס את האחראים ולדרוש כמה חלופות לפתרון האסון האקולוגי, הוא הטיל את האחריות על BP והשאיר להם לבד במערכה מול האסון שהם אחראים לו. 

 

אובמה היה צריך להיות פה ולקחת פיקוד

מי שהזהיר ראשון על האסון הפוליטי המתרגש ובא על אובמה, הוא האסטרטג הדמוקרטי הבכיר ג'יימס קרוויל, תושב ניו אורלינס. הוא קרוב לאסון, חש את הזעם ומבין את ההשלכות הפוליטיות. בעוד הבית הלבן מגביר את לחצו על ענקית הנפט, קרוול התראיין לתוכנית "בוקר טוב אמריקה" והגדיר את מהלכי הבית הלבן "טיפשות פוליטית שלא תיאמן". קרוויל לא הסתפק בזה. "אני לא מבין למה הוא לא משתלט על העניינים", הוא אמר. "היחס שלהם לזה הוא כל כך נרפה".

 

לדבריו, הוא היה מצפה שהנשיא האמריקני יגיע ללואיזיאנה כבר בימים הראשונים. "אובמה היה יכול לבוא לכאן, לפגוש את 11 המשפחות של הנספים באסון. הוא היה יכול לדרוש תוכנית פעולה. נראה שהוא לא מעורב בזה. אתה צריך לגשת לכאן ולתפוס פיקוד על זה, לשים מישהו שיהיה אחראי רק למשבר ולהתחיל להזיז את העניינים". מישהו במטה המפלגה הרפובליקנית, כבר מכין את הקליפים של קרוויל למסע הבחירות לנשיאות ב-2012.

 

הדעה הרווחת היתה שהפופולריות של אובמה תיקבע בעיקר לפי מצב התעסוקה והתאוששות הכלכלה. מבחינת הנשיא, יש סימנים טובים של התאוששות איטית בכל המדדים הכלכלים, אבל עכשיו אפשר להוסיף שאלה: האם הטיפול הלקוי באסון האקולוגי במפרץ מכסיקו יהיה הקבר הפוליטי שלו?

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. ביקר, אבל לא מספיק
צילום: AFP
כתם הנפט. הנשיא לא השתלט
צילום: רויטרס
מומלצים