שתף קטע נבחר

נזקים כבדים לשמורת גמלא, המצפור לא נשרף

האש שמשתוללת משעות הלילה החלה לאיים על בתי היישובים כנף ומעלה גמלא. פקחים פינו מהשמורה נשרים, כשהרוחות העזות מקשות על ניסיונות הכבאים להשתלט על הלהבות: "כל החורש הטבעי והצמחייה שבשטח השמורה נשרפו כליל"

ברשות הטבע והגנים מנסים לאמוד היום (ה') את הנזק הכבד שנגרם לשמורת גמלא בעקבות השריפה שפרצה שם בשעות הלילה. איתן נסים מהרשות סיפר כי "נזק נגרם לצמחייה ולחי. כל החורש הטבעי והצמחייה שבשטח השמורה נשרפו כליל. עם זאת לא נגרם נזק למצפור וכן ניצלו גוזלי הנשרים הנמצאים במקום".

 

בכירי הרשות עשו את דרכם מהמרכז לרמת הגולן על מנת לקיים הערכת מצב בשטח, בו ממשיכים צוותי הכבאות לפעול בניסיון להשתלט על האש שגרמה נזקים רבים לטבע. הנזק הכבד ביותר נראה לפי שעה בשמורת גמלא שלא נותרה בה פיסת קרקע של ניזוקה מן האש. נזקים נגרמו גם לשרידי העיר העתיקה שנמצאים במתחם השמורה.

 

השריפה הגדולה המשתוללת משעות הלילה החלה הבוקר לאיים על שטחים נוספים, ומתפשטת במהירות לעבר בתי היישובים מעלה גמלא וכנף. פקחי קק"ל ורשות הטבע והגנים מיהרו לחלץ מהמקום את הנשרים החיים בשמורה, בעוד תנאי מזג האוויר הקשים מערימים קשיים רבים על הניסיונות להשתלט על הלהבות.

 

דובר שירותי כבאות גליל עליון גולן, יאיר אלקיים, אמר ל-ynet כי אל כוחות הכיבוי הגדולים הוזעקה תגבורת מצה"ל, שרתם למשימה שלוש פלוגות חיילים. אליהם הצטרפו שלושה מסוקי כיבוי, שיחד עם אנשי המועצה האזורית גולן מנסים לבלות את התפשטות האש. 

 

השריפה התלקחה בסביבות השעה 2:00 לפנות בוקר והתפשטה במהירות לכיוון נחל דליות ושמורת יהודיה, ממש במקביל לפעולות הכיבוי המאסיביות סמוך לכפר האמנים עין הוד בכרמל, שהאש שפרצה בסביבותיו הביאה לפינויים של תלמידי פנימיית "ימין-אורד". איש לא נפגע, וכעבור כמה שעות הצליחו הכבאים להשתלט על הלהבות.

 

האש בגולן אוחזת כעת בקוצים ובחורש טבעי. לא הרחק משם, סמוך למבוא חמה, פרצה אתמול שריפה שכובתה כעבור כמה שעות. במהלך השבוע טיפלו כבאי הגולן בסיוע צוותים מאזורים שכנים ביותר מעשר שריפות בכל האזור, חלקם הגדול סמוך לשטחי אימון של צה"ל. בשריפות עלו באש מדי יום מאות דונמים של חורש טבעי ומטעים. במרכז הרמה, באזור צומת בית המכס, ניתן להבחין בשטחים אדירים שנצבעו בשחור לאחר נזק שנגרם לעצים ותיקים ולצמחיית נחלים במספר מוקדים ובהם שמורת נחל ג'ילבון.

 

לפני מספר ימים התקיימה פגישה בין נציגי צה"ל לכוחות כיבוי האש ברמת הגולן במטרה להעמיק ולחזק את הקשר בין הגופים. בפגישה השתתפו בין השאר מפקד עוצבת געש, תת אלוף אייל זמיר, ומפקד תחנת כיבוי קצרין, רשף יאיר אלקיים, ובה סוכם כי צה"ל יסייע ככל שניתן לכוחות כיבוי האש וכן יבצע מספר פעולות להעלאת המודעות בקרב כוחותיו. בצה"ל הדגישו כי חלק מהשריפות נוצרות מאימוניו ההכרחיים של צה"ל במרחב רמת הגולן.

 

צה"ל העמיד בכוננות מספר פלוגות ומיכליות מים לטובת כיבוי דליקות ושריפות. ציוד הכיבוי העומד לרשות החיילים יתוגבר, יינתן סיוע של כלים צבאיים ליצירת "פסי אש" בשטח. כמו כן הודיעו בצה"ל שינכשו עשבים בתחומי הבסיסים וסביבתם. בנוסף ייבחנו מספר אפשרויות נוספות למתן עזרה וסיוע בעת הצורך. אלקיים: "מדובר באחד השבועות העמוסים שעוברים עלינו. הצוותים עוברים מאירוע לאירוע ומצליחים עד כה למנוע, לשמחתי, פגיעה בבתי היישובים בגולן ובחיי תושבים. לצערי, הטבע ספג פגיעה קשה שייקח עוד זמן רב להתאושש ממנה".


פורסם לראשונה 27/05/2010 09:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שריפה הלילה באזור עין הוד בכרמל
צילום: חנן שוורץ
מומלצים