שתף קטע נבחר

לא ריגול: עומר סעיד מואשם במגע עם סוכן חוץ

ד"ר עומר סעיד, שנעצר יחד עם אמיר מח'ול, הואשם בסופו של דבר בעבירות קלות. הוא נפגש בשארם א-שייח עם פעיל חיזבאללה, שביקש ממנו לרגל - אך הוא סירב ומסר שמות של כאלו שמוכנים לסייע לארגון הטרור הלבנוני

ההר הוליד עכבר - במקרה של הנאשם השני בפרשת הריגול, הנמצא במעצר כחודש: במקביל להגשת כתב האישום נגד אמיר מח'ול בחיפה, הוגש הבוקר (יום ה') כתב אישום גם נגד פעיל בל"ד, ד"ר עומר סעיד, מכפר-כנא. הוא מואשם בעבירות של מגע עם סוכן חוץ ומסירת ידיעות העלולות להיות לתועלת האויב. סעיד אמר ל-ynet: "כל הפעילות שלי היא פעילות חוקית. לא פגעתי בבטחון המדינה. כל הסיפור מנופח ומטרתו לפגוע בציבור הערבי במדינה. לא עשיתי שום דבר שעשוי לפגוע בבטחון ישראל"

 

מכתב האישום, שהוגש על ידי עורכת הדין יעל כוכבי מפרקליטות מחוז צפון, עולה כי סעיד (50) שהה בחופשה בשארם א-שייח בקיץ 2008. במהלך החופשה פנה אליו אדם, שהציג עצמו כלבנוני. השיחה ביניהם נמשכה כשעה ולאחר מכן ביקש להיפגש עמו למחרת היום בבית קפה.


סעיד בבית המשפט. קפה עם האויב (צילום: חגי אהרון) 

 

האיש שפנה אל סעיד, כך על-פי כתב האישום הוא חבר בחיזבאללה, שהופנה לגייס את פעיל בל"ד על-ידי חסן ג'עג'ע, שהיה בקשר שותף עם הנאשם. בשיחה, שהתקיימה בבית הקפה, שוחחו סעיד והסוכן על מרקם היחסים בין יהודים לערבים בארץ ועל האופן שבו רואים ערביי ישראל את ארגון חיזבאללה, ואיך הם מתייחסים למלחמת לבנון השנייה.

 

השיחה התנהלה כשעה ורבע, ובמהלכה הציג האיש את עצמו כסוכן חיזבאללה בפני סעיד. עוד אמר כי מאבק הארגון הינו למען העם הפלסטיני וערביי ישראל ומפני שהוא מבין שסעיד הוא בעל דעות לאומניות פלסטיניות, הוא מבקש את עזרתו. כחלק מכך ביקש שיצלם עבורו מתקנים צבאיים, כלכליים ותעשייתיים ואף יאסוף מידע על אתרים צבאיים וביטחוניים בארץ.

 

סירב לעזור - הסוכן לחץ

סעיד מצידו אמר לו כי הוא אינו מתאים לביצוע המשימה, בשל גילו ומפני שהוא אב לחמישה ילדים. בנוסף הוא הביע בפניו את חששו שהוא עלול להיתפס. למרות זאת, שאל אותו הנאשם איך הוא אמור להעביר אליו את התמונות אותן יצלם. הסוכן מצידו הרגיע אותו ואמר לו שאין לו ממה לפחד ואף הציג בפניו תוכנת הצפנה במחשב. תוכנה זו מאפשרת המרה של תמונה אחת לתמונה אחרת. סעיד מצידו אמר שהוא חושש לקחת את הדיסק ועליו התוכנה, מפני שבגבול מבצעים חיפוש.

 

בשלב זה שאל אותו הסוכן האם הוא יכול להמליץ לו על מועמדים פוטנציאליים שארגון חיזבאללה יוכל לגייס. סעיד מסר לסוכן שני שמות של אנשים המוכרים לו, והוסיף כי הם בעלי דעות לאומניות פלסטיניות וניתן לסמוך עליהם. בתום השיחה נתן הסוכן לסעיד פתק ועליו כתובת דואר אלקטרוני וביקש ממנו לשלוח לכתובת זו שמות נוספים של אנשים עליהם הוא ממליץ לגיוס לחיזבאללה.


אשתו של סעיד ובתם בבית המשפט (צילום: חגי אהרון)

 

לאחר תקופה ארוכה שסעיד שמר את הפתק, הוא קרע אותו, כי חשש להיתפס כשהפתק בידו. בפועל לא יצר הנאשם קשר נוסף עם הסוכן. כתב האישום הוגש לאחר למעלה מחודש ימים שסעיד נתון במעצר, ונראה בעניינו כי הדרמה הגדולה עליה דיברו אינה כפי שהוצג תחילה.

 

לבית המשפט הגיעו אשתו של סעיד, אינעאם, עם ילדיו. בתו הקטנה בת ה-4 שלחה לאביה, אותו ראתה בפעם הראשונה מאז נעצר, נשיקה באוויר. הוא חייך אליה ושלח נשיקה בחזרה. לאולם הגיעו רבים מתושבי כפר כנא, פעילים מבל"ד ומהתנועה האיסלאמית, ח"כ ג'מאל חזאלקה וח"כ מוחמד ברכה.

 אשתו של סעיד אמרה בתום הדיון ל-ynet: "זאת פעם ראשונה שאני רואה אותה, רציתי לדבר איתו ולא נתנו לי. זה הכל שקר ועוד יוכח שזו רדיפה פוליטית". השופט תאופיק כתילי האריך את מעצרו עד להחלטה אחרת.

 

עורכי הדין חסן ג'ברין, אורנה כהן וחוסין אבו חוסין, המייצגים את סעיד, אמרו לאחר הגשת כתב האישום: "הופתענו מעצם הגשתו, אין מקום להגשתו. אם הפרקליטות בעצמה מציינת שהוצע לד"ר סעיד לפעול מטעם חיזבאללה והוא לא נענה, לא היתה תכתובת של מיילים, הוא אף לא פגש את הסוכן לאחר השיחה שבה דחה את ההצעה. כתב האישום לא עומד בקנה מידה משפטי, אמנם העבירה של מגע עם סוכן חוץ היא עמומה, אך עם זאת כתב האישום לא מבסס את קיום יסודות העבירה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עומר סעיד. פגישה בשארם
צילום: אבישג שאר ישוב
מומלצים