שתף קטע נבחר

נתניהו: ה-OECD יפיק תועלת מחברות ישראל

רה"מ נאם בטקס קבלתה של ישראל לארגון המדינות המפותחות, והתגאה ברפורמות הכלכליות שהנהיגה המדינה: עלינו להמשיך ברפורמות שמעודדות תחרות. שר החוץ הצרפתי אמר: ישראל התקבלה לארגון בזכות מצוינות כלכלית ומקוריות שהפגינה

ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף אמש (ה') בטקס הקבלה של ישראל לארגון המדינות המפותחות, ה-OECD, במטה הארגון בפריז. בתחילת החודש החליטו 31 המדינות החברות בארגון פה אחד להזמין את ישראל להצטרף כחברה מן המניין, והערב מסר נתניהו למזכ"ל הארגון, אנחל גוריה, את הסכמתה הרשמית של ממשלתו.

 

נתניהו בפריז: לא להסיק ממקרה מח'ול על כל הערבים

שטייניץ ב-OECD: המשבר תרם לחשיבה יצירתית

 

נתניהו הביע את הערכתו לארגון ולמזכ"לו, והכיר תודה על הכבוד שחלקו לישראל. "מעבר להכרה בהישגיה של ישראל עד כה, זוהי הבעת אמון ביכולתה של ישראל להמשיך באותה דרך בעתיד", אמר.

 

נתניהו התגאה ברפורמות הכלכליות שישראל הנהיגה לאורך השנים, ואמר שאלה הוכיחו את עצמן. "העולם כולו השתכנע בניצחונו של השוק החופשי", אמר. "הצורך ברפורמות הוא מתמשך וקבוע. במובן הזה כלכלה של מדינה היא כמו עסק פרטי: על המוצר להתאים את עצמו להתפתחויות. באותה מידה, עלינו להמשיך ברפורמות שמעודדות תחרות".


נתניהו בכנס בפריז

 

"ישראל תפיק תועלת רבה מהחברות בארגון לצד הכלכלות המובילות, במיוחד בכך שתוכל ללמוד מנסיונם של אחרים כיצד להתגבר על מכשולים ולעודד תחרות", הוסיף נתניהו. "כמו כן, ה-OECD יפיק תועלת מחברותה של ישראל".

 

לראשונה: מדינות מהמזה"ת ומדרום אמריקה

ישראל היא המדינה המזרח-תיכונית הראשונה שמתקבלת לארגון. בנוסף אליה, צוינה בטקס הצטרפותן של צ'ילה, של אסטוניה ושל סלובניה. בנאומו שיבח גוריה את "הגיוון הגיאוגרפי" של המצטרפות החדשות, ואמר שמדובר ב"צעד בעל משמעות אסטרטגית. לראשונה מצטרפות ל-OECD מדינות מהמזרח התיכון ומדרום אמריקה, אשר יביאו לדיונים פרספקטיבות כלכליות שונות שיועילו עם הארגון".


שר האוצר יובל שטייניץ ושרי האוצר של הארגון

 

שר החוץ הצרפתי, ברנאר קושנר, בירך את המצטרפות בשם המדינה המארחת. "ישראל התקבלה לארגון בזכות המצוינות הכלכלית והמקוריות היוצאת מן הכלל שהפגינה", אמר. "צרפת תמכה נמרצות בצירופה של ישראל, אשר עמדה בהצלחה רבה בקריטריונים הקשוחים של הארגון.

 

"מעתה, ה-OECD אינו מועדון של עשירים, אלא מועדון של המדינות המצטיינות במדיניות כלכלית," סיכם קושנר.

 

מזכ"ל הארגון שיבח את התקציב הדו-שנתי

במסיבת העיתונאים שנערכה אחרי הטקס ציין גוריה לשבח את התקציב הדו-שנתי שהנהיגה ממשלת נתניהו. ראש הממשלה, מצדו פירט את יתרונותיה של המדיניות החדשה: "התקציב הדו-שנתי מוסיף ליציבות הפוליטית ולהמשכיות כלכלית. אך יש לזה מחיר: ייתכן שבמהלך השנתיים הללו התקציב יאלץ להשתנות. הפתרון הוא להתכונן מראש, ולהשאיר רזרבות של כמה אחוזים".


מנהיגים וחיוכים בפריז

 

כמו כן, נתניהו פרש את עיקרי "השלום הכלכלי" שהגה. "השלום הכלכלי יוכל לסייע לתהליך השלום המדיני, ואף לדאוג לשימורו לכשזה יושג באופן רשמי," אמר נתניהו.

 

ברלוסקוני מציע: תוכנית מרשל לפלסטינים

בטקס נכח גם ראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני, אשר מכהן בתור הנשיא התורן של הארגון. ברלוסקוני התייחס לכך שחברותה של ישראל עשויה להביא להתפתחויות מדיניות. "אני שמח שה-OECD מגביר את השפעתו בזירה הבינלאומית. אני בטוח שנוכל לעודד משא ומתן לשלום, ומהבחינה הזאת חברותה של ישראל חיובית", אמר.

 

ברלוסקוני אמר כי הוא מזמין את הישראלים ואת הפלסטינים לקיים את המשא ומתן על אדמת איטליה, והבטיח שממשלתו תישא בכל ההוצאות הנלוות. כמו כן, אמר שיש לפעול לכינונה של "תוכנית מרשל" לרשות הפלסטינית. "אנחנו מדברים על כך מאז 1994. אני מחויב לקידום הנושא".

 

המנהיגים נשאלו אם בזמנים אלה של משבר הם מרגישים עדיין שהם בעמדת השפעה. ברלוסקוני, בתשובתו, בחר לצטט מיומניו של מוסוליני, אשר לדבריו "נחשב לדיקטטור": "אומרים שאני שולט ללא הגבלה, אבל זה לא נכון. אני רק יכול להורות לסוס שלי לפנות ימינה או שמאלה".


פורסם לראשונה 27/05/2010 21:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו בטקס בפריז
צילום:ארז ליכטפלד, משרד התמ"ת
נתניהו עם סרקוזי
צילום: אבי אוחיון לע"מ
מומלצים