שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  רשמית: דליפת הנפט - הגדולה בתולדות ארה"ב
  הערכות חדשות שביצעו מומחי הממשל גילו כי הנפט דלף במפרץ מקסיקו בקצב של 12 עד 19 אלף חביות ביום - ולא 5,000 כפי שהעריכו עד כה. לפיכך נפלטו לים בחמשת השבועות האחרונים בין 18 ל-39 מיליון גאלונים - לעומת 11 מיליון באסון המכלית אקסון ולדז ב-1989

  בעוד צוותי חברת BP מנסים לסתום את באר הנפט הדולפת קילומטר וחצי מתחת למימי מפרץ מקסיקו, פרסם הממשל האמריקני הערכה מעודכנת של כמות הנפט שדלפה מאז הפיצוץ באסדת הקידוח ב-22 באפריל. על פי ההערכה של מומחי הממשל, כמות הנפט שדלפה גדולה פי 2.5 עד פי חמישה מכפי שהעריכו עד כה, ודליפת הנפט הנוכחית היא הגדולה בתולדות ארצות הברית.

   

  שני צוותים ביצעו את הבדיקות ולהערכתם הבאר פלטה מדי יום בין חצי מיליון למיליון גאלונים של נפט - בין 12 ל-19 אלף חביות מדי יום. זאת, לעומת ההערכה של חברת BP, שהייתה הרווחת עד כה, ולפיה הבאר פלטה כ-210 אלף גאלונים של נפט מדי יום - 5,000 חביות "בלבד".

   

  עוד על דליפת הנפט:

   

  גם על פי האמדן הנמוך יותר, ב-37 הימים שחלפו מאז החלה הדליפה מדובר ב-18 מיליון גאלונים של נפט; האמדן הגבוה יותר הוא של 39 מיליון גאלונים. בכל מקרה - מדובר בכמות נפט גדולה יותר מזו שדלפה מהמכלית אקסון ולדז שעלתה על שרטון באלסקה ב-1989 ושפכה למים כ-11 מיליון גאלונים של נפט גולמי סמיך ודביק.  


  10 דליפות הנפט החמורות בהיסטוריה

  10 דליפות הנפט החמורות בהיסטוריה
  דליפת בארות הנפט במלחמת המפרץ 1991 הצבא העיראקי שפך 1.3 עד 1.5 מיליון טונות למפרץ הפרסי כשהוא נסוג מכוויית.
  פיצוץ באר IXTOC I במקסיקו יוני 1979 445 אלף טונות
  התנגשות המכלית אטלנטיק אמפרס בים הקאריבי יולי 1979 287 אלף טונות

  דליפה יבשתית בעמק פרגנה, אוזבקיסטן

  1992 285 אלף טונות
  דליפה והתקפה על הבאר הימית נורוז במפרץ הפרסי 1983, מלחמת איראן-עיראק 260 אלף טונות
  התנגשות מכלית ABT סאמר, בחופי אנגולה 1991 260 אלף טונות
  שריפה במכלית קסטיו דה בלוור לחופי קייפטאון 1983 252 אלף טונות
  המכלית אמוקו קאדיז עלתה על שרטון לחופי צרפת 1978 223 אלף טונות
  התפוצצות במכלית הייבן לחופי איטליה 1991 145 אלף טונות
  המכלית אודיסי עלתה על שרטון לחופי קנדה 1988 132 אלף טונות
   

   

  הנפט שזרם לים יצר כתם גדול במפרץ מקסיקו ובחלקו החל להיסחף לחופים, איים, ביצות ושמורות טבע בלואיזיאנה, מיסיסיפי ואלבמה. בלואיזיאנה, הנפט נסחף לחופים באורך 100 מייל - כרבע מקו החוף של המדינה. הנפט פגע באלפי בעלי חיים - דגים ובעלי חיים ימיים, בעלי כנף, חרקים, דו חיים ויונקים ימיים.

    

  ואולם, יש הטוענים כי אסון אקסון ולדז היה חמור יותר משום שאז נפגע אזור טבעי ייחודי, שהיה בית גידול עשיר מאוד ונדיר, וכתוצאה מהנפט מתו מאות אלפי בעלי חיים, לרבות לוויתנים ורבבות ציפורים.

    

  לעומת זאת, באזור מפרץ מקסיקו יש מאות אתרי קידוח והמערכת האקולוגית שלו התמודדה עם לא מעט דליפות ותקלות. יתרה מזאת, הדליפה הנוכחית אף אינה הגדולה ביותר בתולדות האזור; הדליפה מאסדת הנפט IXTOC I בשנת 1979 במים הטריטוריאליים של מקסיקו שיחררה למים כמות של 140 מיליון גאלונים עד שנעצרה.

   

  "כעת אנו יודעים את הגודל האמיתי של המפלצת שאנו נלחמים בה", אמר ג'רמי סימונס, סגן נשיא הפדרציה הלאומית לטבע (National Wildlife Federation).

   

  האם BP ניסו לגמד את הדיווחים?

  מדענים מתחו ביקורת חריפה על הממשל, שמיהר לאמץ את ההערכות החסר של BP ולא דחקו בחברה לספק נתונים מדוייקים יותר. BP, הם אמרו, רצתה לגמד את היקף הדליפה בין היתר משום שגודלה יקבע כמה פיצויים תידרש לשלם בהמשך.

   

  ייתכן שזוהי הסיבה שבימים הראשונים התעקשה BP לאמץ הערכה לפיה הבאר דולפת בקצב של 1,000 חביות ליום - ודחתה את אמדן "התרחיש הגרוע ביותר" של 14 אלף חביות ליום - שכעת מתברר שהוא קרוב יותר להיקף האמיתי של הזיהום.

   

  נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הודה במסיבת עיתונאים מיוחדת שאנשיו "היו צריכים לדחוק ב-BP מוקדם יותר" לקבל את התמונות של הדליפה מתחת למים, שסייעו לגבש את ההערכה הנוכחית. "היה עיכוב של כמה שבועות ואני סבור שזה לא היה צריך לקרות", אמר. "אבל זה לא השפיע על התגובה שלנו לאירוע. מההתחלה ידענו שזה עלול להיות מאוד חמור".

     חברת BP אמנם העריכה עד כה כי הבאר דולפת בקצב של 210 אלף גאלונים ביום אך הקפידה לציין שמדובר בהערכות לא מדוייקות, ושבכל מקרה היא לוקחת בחשבון שהדליפה גדולה יותר. "אני לא סבור שהטענו מישהו בעניין הזה", אמר נציג החברה, דאג סאטלס.

   

  דבריו באו גם על רקע האשמות חמורות שהופנו כלפי החברה שלא הצליחה לסתום את הפרצה בבאר במשך זמן כה רב, והניסיונות שלה להפעיל טכנולוגיות שונות כשלו בזה אחר זה. בין היתר נטען שאנשיה לא העריכו נכונה את הלחץ הגדול שפורץ מהבאר מתחת למים.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הדליפה מהבאר, קילומטר וחצי מתחת למים
  צילום: AP
  דולפין מת ומכוסה בנפט שנמצא בלואיזיאנה
  צילום: AP
  מומלצים