שתף קטע נבחר

הילד דורש לבחור את בגדיו. מה עושים?

שאלה:

שלום ענת, אני אמא לילד בן 3 ובמהלך היום יש לי עימותים והרבה מתח בכל הנוגע ללבוש שלו. אנחנו מכינים בגדים לגן בערב בהסכמתו ובבוקר הוא מחליט שהוא לא מוכן ללבוש אותם, אלא אחרים שהם בכביסה או בגדים שלא מתאימים לעונה ואז הוא מתחיל לכעוס ולבכות בלי הפסקה. קשה מאוד לשכנע אותו ולפעמים אני צריכה להלביש אותו בכוח, בניגוד לרצונו.

 

כשאני מגיעה לקחת אותו אחה"צ מהגן כבר שם הוא "מודיע" לי שבבית הוא רוצה ללבוש את הבגדים המסויימים שהוא החליט וזה גורם למריבות, ויכוחים וצעקות, שאני פשוט לא יודעת איך להתמודד איתם. בערב הוא מחליט איזו פיג'מה ללבוש ולפעמים הוא רוצה דווקא את זו שבכביסה. זה גורם לנו להרבה מתחים בבית. מה את מציעה לעשות? תודה מראש, שגית.

 

תשובה:

שלום שגית, אכן לא פשוט ולא נעים להתנהל עם ילד באמצעות ויכוחים, צעקות ומתחים. כדי לשנות את האווירה צריך קודם כל להבין שהילד שלך בן ה-3 מקבל המון כוח ומשמעות באמצעות ההתעקשויות שלו. זה לא במקרה שכבר במפגש הראשון שלך איתו, כשאת מגיעה לקחת אותו מהגן, הוא "מודיע" לך שהוא רוצה בגדים מסוימים.

 

הוא בהחלט יודע שההודעה הזו תגרום לך לתגובה חריפה ובכך הילד שרק נולד לפני 3 שנים מרגיש שהוא מצליח לנהל אותך רגשית. חשוב להבין שהמטרה שלו היא לא להרגיז אותך, אלא להרגיש תחושת כוח. לא הבגדים הם שחשובים, אלא התגובה שלך והתחושה שלו שהוא זה שקובע ולא קובעים עליו.

 

לכן אני מציעה לך מספר דברים:

  • בשום פנים ואופן לא להפעיל עליו כוח ולא להלביש אותו בניגוד לרצונו.
  • נסי לבדוק עד כמה את מאפשרת לו בחירה. חשוב שהוא ירגיש שהוא קובע - כמובן בגבולות האפשר.
  • נסי להוריד את כמות הויכוחים וההתעקשויות. אם הוא רוצה בגדים שאינם מתאימים לעונה - שיקבל. הוא צריך להבין שהוא לא מתלבש בשבילך. לו יהיה קר או חם. ככל שתתעקשי פחות, כך גם הוא יתעקש פחות.
  • במקום להתווכח איתו – שבחי אותו ואת הבחירות שלו. כשהוא מבקש בגד מלוכלך אמרי לו: "זה באמת בגד יפה. הבחירות שלך מצוינות. כשהבגד יהיה נקי, ברצון אתן לך ללבוש אותו".

 

ענת אשד M.Ed, יועצת להורים וצוותים חינוכיים, מורה במדרשה להנחיית קבוצות ומנהלת פורום מכון אדלר .

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים