שתף קטע נבחר

אל-ג'זירה לצה"ל: אתם אחראים לשלום צוותנו

שידורי הרשת הקטארית אמנם נקטעו פעמים רבות במהלך הלילה, אך היא הקפידה למלא את השידור במידע אודות ההשתלטות הקטלנית של צה"ל. אחרי שבנתה את המתח לאורך הימים האחרונים - התקשו שדריה לדווח ברציפות מספינות המשט. בשיא הדרמה הודיעו מגישי החדשות של הרשת: "ישראל, את אחראית לשלום האנשים"

שידור סוער מלב ים. מי שלקחה חלק אקטיבי במתקפה החזיתית התקשורתית על ישראל היתה רשת "אל-ג'זירה" הקטארית. פרט לבניית המתח סביב "שבירת המצור מעל עזה" שעשתה התחנה בימים האחרונים, היא שלחה מספר כתבים ואנשי צוות לספינות כדי להיטיב ולדווח על המתרחש על הסיפון, אולי מתוך תקווה להעביר את הדרמה הגדולה של ההשתלטות בשידור ישיר ממספר זוויות. זו אכן התרחשה, ותוצאותיה מדממות וקשות.

 

כתב הרשת בלבנון, עבאס נאסר, שנלווה לאחת הספינות החל הלילה לדווח בטלפון על ההשתלטות ותוצאותיה, במקביל להשתלטות חיילי צה"ל על הספינות. השיחה איתו, כמו גם עם יתר עמיתיו, נקטעה. ברשת לא היססו ומיהרו לשדר הודעה - חריגה יחסית בשיח התקשורתי - ובה פנתה ישירות לממשלת ישראל: "הרשת רואה בממשלת ישראל אחראית לשלום צוותה". במקביל, עלו בשידורי הרשת תמונות מהרשת הטורקית NTV, כדי למלא את הריק שנוצר.

 

במקביל, בהיעדר דיווח מהכתב על הסיפון, שודרה סדרה של כותרות בתחתית המסך. המסר היה ברור: כוחות צה"ל פושטים, יורים, עושים שימוש בגז - ויש נפגעים.

 

תוך דקות ספורות הגיעו חומרי גלם בודדים של אחת הרשתות הטורקיות מפעולת ההשתלטות ואלה שודרו ברצף לקולו של בכיר חמאס, איסמאעיל רדואן: "זהו טרור של מדינה. אנו קוראים לכל בני עמנו הערבי והמוסלמי לצאת לעצרות מחאה". גם מקומם של דוברים מטעם פלגים אחרים לא נפקד.

 

הרשת שידרה לאורך הלילה דיווחים מטורקיה על "הפגנה זועמת

בת מאות משתתפים מול הקונסוליה הישראלית באיסטנבול". עוד דווח על "פגישת חירום שמתכנים ראשי השלטון בטורקיה כדי לדון בעמדה כלפי המתקפה הישראלית על המשט".

 

וכל זה סביב חמש-שבע בבוקר, כשברשת "אל-ערביה" מסתפקים בדיווחים לקוניים יותר ואפילו ברשת "אל-מנאר" של חיזבאללה משדרים פרקי קוראן. לפי שעה נראה כי חסימת השידורים החלקית והפעולה באישון לילה הצליחו לפגום רק במעט באפקטיביות של שטף המידע שבכל זאת הצליח לעבור - באמצעות רשתות אחרות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים