שתף קטע נבחר

העצורים יגורשו בקרוב; ומה עם אלו שלא הזדהו?

663 ממשתתפי המשט לעזה, הנמצאים בישראל, הזדהו ובימים הקרובים הם יועלו על מטוס בדרכן לארצותיהם. בדרג המדיני מתלבטים כיצד לנהוג ב-16 האזרחים שסרבו להזדהות. הפצועים יגורשו, כשיחול שיפור במצבם

כיצד ישראל תנהג במשתתפי המסע שמסרבים להזדהות? 16 מתוך 679 ממשתתפי המשט לעזה, שנלקחו לישראל, מסרבים להזדהות. עדיין לא הוחלט בדרג המדיני כיצד לנהוג איתם. מי שהזדהה יגורש מישראל עד סוף השבוע. למעלה מ-40 איש עזבו היום (ג') את הארץ בטיסה, ביניהם דיפלומט אמריקני לשעבר. הליך גירושם של 36 הפצועים הזרים, צפוי לארוך זמן רב יותר. מנגד, ארבעה אזרחים ישראלים שהיו על הסיפון, ראשי הפלגים של התנועה האיסלמית ויו"ר המעקב של ערביי ישראל, הובאו לבית המשפט.

 

בדרג המדיני, ברשות ההגירה ובמשרד הפנים עדיין לא הוחלט מה לעשות עם ה"בלתי מזדהים". ההערכה היא שבשלב מסוים הם יישברו ויזדהו באמצעות מסמכים, דרכונים או תעודות אחרות, ואז ניתן יהיה לגרשם. כך או כך, ה-16 כמו 663 הזרים האחרים, צפויים לעמוד לפני דיין - איש משרד המשפטים במעמד שופט - כדי שיורה על המשך מעצרם או שחרורם.

 

העצירים שהזדהו יובאו בפני הדיין בתוך שלושה ימים, מאז הגיעו לכלא "אלה" בבאר-שבע. מיד לאחר מכן יוצג להם צו הרחקה מהארץ. שירות בתי הסוהר והמשרד לביטחון הפנים ידאגו להעברתם לנתב"ג. משם, באמצעות כרטיסי טיסה שרכש משרד הפנים, יועלו על מטוסים אל מדינותיהם או ליעד אחר. ההערכה היא, כי עד סוף השבוע רובם המוחלט של העצירים מהמשט, שלא הגיע לעזה, יסולקו מישראל.

 

לגבי הפצועים בבתי החולים: חלקם, בתלות ברמת פציעתם, יתוחקרו ויועמדו בפני דיין משמורת עוד במהלך אישפוזם. אלה שמצבם הרפואי יאפשר זאת, על פי קביעת המערכת הרפואית ובאחריות משרד הבריאות,

 יוטסו מישראל. האחרים, הפצועים קשה ומחוסרי ההכרה, יטופלו עד שמצבם ישתפר.

 

נציגים טורקיים של הסהר האדום הגיעו לישראל הבוקר, לבדוק את מצבם של האזרחים שנפצעו. שלוש טיסות "טורקיש איירלינ"ס שהיו אמורות להטיס אמש את מאות הפעילים שנעצרו וגורשו נדחו ל-17:30. כוחות משטרה נמצאים בנתב"ג לאבטח את גירוש הפעילים. 

 

במקביל, הליך הזיהוי של תשעת ההרוגים נמשך, בתיאום בין משרד הביטחון ומשרד החוץ, מול הקונסולים של המדינות הרלוונטיות.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוטובוס עם עצורים בבאר-שבע
צילום: הרצל יוסף
אחד ממשתתפי המשט, בנמל אשדוד
עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים