שתף קטע נבחר

צילום: AP

זועבי: ישראל רצתה כמה שיותר הרוגים

חברת הכנסת מבל"ד, ששוחררה אחרי חקירה, סיפרה שמנקודת מבטה לא ראתה אלות על סיפון ה"מרמרה". היא האשימה את ישראל בפשעי מלחמה ודרשה חקירה בינלאומית

עדות ראשונה של משתתפת במסע לעזה שנגמר בדם: ח"כ חנין זועבי, שהיתה על הספינה "מרמרה" בזמן ההשתלטות של לוחמי חיל הים, כינסה מסיבת עיתונאים בנצרת שהועברה בשידור חי ב-ynet. היא האשימה את ישראל בביצוע פשעים במהלך ההשתלטות על הספינה, אותה כינתה "טבח", ודרשה לערוך חקירה בינלאומית.

 

"היה ברור מהיקף הכוחות, שצרו על הספינה, שהמטרה היא לא רק למנוע את המשט הזה, אלא לגרום למספר ההרוגים הגדול ביותר כדי לעצור יוזמות שכאלה בעתיד", אמרה זועבי הנסערת. לדבריה, למשתתפי המסע לא היו כוונות אלימות: "המטרה שלנו היתה לשבור את המצור. לא היתה לנו מטרה להתעמת. ישראל ביקשה לבצע פעילות צבאית מתגרה. ישראל רגילה לעשות כרצונה עם הפלסטינים. הבעיה העיקרית היא לא הספינה, אלא המצור".


הבעיה היא המצור, לא הספינה. ח"כ זועבי (צילום: חגי אהרון)

 

כשלצדה יו"ר בל"ד ח"כ ג'מאל זחלקה. היא גם דרשה שיאפשרו לבקר את העצורים בכלא בבאר-שבע: "אנו דורשים גם ועדת חקירה מצד האו"ם, כדי שיחקרו את הטיעונים הישראלים. זוהי סוגיה עולמית, כי הנוסעים היו בני לאומים שונים".

 

על הפשיטה עצמה, היא סיפרה: "נכנסתי לחדר הקפטן. הוא התבקש על ידי חיל הים הישראלי לעצור. הוא אמר - אנו ספינה טורקית. אנו במרחק 130 מייל. זה היה בשעה 23:30. ראינו ארבעה כלי שיט ישראלים, הם היו במרחק כי היינו במים הבינלאומיים. בשעה 4:15 ראינו את הספינות מתקרבות. מדובר היה בסירות גומי ומסוקים. בשעה 4:30 היתה הנחתה מהירה של כוחות. לא שמעתי כל אזהרה מהספינות, כי הרעש העיקרי היה מהספינות והמסוקים. בתוך עשר דקות כבר היו שלוש גופות. כל המבצע נערך כשעה".

 

"היתה תחושה שאולי לא אצא מזה בחיים"

זועבי הכחישה שהיתה התנגדות מצד משתתפי המסע: "לא היה כל נוסע שהרים אלה. לבשנו את חגורות ההצלה. מהיכן שעמדתי, בשום מקום לא ראיתי שהיתה אלה או כל דבר כזה. היה ירי - אינני יודעת אם של כדורים חיים או לא. היה ירי של כדורים מהספינות לכיוון שלנו. היה לעברנו מסר ברור, שנדע שחיינו נתונים בסכנה. העברנו מסרים שאיננו רוצים עימות. מה שראינו הוא חמש גופות. היו רק אזרחים ולא היה נשק. היתה תחושה שאולי לא אצא מזה בחיים. ישראל דיברה על התגרות - לא היתה שום התגרות".

 

הצילומים שפרסם צה"ל, לטענתה, סלקטיביים. "שייתנו לנו גם את הצילומים של עשר הגופות ו-50 הנפגעים ולא יראו רק צילומים של חיילים ישראלים שפוגעים בהם".

 

ח"כ זועבי מבל"ד שוחררה לביתה לפנות בוקר אחרי חקירה. מנגד, שלושה ערבים ישראלים נוספים, שהיו על הספינה, ראשי הפלגים של התנועה האיסלמית ויו"ר ועדת המעקב של ערביי ישראל - הובאו לבית המשפט השלום באשקלון לדיון בהארכת מעצרם.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זועבי, היום. "סוגיה עולמית"
צילום: חגי אהרון
מומלצים