שתף קטע נבחר
מה את עושה למען רצפת האגן שלך?
רותי עוז שלם עברה לידה לא קלה. החוויה הזו דווקא גרמה לה להשתלם בתחום ההריון ולידה ובעקבות זאת להקים את מרכז "גוף שלם", כדי שנשים אחרות יזכו לחוויית לידה שונה, מעצימה, ובדרך יחזקו את גופן ואת שרירי רצפת האגן

מי אני?

רותי עוז שלם, בת 38. נשואה לגיל ואם לבן שלוש ותשעה חודשים.

 

מה אני עושה?

"לפני כשנתיים הקמתי במתנ"ס גבעת שמואל את מרכז 'גוף שלם', להכנה ללידה ולהורות, המלווה אמהות מתקופת ההריון ועד שהתינוק כבר בן שנתיים. המרכז שלי מפעיל צוות מדריכות, כולל דולה, יועצת הנקה, עובדת סוציאלית המנחה מעגל אמהות ואפילו מדריכה לעיסוי תינוקות".

 

איך נולד הרעיון?

"אני באה ממשפחת יזמים. אמי, חמדה עוז, קוסמטיקאית עצמאית, שאפילו היום בגיל 71, ממשיכה להיות פעילה ועוזרת לי מאוד. וגם אחי ואחותי הם יזמים בתחומם. במקביל לצד העסקי, אני עוסקת בספורט מאז הילדות, למדתי בקורסי הדרכה לחדרי כושר, התעמלות אירובית ועיצוב הגוף ובהמשך למדתי תואר ראשון בהוראת ספורט במכון וינגייט, עם התמחות במחול. הצלחתי כמדריכת כושר אישי, אבל רציתי ללמוד עוד, כדי לפתח גישת אימון משלי ולהפיץ אותה. לכן, כשסיימתי את התואר הראשון המשכתי ללימודי תואר שני בבריאות הציבור.

 

"אחרי שנישאתי בגיל 31 נכנסתי להריון וילדתי את בני בלידה קשה מאוד. חשבתי שאני יודעת מה לעשות ושתהיה לי לידה קלה וטבעית, אבל הסתבר שטעיתי. עם כל המודעות שלי לגופי, ועם כושר של מי שרצה בזמנו 30 ק"מ בשבוע, בלידה לא ידעתי מה לעשות עם עצמי. הייתי מותשת. הרגשתי שאין לי אחריות ושליטה על גופי לאחר שקיבלתי אפידורל וזירוז ולא יכולתי להשפיע עצמאית על התקדמות הלידה. כל התהליך ההורמונאלי הטבעי השתבש, ובשלב הלחיצות נגרמו לי נזקים בשרירי רצפת האגן ובמפרק הירך, שכיום אני כבר יודעת כיצד לעזור לעצמי להתמודד איתם. רק לאחר מכן הבנתי שאני לא היחידה. מסתבר שכ-90 אחוזים מהיולדות מגיעות לחדר הלידה ללא כל הכנה. לכן, כשהתאוששתי מהחוויה החלטתי לשנות כיוון ולהתמחות בהריון ולידה".

 

מה עשית בעקבות הלידה הקשה שלך?

"למדתי בקורס לפעילות גופנית לנשים בהריון ואחרי לידה במכללת 'שיאים', אצל החלוצה בתחום הטיפול בשרירי רצפת האגן והמומחית מספר אחד בתחום, עירית גולובנר-פז, ובהמשך גם אצל הפיזיותרפיסטית נטע ביאר. השתלמתי גם כדולה, ובאמצעות הכלים מהמחול ומהיציבה בניתי קורסים וסדנאות מכל הידע שצברתי. למשל, סדנה מיוחדת שמטרתה לחזק את שרירי רצפת האגן, וגם לתמוך בנשים לפני ואחרי הלידה, פיזית ונפשית".

 

מה החזון שלי?

"אני מקווה שנשים יידעו שלידה יכולה להיות חוויה מעצימה ומדהימה, בתנאי שמתכוננים אליה כראוי. בעזרת מערך הקורסים שבניתי, אני רוצה לעזור לנשים להבין מה קורה לגוף שלהן בתקופת ההריון ואחרי הלידה. חשוב לי שיחזקו את שרירי רצפת האגן, כדי שלא יצטרכו לסבול מצניחת איברים או דליפת שתן וכאבי גב, אחרי הלידה ובהמשך החיים.

אני רוצה לספק להן ולתינוקותיהן פעילויות תמיכה עד גיל שנתיים ולהקים בכל קהילה מרכז דומה, שמציע פעילות חשובה ואיכותית כזאת במתנ"ס המקומי".

 

המחשבון

עלות ההכשרה המקצועית: 

  • שש שנות אוניברסיטה: 60 אלף שקל
  • קורס פעילות גופנית לנשים בהריון: 2,500שקל
  • קורס דולות: 4,500 שקל
  • קורס להכשרת מדריכות לחיזוק שרירי רצפת אגן: 800 שקל

 

עלות ההדרכות במרכז "גוף שלם":

  • קורס הכנה ללידה, שכולל עד 10 זוגות: 660 שקל
  • חוג להכנה מנטלית ופיזית של נשים בהריון: 180 שקל לחודש
  • סדנה לחיזוק שרירי רצפת אגן הכוללת שלושה מפגשים בני שעה: 280 שקל

 

עושות עסק לשירותך

החזון של רותי עוז שלם: "ללמד עוד נשים לפני ואחרי הלידה וגם להכשיר מדריכות שיוכלו לפעול בגישה שלי גם במתנ"סים ומרכזי ספורט אחרים ברחבי הארץ".

 

לי ציון, יועצת תקשורת המלווה עסקי בוטיק והבעלים של "קרינולינה מעצבת דעת קהל", מציעה לרותי להעלות את חשיבות פעולות ההכנה ללידה למודעות הציבור בשלושה מישורים נפרדים:

 

1. פנייה לקהל מודע. כזה שכבר משתתף בפעילויות במרכזי יוגה ופילאטיס ויודע כמה חשוב לחזק את שרירי רצפת האגן, למשל. פנייה כזו כדאי לעשות על ידי יצירת שיתופי פעולה עם מרכזי בריאות וספורט אחרים בסביבה.

 

2. פנייה לקהל לא מודע. כזה שמגיע לפעילויות המגוונות במתנ"סים, אבל בטוח שקורסי הכנה ללידה איכותיים יש רק במרכזים היוקרתיים בתל-אביב. פנייה כזו כדאי לעשות על ידי חשיפה של הפעילויות במרכז "גוף שלם" בתקשורת המקומית והארצית וגם על ידי הרצאות לקהל הרחב.

 

3. פנייה לקהל המקצועי. קהל כזה מורכב מתלמידים בקורסי סיעוד או בבתי ספר לאימון גופני וספורט, דולות ואף אנשי אקדמיה שמתעניינים בתחום ההריון והלידה. רותי יכולה לבנות מסלול הכשרה, שאפשר להפעילו במוסד מוכר או כקורס שמבוצע על ידי רותי. מאנשי המקצוע שיוכשרו, אפשר יהיה לבנות מערך מדריכים שיפיצו את עקרונות הגישה גם ביישובים אחרים. אם רותי מעוניינת להתפנות לפיתוח המרכז שלה ולהפוך אותו לרשת ארצית שתשתלב בעוד מתנס"ים, עליה לבנות קורסים וליצור מוצרי הדרכה ייחודיים, כמו למשל קורס מדריכות בגישת "גוף שלם", שבאמצעותן השיטה יכולה גם לפעול בלעדיה.

 

שי לקוראות המדור ההרות

שיעור מתנה בסדנה לחיזוק שרירי רצפת אגן לקראת לידה. הסדנה מתקיימת מדי יום שני בשעה 19:30 בערב במרכז גוף שלם, מתנ"ס גבעת שמואל (יש לתאם מראש, בטלפון: 052-5654141).


(צילום: עדי אדר) 


 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רותי עוז שלם. רוצה לעזור לנשים להבין מה קורה בגופן
צילום: עדי אדר
מתרגלת את השיטה שלה במרכז "גוף שלם"
צילום: עדי אדר
לאשה בפייסבוק
מומלצים