שתף קטע נבחר

סלאח לא הפסיק לחייך - ומעצרו הוארך בשבוע

ראש הפלג הצפוני בתנועה האיסלאמית נופף לתומכיו בבית המשפט באשקלון ונראה נינוח - אך יישאר במעצר. פרקליטתו חוללה סערה כשאמרה כי טענות התביעה הן "חוצפה"

צוחקים כל הדרך אל תא המעצר. בית משפט השלום באשקלון האריך הלילה בשבוע את מעצרם של ארבעת בכירי המגזר הערבי שהשתתפו במשט לעזה. הארבעה, ובראשם ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח ראאד סלאח, הובאו למקום כמעט-בחשאי והוכנסו לאחד החדרים הפנימיים. אחת העצורות, לובנה מצאוי, הוחזקה ברכב שב"ס עד לתחילת הדיון.

 

לאחר כשמונה שעות של דיון בעניינם של סלאח, מצאווי ושני העצורים האחרים - ראש הפלג הדרומי של התנועה האיסלאמית, חמאד אבו-דעבאס ויו"ר ועדת המעקב של ערביי ישראל מוחמד זיידאן - האריכה שופטת בית משפט השלום באשקלון, דינה כהן, את מעצרם של הארבעה בשבוע. בהחלטה אמרה השופטת כי שוכנעה ששיחרור החשודים יביא לשיבוש הליכי חקירה ויסכן את שלום הציבור.

 

סלאח, שהבחין כי עיקר תשומת הלב התקשורתית מופנה אליו, הקפיד על ארשת פנים נינוחה. הוא הרבה לחייך ונופף לשלום לחבריו הרבים שהגיעו לבית-המשפט, זמן קצר לאחר שבמקום פרצה מהומה - כשהתברר כי אולם הדיונים צר מלהכיל את העיתונאים והאזרחים הרבים שהגיעו. בשל כך, נאלצו עשרות מתומכיו של סלאח להישאר מחוץ לדלת האולם, שם - יחד עם בני משפחתו של השייח - הביעו את זעמם.


סלאח בדיון. חיוך מצד לצד (צילום: צפריר אביוב)

 

פרקליטתו של סלאח, עו"ד אורנה כהן, טענה נגד חוקיות מעצרם של הארבעה וגרסה כי הוחזקו בתנאים אלה במשך קרוב ל-40 שעות, מאז השתלטו כוחות צה"ל על הספינה הטורקית "מרמרה". "כאשר הם נעצרו בספינה לא הוגשה בקשה לעצור אותם, וכך נשללה חירותם תוך שמנעו מהם מפגש עם עורך-דין", הסבירה כהן.

 

נציגי הפרקליטות והמשטרה ניסו במשך שעה ארוכה להשיב לטענות, וגרסו כי יש לחשב את שעות המעצר מהרגע שבו עגנה הספינה בנמל אשדוד, מאז טרם חלפו 24 שעות המעצר המותרות בחוק. אחת מנציגות התביעה, עו"ד שרית אל-עמי, עוררה סערה באולם כשאמרה כי חלק מטענות ההגנה הן "חוצפה" - ובתגובה, קראו פרקליטי החשודים לשופטת להתערב בנעשה.

 

סלאח עצמו נראה משועשע במהלך הדיון, במיוחד לאחר שבאת-כוחו דרשה מנציגי המדינה לפרט היכן הוחזק בתוך תחומי הנמל. משלא זכתה לתשובה, אמרה כי "אולי הוא הסתובב בין האניות, היה בדיוטי פרי או שוחח עם עיתונאים" - מה שהעלה כמה חיוכים נוספים על פניו של השייח.

 

בהמשך הדיון גרסה כהן כי המעצר כולו אינו חוקי, ועל כן לא ניתן לדון בהארכתו, בעוד עו"ד אל-עמי שבה על טענתה לפיה הדבר התבצע על-פי הנהלים המקובלים. ההחלטה בסוגיה צפויה להתקבל בהמשך הערב.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 01/06/2010 19:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השייח סלאח בהארכת מעצרו. נראה נינוח
צילום: צפריר אביוב
מומלצים