שתף קטע נבחר

מדוע נדחתה ההצבעה על הערבות ליצרני חשמל?

מחר הייתה אמורה להתקיים הצבעה בוועדת הכספים לאישור ערבות מדינה של עד 7 מיליארד שקל להשקעות של יזמים בהקמת תחנות כוח פרטיות. אלא שבשל סיבה נעלמה, האוצר ביקש ברגע האחרון לדחות את הדיון. דובר האוצר: החשב הכללי ביקש ארכה של שבוע כדי "להשלים מספר דברים"

האוצר ביקש היום (ג') אחר הצהריים במפתיע מוועדת הכספים לדחות את ההצבעה שנועדה למחר (ד') לבקשת השר יובל שטייניץ לאשר ערבות מדינה של עד 7 מיליארד שקל להשקעות של יזמים בהקמת תחנות כוח פרטיות.

 

 

הבקשה, שהוגשה ב-23 במרס, נידונה בוועדה רק בשבוע שעבר. בדיון נתגלעו חילוקי דעות בין היזמים הפוטנציאליים המובילים לגבי הצורך בערבות. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), ביקש לזמן למחר את היועץ המשפטי לממשלה בעצמו, כדי להבהיר "סימני שאלה משפטיים", שעלו אצלו בסוגיה זו. הוא לא הסתפק בעמדת היועץ המשפטי של האוצר.

 

לוועדה לא נמסרה הסיבה של האוצר לדחיית ההצבעה. אף דובר האוצר סירב לרדת לפרטים (שידועים לו). לדבריו, החשב הכללי, האחראי לנושא, ביקש ארכה של שבוע כדי "להשלים מספר דברים", אך הוא לא סיפק תשובה לגבי מה התעורר ברגע האחרון.

 

בוועדה עלו השערות שהאוצר ביקש את הדחייה כדי לשנות את תנאי הערבות ומחשש להפתעות שיהיו מהופעת היועץ המשפטי לממשלה ומההבהרות לסימני השאלה של גפני (שגם הן לא נמסרו). השערה נוספת חוששת מעוד עתירה לבג"צ של קבוצת המשקיעים מהחברה לישראל וחברה צרפתית.

 

הקבוצה כבר מחזיקה ברשיון להפקת חשמל ולפי כתב הערבות היא תהיה זכאית לערבות המדינה. פרקליט הקבוצה, עו"ד משה שחל, טען שמדובר באפליה ואיים בעתירה לבג"צ אם תאושר הערבות. לדבריו, הקבוצה מוכנה להקים את תחנת הכוח בלי ערבות. האוצר מציע את הערבות כדי לעודד את כניסתם לשוק של יזמים נוספים שעד כה נרתעו מהפרוייקט.

 

דובר האוצר מפריך את ההשערות אך, כאמור, לא מוכן לספק את הסיבה האמיתית כדי לפזר את ערפל התעלומה האופף את דחיית ההצבעה. גפני, שהינו חרדי, אמר היום כי היה מוכן להעלות להצבעה את אישור הערבות מחר, כיוון שיש לה רוב של נציגי הקואליציה, ולא נראה לו שקיום ההצבעה תלוי בתשובות שיקבל מהיועץ המשפטי, אלא רק "אם ירצה השם". 

פורסם לראשונה 01/06/2010 22:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר, יובל שטייניץ
צילום: רויטרס
מומלצים