שתף קטע נבחר

צילום: AP

3 מהרוגי המשט הטורקי "חלמו להיות שאהידים"

לפני שעלה לספינה "מרמרה" סיפר עלי חיידר בנגינין למשפחתו שהוא חולם להיות שאהיד. כלי תקשורת בטורקיה דיווחו ששני הרוגים אחרים הביעו אף הם משאלה דומה. פעיל מהולנד שנעצר במשט נחשד בעבר בקשרים לחמאס ולאחים המוסלמים

מארגני המשט לעזה מתעקשים שכל תשעת ההרוגים בספינה "מרמרה" היו פעילי שלום תמימים, אולם פרסומים חדשים מציגים תמונה שונה לגמרי. כלי תקשורת באנקרה (ד') חשפו ששלושה מארבעת ההרוגים מהמדינה הצהירו לפני מותם על רצונם להיות שאהידים. דיווח אחר בהולנד גורס שפעיל הולנדי שנעצר על ידי צה"ל נחשד כפעיל חמאס בולט.

 

דם בלב ים: כתבות אחרונות ב-ynet

 

העיתון הטורקי "האבר" ראיין את משפחתו של עלי חיידר בנגינין (39), תושב חבל כורדיסטן במזרח טורקיה, שחשפה מה היו כוונותיו האמיתיות. "אני הולך להיות שאהיד, חלמתי שאני הולך להיות שאהיד. ראיתי בחלום שאיהרג", סיפר בנגינין לבני משפחתו לפני שיצא למשט.  

 

לפי הדיווח, בנגינין, בוגר אוניברסיטת א-זהאר האיסלאמית בקהיר, שימש בשנתיים האחרונות כיושב ראש עמותה לזכויות ולחירות בחינוך ובתרבות בעיר מגוריו. בני משפחתו ציינו שהוא סיפר גם בעבר על חלומו להפוך לשאהיד בעזה. 

 

טורקי אחר שנהרג במשט, עלי אכבר ירטילמיס (55), אב לארבעה מאנקרה, היה פעיל בארגון IHH שהוביל את המשט. "הוא היה מסור לפעילות הזו, ותמיד חלם להיות שהיד", אמר חברו הקרוב מחמט פרוק צ'בר.

 

סוכנות הידיעות אנטוליה דיווחה שההרוג השלישי, אברהים בילגן (61), מהנדס בגמלאות ואב לשישה, היה פעיל של מפלגה איסלאמית בדרום המדינה. "הוא היה מופת לכולנו, פילנתרופ אמיתי. לכן התאים לו למות כשאהיד. אללה העניק לו את המוות שהוא ביקש", אמר אחיו נורי מרגן. ההרוג הרביעי, מוחרם קוצ'ק, היה אף הוא מתנדב של IHH.

 

שלושת "השאהידים" הטורקים, כך מתברר, לא לבד. העיתון "טלחרף" היוצא לאור בהולנד דיווח הבוקר שאמין אבו-ראשד (43) ואן דה יונג (29) הם ככל הנראה שני אזרחי הולנד היחידים שנעצרו במשט. בדיקה שערך העיתון 

העלתה פרטים מפלילים לגבי עברו של אבו-ראשד: גורמי מודיעין טוענים שהוא מנהיג מקומי של חמאס, ובאתר האינטרנט של תנועת "האחים המוסלמים" הוא הוגדר כאחד ממארגני היוזמה.

 

לפי הדיווח, שירותי המודיעין ההולנדים עוקבים אחר פעילותו של אבו-ראשד זה זמן רב. הוא עבד בין היתר באגודת "אל-אקצה" החשודה שפעלה באצטלה עמותת צדקה אך בפועל הזרימה את כספי התרומות לחמאס.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשק שהתגלה בספינה
באדיבות דובר צה"ל
הפגנה במלזיה נגד ישראל
צילום: AFP
מומלצים