שתף קטע נבחר

הח"כים נגד זועבי: מהומה, קללות וכמעט מכות

ח"כ מירי רגב השתלחה בח"כ שהיתה על המשט לרצועת עזה ואמרה לה "רוחי לעזה יא חאינה. בוגדת". ח"כ פלסנר: "לכי לעזה, נראה איך תשרוד רווקה בת 38". כשעלתה זועבי לנאום - החל הקרב האמיתי כשח"כ אנסטסיה מיכאלי תקפה אותה. מיכאלי הורחקה מהדיון, וזועבי סירבה לרדת מהדוכן

אחרי הסערה בלב ים - הגיעה הסערה למליאת הכנסת: ח"כ חנין זועבי, שהשתתפה במשט לעזה, זכתה בצהריים (יום ד') לקבלת פנים צוננת מכמה חברי כנסת. כשעלתה לדוכן הנואמים, פרצה מהומת עולמים במליאה. ח"כ אנסטסיה מיכאלי מישראל ביתנו רדפה אחריה בניסיון למנוע ממנה לנאום, ומעל דוכן הנואמים התפתחה תגרה. 

 

מיכאלי הורדה בכוח ולאחר מכן הוצאה מהאולם. חברי כנסת רבים רדפו אחריה והסתערו על השתיים בניסיון להפריד ביניהם. ח"כ כרמל שאמה, שניהל את הישיבה, הפסיק את הדיון. יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, שלא נכח במליאה, הגיע במהירות כדי להשתלט על הח"כים. כעבור חמש דקות, פתח את הדיונים מחדש והשיב את הסדר על כנו. לזועבי - כמו לח"כים אחרים בדיון - הוקצבה דקה אחת לדבר, אולם נאומה נמשך זמן רב יותר בגלל ההפרעות הרבות. בסופו של דבר הורה לה ריבלין לרדת מהדוכן, אך היא סירבה - והורדה גם היא מהפודיום.

 

לפני המהומה הזאת, התנהל דיון סוער לא פחות. ח"כ מירי רגב שלחה את ח"כ זועבי לעזה וח"כ נחמן שי אמר כי המעשה "לא עולה על הדעת". במהלך הדיון הסוער הוצאו מהאולם חברי הכנסת טאלב אלאסאנע, יואל חסון, איברהים צרצור וג'מאל זחאלקה - על-ידי סגן יו"ר הכנסת כרמל שאמה, שהתקשה לנהל את הדיון. 

 

חברת הכנסת מהליכוד אמרה כי זועבי שותפה לפשע כפול - הצטרפות לטרוריסטים ופשע מוסרי כלפי מדינת ישראל. "היא עמדה כאן, לפני למעלה משנה, ונשבעה אמונים למדינת ישראל ולחוקיה. אין לי כוונה לפגוע בחופש הביטוי, אבל במקרה של ח"כ זועבי - זה לא חופש ביטוי. המשט לעזה היה משט של טרור. ח"כ זועבי צריכה להיענש. אנחנו לא צריכים סוסים טרויאנים בכנסת". רגב עברה לדבר בערבית ואמרה: "רוחי לעזה יא חאינה. בוגדת".

 

ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה תקף גם הוא את זועבי: "אני רק מאחל לך שתלכי לעזה לפחות לשבוע ונראה אותך שם מדברת על זכויות נשים, על זכויות אדם על זכויות אזרח. שבוע אחד בעזה ונראה מה קורה לך. שבוע אחד בעזה רווקה בת 38 נראה איך מתייחסים אלייך שם! אז ממך, את האחרונה שיכולה להטיף לנו מוסר".


חברת הכנסת רגב על דוכן הנואמים, היום (צילום: גיל יוחנן)

 

ח"כ משה (מוץ) מטלון מישראל ביתנו ביקש לומר לח"כ זועבי "כל הכבוד" - "מה שכל החבורה הבוגדנית סביבך מנסה לעשות שנים, עקפת אותם בסיבוב תוך יום אחד. "הלוחמים הם גיבורים אמיתיים שלצערי נהגו באיפוק רב מדי. הם השאירו רק 9 קולות צפים".

 

ח"כ נחמן שי מקדימה היה דיפלומטי יותר: "אני מכבד את הדמוקרטיה, אבל לא ייתכן שחברת כנסת תשתתף במסע מן הסוג הזה, שהוא בניגוד לחוק, שיוצא נגד המדינה שהיא שלי לא פחות מאשר היא המדינה שלך. אני מכבד את דעותייך, אבל לא יכול להיות שתעמדי על סיפון הספינה הזאת. זה עולה על הדעת ולא מתקבל". הוא קרה למינוי צוות בדיקה לנושא בראשות נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרון ברק.

 

חבר הכנסת אריה אלדד חזר לקו התקיף: "ערביי ישראל הם אויבי המדינה". הוא הוסיף שהדגל כחול לבן והמדינה יהודית, "ואם זה לא מוצא חן בעניכם, תשתו את הים של עזה".

 

"משט חירות"

יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, אמר בדיון: "ראשית אני רוצה להודיע בשמי ושם סיעתי שאנחנו עומדים מאחורי חברינו, בהם ראאד סלאח, וכמובן אנחנו עומדים לצדה של חברתנו ח"כ זועבי ורואים במעשיהם מעשה אצילי מהן כמותו שבא לדרוש הסרת מצור על עם שלם", הוא אמר. "האנשים האלה, כולל אנשים אזרחי מדינות רבות, באו במשט של חירות".


חברי הכנסת זועבי (עומדת), זחאלקה, ברכה וצרצור (צילום: גיל יוחנן)

 

חברי כנסת מסיעות הימין צעקו: "אויבם. אויבים. תתבייש לך". ח"כ ברכה הגיב: "אתם באים להצדיק רצח בדם קר של מפגינים". חברי כנסת ביקשו שיחזור בו מדבריו. אך יו"ר חד"ש המשיך בדבריו: "האחריות היא לא על החיילים, אלא מי שלחץ על ההדק ומי שארגן על הפשע - זה בעיקר שני אנשים: נתניהו וברק". ח"כ שי התערב: "צה"ל לא רוצח".

 

"תתביישו לכם"

ח"כ ברכה הוסיף: "אני מטיל את האחריות על הדרג הפוליטי. זה ידוע מראש. להוריד אנשים מהאוויר עם נשק חם... תראו איזה תמונה יש כאן. אתם חושבים שהעולם מתחיל במטולה ומסתיים באילת. אין אף משטר או מדינה שעומדת לצד ישראל בפשע הזה, שהיה במשט החופש. חוץ מהשכונה ההזויה הזו אין אף אחד. אתם שוחים נגד כל העולם. אתם פוגעים בעם שלכם. אתם מדרדרים אותו. כל העולם במקום אחד ואתם נמצאים במקום אחר. תתעוררו כבר. זה כבר הזיות. החיילים נשלחו על-ידי ממשלת ישראל והיא שנושאת באחריות. הם נשלחו במשימה תוקפנית נפשעת נגד משט אזרחי".

 

ח"כ זחאלקה מבל"ד שיבח את חברתו למפלגה: "אני רוצה לקרוא לשחרור מנהיגי הציבור הערבי. לח"כ זועבי מגיע צל"ש. היא מילאה את חובתה". יואל חסון התערב: "מגיע לה צל"ש מראש החמאס". זחאלקה לא נותר חייב: "כל העולם מגנה את הפעולה הפיראטית הזו. אתם יוצאים לא נגדי ונגד ח"כ זועבי, אתם יוצאים נגד כל העולם. תחשבו קצת. פעם היו יורים ובוכים, כפי שכתב נחום ברנע, אני רואה באולם הזה אנשים יורים וצוחקים. תתביישו לכם". הוא צעק לאחת מחברות הכנסת, כשירד מהדוכן: "את רוצה שאנשים ימותו".

 

סגן שר הביטחון, ח"כ מתן וילנאי, אמר בפתח נאומו כי מדובר בפרובוקציה. "התחלנו לפעול בצינורות הדיפלומטים. הבנו מיוון וטורקיה שהן לא יכולות לפעול בגלל חוקים וכללים. בחנו את כל האופציות שעומדות לפנינו. הדבר הראשון - לתת למשט לעבור. עשינו זאת בעבר - באוגוסט 2008. אמרו לנו אז, זה ירגיע אותם. זה לא הרגיע אותם. היה ברור לחלוטין שאנחנו חייבים למנוע את המשט הזה. עזה היא בסיס טרור מהגדולים בעולם היום. הם מתארגנים לפעולה. ביום שהם יפעלו, הפגיעה

 תהיה יותר קשה וארוכה מכפי שהיה ב'עופרת יצוקה'. שלא נטעה לרגע באופי המשטר בעזה. מי שלא זוכר כאן, נשחטו אנשים בכיכר פלסטין רק בגלל היותם מהפתח".

 

הוא הוסיף: "עכשיו המשט הוא כאילו תמים, בפעם הבאה זה יכול להיות טילים ורקטות שהיום נכנסות מפורקות בשלושה ארגזים ועכשיו הם יגיעו בחתיכה אחת. על זה מדובר. בטח לא על שלום. שלום לא נגע לעניין לחלוטין. ההתייעצות הראשונה נעשתה עם גורמים משפטיים, החל מהיועץ המשפטי. התברר שדרך הפעולה הראויה היא במים בינלואמיים ולא טרירטיולים. יש מומחים שיש להם שלולית על-יד הבית והם מסבירים איך צריך להתנהג".  


פורסם לראשונה 02/06/2010 14:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זועבי בדיון
צילום: גיל יוחנן
המהומה בכנסת
צילום: ערוץ הכנסת
רגב. "יא חאינה"
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים