שתף קטע נבחר

נובל אנרג'י: סיכוי שמאגר לוויתן גדול פי 2 מתמר

תוצאות המיפוי התלת ממדי מעלות כי קיים סיכוי של 50% להמצאות 16 TCF גז טבעי במאגר לווייתן, בשליטת קבוצת דלק ורציו. החברה שמנהלת את הקידוח סבורה כי בקידוחים שלה במזה"ת מאגרי גז טבעי בהיקף כולל של 30 TCF

מאגר לוויתן מתברר כלוויתן אמיתי: נובל אנרג'י פרסמה באתר האינטרנט שלה עדכון לקראת כנס האנליסטים שיתקיים היום בו סיפקה לראשונה הערכות לגבי מאגר רציו ים. נובל אנרג'י מעריכה כי יש סיכוי של 50% שמאגר לוויתן גדול פי 2 ממאגר תמר, כלומר כמות הגז שבו עומדת על 16 TCF (שש-עשרה טריליון רגל מעוקב).

 

 

בנובל אנרג'י אומרים שגילויי הגז שלה צפויים לספק את הצרכים של ישראל ב-35 השנים הקרובות, זאת על פי ההערכות לביקושי הגז לשנת 2012. בנוסף מעדכנים בנובל אנרגי' את הערכותיהם לגבי מאגר תמר וגורסים כי הוא גדול ב-33% ממה שהוערך בעדכון האחרון - 8.4 TCF.

 

בנוסף, נובל אנרג'י הודיעה כי היא ממשיכה בתוכניות לקראת פיתוח מאגר תמר שכוללת בין היתר התקשרות עם גורמים ממשלתיים במטרה לקבוע את המקום הסופי של מאגר הקליטה. ההערכות הכוללות והמעודכנות של נובל אנרג'י מדברות על כך שבאזורי הרשיונות שלה במזרח התיכון יש 30 TCF של גז.

 

המסע ליוסטון

נציגי קבוצת דלק ורציו, השותפות בזכויות ברישיון חיפוש הגז באתר הקידוח רציו ים (המכונה "לוויתן"), עשו אמש את דרכם למשרדי נובל אנרג'י ביוסטון, כדי לקבל עדכון מהשותפים האמריקנים על תוצאות המיפוי התלת־ממדי שנערך באתר לוויתן.

 

מטעם רציו נסע לפגישה מנכ"ל החברה ואחד הבעלים, יגאל לנדאו. מטעם קבוצת דלק נסעו גדעון תדמור, מנכ"ל דלק אנרגיה וצבי גרינפלד, מנכ"ל דלק קידוחים.

 

בעקבות השלב הקודם של המיפוי הדו-ממדי שבוצע באתר לוויתן, בנובל אנרג'י אמרו כי באתר זוהו כמה פרוספקטים פוטנציאליים גדולים יותר ממבנה תמר - כלומר, אינדיקציה לכמות גז אפשרית גדולה יותר. על פי תוכניות שנובל אנרג'י הציגה בעבר, יישקל ביצוע קידוחי אקספלורציה נוספים באתר בשנים 2010–2011, בכפוף לתוצאות חיוביות בסקרי המיפוי.

 

בעלי הזכויות העיקריים ברישיון רציו ים הם נובל אנרג'י (39.66%), דלק קידוחים (22.67%), אבנר (22.67%) ורציו (15%). השטח המכונה לוויתן נמצא כ-130 ק"מ מערבית לחיפה. עומק המים באזור הוא 1,200–1,700 מטר. השותפות בקידוח הוציאו עד כה סכום כולל של כ-29 מיליון דולר לביצוע מבחנים סיסמיים למיפוי תלת־ממדי של האזור.

 

בטרם פורסמו ההערכות החיוביות בנוגע לתוצאות המיפוי התלת־ממדי, נרשמה אמש, לקראת סוף המסחר בבורסה בתל אביב, עצבנות חריגה במסחר בניירות הערך של אבנר, דלק קידוחים ורציו. בימי המסחר הקודמים רשמו יחידות השתתפות אלה דווקא עליות שערים בציפייה לחדשות טובות.

 

רציו צנחה אתמול ב-21.35% למחיר של 15.1 אגורות ליחידת השתתפות, המייצג לשותפות שווי שוק של מיליארד שקל. יחידות ההשתתפות של אבנר ודלק קידוחים, המחזיקות גם בזכויות בקידוחי תמר, דלית וים תטיס, רשמו אתמול ירידות שערים של 5.23% ו-4.89% בהתאמה. החברה־האם, דלק אנרגיה, ירדה ב-4.23%.

 

יצחק תשובה - המרוויח הגדול ממאגר לוויתן

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, הוא בעל הזכויות הישראלי הגדול ביותר ברישיון לוויתן. בסוף 2009, במקביל לתחילת ביצוע הסקר התלת־ממדי באתר הרישיון, החליטה קבוצת דלק להשקיע גם במניות נובל אנרג'י, וכיום שווי האחזקה הוא כ-100 מיליון דולר. את מרבית מניות נובל רכשה קבוצת דלק במחיר הדומה למחיר השוק אתמול - כ-60 דולר למניה.

 

בעלי השליטה בשותפות רציו זה כ-18 שנה הם יגאל לנדאו וליגד רוטלוי. משפחת לנדאו מוכרת בעיקר מתחום הנדל"ן ומחזיקה גם כ־25% ממניות בנק אגוד. רוטלוי היא משפחת תעשיינים ותיקה.

 

גם לאחר הסקר התלת־ממדי, חיפושי הגז באתר לוויתן עדיין נמצאים בשלב ראשוני. תוצאה סופית לגבי הימצאות גז תיוודע רק לאחר ביצוע קידוח וקידוח אימות. בקידוח תמר, למשל, העלה המיפוי התלת-ממדי הסתברות של 30% בלבד להימצאות גז. סקר דומה בדלית העלה הסתברות של 35% להימצאות גז. הקידוחים שבוצעו הוכיחו שאכן קיים גז בשני המאגרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמר 1
צילום: "אלבטרוס"
יצחק תשובה. המרוויח הגדול
מומלצים