שתף קטע נבחר

נשיא טורקיה: היחסים לעולם לא יהיו כבעבר

עוד מכה ליחסי ישראל-טורקיה בעקבות המשט לעזה. הנשיא עבדאללה גול אמר כי "ישראל פוגעת בעצמה", ראש הממשלה ארדואן טען כי "היא ביצעה טעות היסטורית". פעילי IHH מבטיחים עוד ועוד משטים למען תושבי עזה

ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, ממשיך בהתבטאויות החריפות כלפי ישראל בעקבות המשט לעזה שנגמר בתשעה הרוגים ובמאות פצועים ועצורים. היום (ה') אמר בכנס היצואנים הטורקים כי "ישראל עומדת לאבד את הידידה הגדולה ביותר שלה באזור, אם לא תשנה את המנטליות שלה". באיסטנבול משתתפים כעת אלפים בהלוויותיהם של ההרוגים.

 

ארדואן טען כי "טורקיה ניסתה לשמור על קשרי הידידות, אך הממשלה הישראלית לא הבינה זאת וביצעה טעות היסטורית. הטעות אינה רק נגד טורקיה כי אם כלפי אזרחי 32 מדינות. לא היו כלי נשק בספינות, שהביאו סיוע הומניטרי". לדברי ארדואן, "מדיניות אלימה" שכזו לא תוביל לתוצאה חיובית: "לא נעלים עין מאלימות שכזו". ארדואן שב והאשים את ישראל ברצח ילדים ובהפצצה מכוונת של בתי ספר ובתי חולים, "כל עוד זה יימשך, לא נוכל להבטיח שגשוג ויציבות לאזור".

 

המשט שהסתבך. עדכונים אחרונים ב-ynet:  

 

גם נשיא טורקיה, עבדאללה גול, הצטרף לגל הביקורת ואמר כי "ישראל פוגעת בעצמה. היא תסבול הרבה יותר". בביקור בצפון טורקיה, אמר כי "מעתה ואילך, הקשרים עם ישראל לעולם לא יהיו אותו הדבר".  


ההרוגים בתקרית הימית מובאים למנוחות בטורקיה (צילום:AFPׂ) 

 

התוצאות הקשות של המשט לעזה אינן מרפות את ידי המארגנים. "התנועה לשחרור עזה" הודיעה בצהריים כי היא מתכוונת לארגן משט נוסף בניסיון לשבור את המצור הישראלי על רצועת עזה בחודשים ספטמבר-אוקטובר. דוברת התנועה, גרטה ברלין, אמרה כי לפחות שלוש ספינות ישתתפו במשט להעברת סיוע הומניטארי לתושבי הרצועה.

 

ברלין ציינה כי הארגון הטורקי IHH (קרן הסיוע ההומניטרי), הנחשד בישראל כארגון בעל קשר הדוק לארגוני טרור ולאל-קאעידה, מוזמן להצטרף גם למשט הבא. לדבריה, למעט הספינה "רייצ'ל קורי", עושה את דרכה לעזה ספינת מטען נוספת - "מאייריד מגאוויר", אשר צפויה להגיע לאזור בתחילת השבוע הבא.

 

בין מאות המגורשים משש ספינות המשט שהופסק שלשום בשפיכות דמים, היה גם נשיא ארגון IHH, בולנט יילדרים. עם שובו לאיסטנבול הסביר יילדרים, שיזם את המשט, כי אנשיו היכו את חיילי צה"ל כאקט של הגנה עצמית. לדבריו, הפעילים תפסו אקדחים של החיילים, זרקו אותם לים והיכו חיילים באלות ובכסאות.  

 

"גם אם היינו משתמשים באקדחים, זו עדיין היתה הגנה עצמית לגיטימית", אמר יילדירים, עורך דין במקצועו. הוא ציין כי בכוונתו לארגן משלחות גדולות יותר לעזה, בים וביבשה, אם ישראל לא תסיר את המצור על עזה. דובר ארגון IHH, סרקאן נרגיס, אמר כי אנשיו מנסים לזהות חמש מתוך תשע גופות הרוגי המשט. ארבע הגופות האחרות כבר זוהו כאזרחים טורקים.

 

ראש ארגון IHH והמגורשים האחרים זכו בטורקיה לקבלת פנים חמה. אלפים חיכו להם בנמל התעופה באיסטנבול עם דגלי פלסטין ודגלי טורקיה וצעקו "אללה הוא אכבר", "טורקיה גאה בכם" ו"לעזאזל ישראל". יצויין כי IHH אחראי לשלוש ספינות במשט, ובראשן "מאווי מרמרה". הספינות שייכות לחברה בבעלות עיריית איסטנבול ועלותן 1.8 מיליון דולר.


פורסם לראשונה 03/06/2010 14:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא נעלים עין. ארדואן
צילום: רויטרס
פעילי IHH באיסטנבול
צילום: AP
ההלוויה באיסטנבול
צילום: AFP
מומלצים