שתף קטע נבחר

10 אטרקציות שחייבים לראות בדרום אפריקה

תיירים שישתתפו בחווית המונדיאל החודש, ודאי ינצלו את שהותם גם כדי להכיר את דרא"פ ולטייל בה. עשר אטרקציות שחובה לראות, וששום ביקור במדינה אינו שלם בלעדיהן

1. איזור מפומלאנגה (Mpumalanga ) - בין יוהנסבורג לאיזור הספארי במזרח המדינה, נמצא המחוז בעל הנופים מהיפים ביבשת. קצה הרמה מתנשא כ-1,000 מטר מעל עמק הסוואנה הנמוך, הפרוש למרגלותיו.

 

לכל אורכו פזורים מצוקים ענקיים, ואופייניות לו תופעות גיאולוגיות שונות: גֵבֵי מים באבני חול, מעברי הרים וקניונים עם מפלים יפהפיים שנוצרו על ידי נחלים שחדרו מבעד לרכס, וסחפו איתם את המדרונות. הידוע שבהם הוא הנהר בלייד (Blyde), החורץ באפיקו את אחד הקניונים היפים בעולם.

 

למי שזוכר את הסרט "כולם נפלו על הראש" בקטע בו הבושמן, גיבור הסרט, מגיע לסוף העולם להפטר מבקבוק הקוקה קולה ששיבש את אורח חיי השבט, יוכל למצוא אותו ב-Gods Window בקרבת מקום. בעיירה Pilgrims rest ניתן לחוות את ימי הבהלה לזהב. המקום הינו מוזיאון פתוח המשחזר עיירת כורים האופיינית לסוף המאה ה-19. ניתן לראות את התושבים בבגדים של פעם, בסוסים ומרכבות.


מדינה בעלת נוף שונה ומרהיב. דרום אפריקה

 

2. איזור דרך הגנים (Garden Route) - על קו החוף, המשתרע לאורך 227 קילומטר, בין מוסל ביי (Mossel Bay) ובין שפך נהר הסערות, שזורים אגמים, מפרצים, מצוקים, קניונים ונחלים, ואל החוף מתנפצים מִשברים ענקיים. הרכס, ששמותיו בשפת הקויקוי (הוטנטוטים) הם "מים צלולים" ו"רודֵי הדבש", משתרע קרוב מאוד לחוף.

 

ברצועה ההררית הצרה, המוגבהת מעל פני הים, התפתחה צמחייה נפלאה בעושרה. לצד יערות גשם אפשר למצוא חורשים נטועים ופרחי בר : אברש, פרוטאה, ציפור גן עדן וגרניום. כולם חלק מממלכת הצומח המיוחדת, שבשטחה הגיאוגרפי הקטן מזה של מדינת ישראל, אפשר למצוא כ-9,000 מינים שונים, ומכאן שמה - "דרך הגנים". לחובבי האקסטרים, הבאנג'י הרשמי הגבוה בעולם נמצא כאן גם כן (בגובה 216 מ' מעל נהר Bloukrans). מומלץ לבקר (וללון) בעיירות Plettenberg Bay ו-Knysna ולטייל בשמורת הציציקאמה.

 

3. לאכול בשר! מחיר הבשר בדרום אפריקה נמוך מזה של הירקות. לשוהים בדרום אפריקה מובטח בשר מעולה במגוון סוגים. מומלץ להיכנס ל-Butcher Shop & Grill בכיכר נלסון מנדלה ביוהנסבורג, לסעוד כמובן וגם לראות את הקצביה.

 

כמו כן איכלו בילטונג - בשר מיובש או "מסטיק של בשר". בחנויות בוטיק ניתן למצוא אותו בחביות ולקנות במשקל, כשמעל החבית מתנוסס ראש של אנטילופה, כזו או אחרת, שמבשרה מתבצעת הקנייה.

 

4. ביקור בכפרי זולו - במחוז קוואזולו-נטאל (Kuazulu-Natal) ניתן לפגוש את אפריקה השבטית ולצפות במופעי ריקוד שבטי מסורתי. בחלק מהמקומות אף ניתן לישון ולהשלים את החוויה מסביב לשעון. Dumazulu Cultural Village הוא דוגמה לכפר כזה ולידו גם שמורות טבע מהיפות בדרום אפריקה: Santa Lucia - שמורת בעלי חיים ימיים, ושמורת "שלושלוואי" (Hluhluwe) שבה ריכוז קרנפים גבוה.


לפגוש את אפריקה השבטית. כפר הזולו

 

5. אלכוהול: יין - איזור הקייפ מלא ביקבים ביינות בסטנדרט עממי ועד בינלאומי ויוקרתי. איזור חבל היין יפה ועשיר בצבעי הכרמים מהם מייצרים את היין המקומי. יקב מומלץ הינו Nederburg הקיים כבר מעל 200 שנה ומייצר יינות מעולים. ניתן לשלב גם ארוחת צהריים במקום.

 

ליקר האמרולה (Amarula) מוכר לנו מהדיוטי פרי (ולמי שלא מכיר...יהיה נעים להכיר) ועשוי מפרי המרולה, שמכיל אלכוהול. המשקה טעים מאוד, ואולי יהיה לכם מזל ותראו בעלי חיים בטבע משתכרים, תוך כדי אכילת הפרי - מראה מיוחד במינו.

 

6. כֵּף התקווה הטובה - נסיעה קצרה דרומה מקייפטאון, לקצה רכס הר השולחן, חבוקה משני הצדדים בים, וכך נוצרת הרגשה שמגיעים לנקודת מפגש בין שני אוקיאנוסים - האטלנטי וההודי. תושבי המקום המפורסמים ביותר הם הבבונים, שגונבים תיקים וחפצים שמוצאים חן בעיניהם, ואף לא נרתעים מהשומרים המכים בהם במרץ רב, על מנת למגר תופעה זו. בדרך חזרה לעיר מומלץ לבקר ב-Boulders ולראות להקה של מאות פרטים של פינגווין אפריקני, המשתרעים על רצועת חוף בת כמה עשרות מטרים.


הנקודה הדרומית ביותר ביבשת אפריקה. כֵּף התקווה הטובה

 

7. ללטף צ'יטה - מצפון לדרך הגנים משתרע עמק ארוך, שרוחבו כ-60 קילומטר, ומשוטטים בו כ-120 אלף יענים הגדלות בחוות חקלאיות. באמצע המאה ה-19 החלו חוואים בורים לגדל באזור יענים, כדי לספק את צרכי אופנת הנוצות של אירופה העשירה, שאהבה להתקשט בהן.

 

הבושמנים קראו לארץ החרֵבה קרו (Karoo). לרכס המבדיל בין הקרו הקטן לקרו הגדול, המכסה בין שליש למחצית משטחה של דרום אפריקה, קראו קנגו (Kango) שפירושו - מקום עשיר במים. החוואים הבורים, שהגיעו לאזור מאוחר יותר, קראו לאותו הרכס הר שחור (Swart Berg).

 

המסלע הוא אבן חול בת כ-400 מיליון שנה, והוא מצטיין בתופעות נוף גיאולוגיות, דרמטיות וציוריות מאוד: חילופי גוונים של אדום ולבן, שכבות סלע מקומטות בפראות, מערות נטיפים, מעיינות ומפלים בתוך קניונים. סביב העיירה אוטשהורן (Oudtshoorn) ניתן למצוא חוות גידול יענים, ולבקר בחוות גידול תנינים cango wildlife ranch שבה ניתן גם ללטף גם צ'יטות.

 

8. קייפטאון - סר פרנסיס דרייק (Sir Francis Drake), בהקיפו את כף התקווה הטובה ב-1880, רשם ביומן ספינתו: "כף זה הוא מלא ההוד והיפה ביותר שראינו בכל היקף כדור הארץ". אף שלא ירד לחוף, יכול היה לראות עד כמה יפה האזור. העיר קייפטאון (Capetown), מקור ההתיישבות הלבנה בדרום היבשת, חוסה בצילן של פסגת השטן (Devil's Peak) ושל פסגת ראש האריה (Lion's Head) שלמרגלות הר השולחן (Table Mountain), המשתפל מגובה 1,082 מטר לכיוון כף התקווה הטובה.


אחת האטרקציות המוכרות של דרום אפריקה. הר השולחן

 

ארכיטקטורה הולנדית התפתחה עם ארכיטקטורה בריטית-ויקטוריאנית ועם אלמנטים מוסלמיים טיפוסיים, שהובאו לעיר עם העבדים מהמזרח. אלו והגנים הבוטניים ב-Kirstenbosch מעניקים לעיר נופך מיוחד ועשיר. בנמל צמח אזור של קניונים, מסעדות ומלונות והאקווריום היחיד הניזון ממים שמקורם בשני אוקיינוסים שונים, שהם מרכז התרבות והפנאי של העיר (Waterfront).

 

9. ספארי - אף ביקור בדרום אפריקה אינו שלם בלי טיול ספארי. כדאי לבקר בשמורת Pilansberg וניתן לשלב זאת במסגרת יום טיול מיוהנסבורג. יתרונה של השמורה הינו בכך שנמצאת באיזור בו אין מלריה. בקרבת השמורה אפשר לבקר וללון בסאן סיטי - עיר הימורים מצועצעת ומיוחדת במינה. אפשר לאהוב או לשנוא, אי אפשר להיות אדישים לה. למעוניינים להעשיר את החוויה, ואף לשדרג אותה, מומלץ לבקר בשמורות הפרטיות, שרובן נמצאות בשוליים המערביים של פארק הקרוגר. כאן מבטיחים צפייה במגוון רחב של בעלי חיים אוכלי עשב וטורפים, ובהדרכה פרטית ברמה מעולה. מומלצת שמורת Sabi Sabi.


ביקור בדרום אפריקה אינו שלם בלי טיול ספארי. ג'ירפות בקוגר פארק

 

10. עץ הבאובב הגדול בעולם - עץ זה ואחרים ניתן למצוא במחוז הצפוני. לא ניתן להישאר אדישים לעצים מרשימים אלה (רוחב הגזע של כ-10 מטר ובגובה של בניין בן 10 קומות). העץ המפורסם מוזכר בספר הנסיך הקטן, כשאת זרעיו יש לנכש מבעוד מועד ולמנוע את גדילתם עד כדי ביקוע האסטרואיד, שעליו חי הנסיך הקטן.

 

 

צילומים: דמיאן יפה ואיה בן-עזרי, החברה הגיאוגרפית
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כפרי הזולו. דרא"פ האמיתית
צילום: איה בן-עזרי באדיבות החברה הגיאוגרפית
צילום: דמיאן יפה באדיבות החברה הגיאוגרפית
פיל בסאפרי בדרא"פ
צילום: דמיאן יפה באדיבות החברה הגיאוגרפית
מומלצים