שתף קטע נבחר

ניצול הילדים בשדות: תלונות התקבלו גם בצפון

במשטרה חוששים כי תופעת ניצול הילדים בעבודות חקלאיות אינה נקודתית וייחודית לדרום. בעקבות חשיפת ynet, התקבלו במועצה לשלום הילד דיווחים מאזורים נוספים - וחקירתם החלה

עוד זה מנצל - וזה בא. בהמשך לחקירה שמנהלות הרשויות על העסקתם בתנאים קשים של ילדים מרהט בעבודה חלקאית בדרום, נודע ל-ynet כי במשרד התמ"ת התקבלה אתמול (ה') תלונה נוספת על ניצול קטינים - הפעם באזור הצפון. בעקבות הדיווח, נפתחה חקירה לבירור פרטי התלונה.

 

במהלך היום התקבלו במועצה לשלום הילד דיווחים על מקרים דומים שנרשמו לכאורה באזור הצפון, והפרטים הועברו למשרד התמ"ת. מכתב שהגיע לידי אנשי המועצה תיאר מקרה שבו הועסקו ילדים בני 10 בקטיף חסה, בפריקת ארגזים ובמלאכות חקלאיות נוספות - והם דרשו מהרשויות לטפל במשותף בתופעה.

"זה רק מעיד על כך שמדובר בבעיה רחבה הרבה יותר מכפי שחשבו. אסור למשטרה להזניח את הטיפול בכך, למרות שכל גוף מגלגל את האחריות לפתחו של האחר", אמר מנכ"ל המועצה, ד"ר יצחק קדמן.

 

במסגרת חקירת הפרשה, שפרטיה נחשפו ב-ynet, איתרו שוטרים ואנשי משרד התמ"ת רק הבוקר שלושה נערים בני 14-16 מרהט שעבדו בשדות המועצה האזורית אשכול.

 

החוקרים, בראשות מפקד תחנת רהט, רב-פקד אייל אזולאי, החלו לעקוב אחר רכב ההסעות שהביא את הילדים לעבודה בחממות. נהג ההסעה נלקח לחקירה, ופרטיו של החקלאי שהעסיק את הקטינים הועברו לטיפול הרשויות. במשטרה מעריכים כי במקום הועסקו גם ילדים נוספים, שהספיקו להימלט כשהבחינו בשוטרים. "הם הצליחו לברוח אל השדות הפתוחים", סיפר גורם משטרתי - שביקש להדגיש כי "מדובר בקורבנות".

 

על הכוונת: החקלאים המנצלים

במשטרה ציינו כי לא הבחינו עד כה בהעסקתם של ילדים בגילאים צעירים יותר מאלו שכבר נתפסו, ובמקביל מתכוונים במשרד התמ"ת למקד את הטיפול בפרשה בעיקר באכיפה נגד אותם מעסיקים, כשבמשרדי החינוך והרווחה יטפלו בילדים ויסייעו להם להשתלב בחזרה במסגרות החינוכיות המקובלות.

 

בעקבות חשיפת הפרשה, פרסם ראש המועצה האזורית אשכול,

חיים ילין, הודעת גינוי לתופעה - אך ביקש להדגיש כי אין לו ולרשויות יד בדבר- אלא למעסיקים פרטיים בלבד. כבר ביום ראשון ייתכנסו אנשי המחוז בדרומי במשרד החינוך לדיון עם גורמים מקצועיים באופן הטיפול בנושא.

 

במהלך אתמול נערכו במוסדות החינוך באזור שיחות עם התלמידים שבהן הוסבר להם על חומרת הדברים ועל החובה למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד. עם זאת, ציינו במשרד כי על-פי המידע עד כה, רווחה התופעה רק בשני בתי-ספר. ממשרד הרווחה נמסר כי טרם החל שם הטיפול בנושא, שכן "עדיין לא הגיעה שום בקשה לחקירה", לשון ההודעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השוטרים הגיעו, הילדים ברחו (ארכיון)
צילום: AP
צילום: אמיר כהן
ד"ר קדמן. "מעיד על בעיה רחבה"
צילום: אמיר כהן
מומלצים