שתף קטע נבחר

לא ממשיכים לעזה: קריאה ל"רייצ'ל קורי" לחזור

אחת ממארגנות המשט לעזה אמרה ל-ynet כי בשל תקלה באונית העיתונאים שהיו אמורים ללוות את הספינה האירית, ניסו יוזמי המחאה ליצור קשר עם הצוות שם כדי שישוב על עקבותיו. היא ציינה כי בהיעדר כיסוי תקשורתי, אין טעם להמשיך ליעד

לא מגיעים לעזה, לפחות בינתיים. מארגני מחאת המשט הודיעו הבוקר (יום ו') כי הם פועלים ליצור קשר עם אנשי צוות הספינה "רייצ'ל קורי" כדי להודיע להם לשוב על עקבותיהם לארץ מוצאם - אירלנד. הם טוענים כי ישראל חיבלה במנגנוני אניות העיתונאים שהיו אמורות ללוות את מסעם הימי הרצועה. עם זאת, אמר ל-ynet אחד מהפעילים שנמצא על סיפון הספינה כי לא ידוע לו על שינוי בתוכניות, וכי לפי שעה - נמשכת ההפלגה כמתוכנן.

 

המתאמת המשפטית של המשט, אודרי בומסי, סיפרה ל-ynet כי "כשיצאנו מכרתים, התגלתה תקלה בשתי סירות אחרות - "צ'לנג'ר-1" ו-"צ'לנג'ר-2". הראשונה מביניהן ניזוקה קשות והבנו שלא תוכל להצטרף להפלגה. תחילה קיוונו שנוכל להספיק לתקן אותה כדי שתלווה ל'רייצ'ל קורי', אבל אז הסתבר שהיקף הפגיעה היה גדול מכפי ששיערנו".

 

בומסי ציינה כי לכלי השיט שהושבת, שאמור היה לשאת על סיפונו עיתונאים, הצטרפה לבסוף גם האוניה השנייה - שבשל תקלות שהתגלו במנגנוניה, נשארה לעגון בקפריסין. היא האשימה כי אין מדובר בתקלה מקרית, אלא בפגיעה מכוונת מצד ישראל ש"עשתה שימוש ב'אמצעים אפורים' כדי לפגוע במשט כולו".

 

אמש הודיע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במהלך דיון מיוחד של השביעייה, כי ישראל "לא תאפשר לספינות להגיע לעזה". נתניהו הנחה את כוחות הביטחון וצה"ל לפעול "בזהירות ובאדיבות מירבית, כדי למנוע פגיעה בנוסעי הספינה 'רייצ'ל קורי'". במקביל, ראש הממשלה הנחה את הכוחות לפעול בנחישות למנוע כניסתה לעזה. "אנו לא נאפשר לספינה להיכנס לרצועת עזה. נשמור על יכולתה של ישראל למנוע הכנסת נשק וחומרים תומכי לחימה לחמאס", אמר.

 

עוד אמר נתניהו: "אנו מתכוונים לכוון את ספינת רייצ'ל קורי לנמל אשדוד ולהעביר את הסחורה האזרחית שלה לעזה לאחר בדיקה ביטחונית".

 בירושלים ציינו כי ישראל הציעה כמה פעמים ב-48 השעות האחרונות לספינה להגיע לאשדוד, אך כל ההצעות נדחו. בדיון בשביעייה אמר נתניהו: "אנחנו לא נאפשר לספינות להגיע לעזה, לא עכשיו ולא אחר כך.

 

ביום רביעי אמר דרק גרהאם, אחד מהפעילים שעל הספינה: "ערכנו ישיבה אחרי מה שקרה ביום שני, ואנחנו יותר מנחושים מבעבר להמשיך במשימה שלנו". לדבריו, בכוונתו להודיע לרשויות בישראל על המיקום המדויק של הספינה ולהצהיר כי למשתתפי המשט כוונות שלום. גרהאם הוסיף: "אני אייעץ לנוסעים ולצוות לשבת בשקט ולהראות את ידיהם, כדי שלא יטענו כמו ביום שני - שתקפו את החיילים. אנחנו במשימת שלום".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הספינה רייצ'ל קורי
צילום: AFP
מומלצים