שתף קטע נבחר

נתניהו: ה"רייצ'ל קורי" תכוון לאשדוד, הציוד ייבדק

שרי השביעייה שמעו מראש הממשלה כי אין בכוונתו לאפשר בשום מקרה מעבר ספינות לעזה. "אנו מתכוונים לכוון את הספינה לנמל אשדוד ולהעביר את הסחורה האזרחית שלה לעזה לאחר בדיקה ביטחונית". במערכת הביטחון מעריכים כי נוסעי ה"רייצ'ל קורי" יסכימו לכך

"לא נאפשר לספינות להגיע לעזה". כך הודיע אמש (יום ה') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במהלך דיון מיוחד של השביעייה בצל ההסתבכות השבוע בלב ים, ולקראת הגעתה לאזור של ספינת סיוע נוספת המיועדת לעזה, ה"רייצ'ל קורי", שצפויה להשלים את מסעה בים כבר במהלך סוף השבוע הקרוב.

  

לצד זאת, עדיין קיימת נכונות מצד נתניהו להגמיש את מדיניות המצור של ישראל על עזה לאחר העימות הקטלני עם נוסעי ה"מרמרה" הטורקית.

 

סערת המשט לעזה - עדכונים אחרונים ב-ynet:

נתניהו הנחה את כוחות הביטחון וצה"ל לפעול "בזהירות ובאדיבות מירבית,

כדי למנוע פגיעה בנוסעי הספינה 'רייצ'ל קורי'". במקביל, ראש הממשלה הנחה את הכוחות לפעול בנחישות למנוע כניסתה לעזה. "אנו לא נאפשר לספינה להיכנס לרצועת עזה. נשמור על יכולתה של ישראל למנוע הכנסת נשק וחומרים תומכי לחימה לחמאס", אמר.

 

עוד אמר נתניהו: "אנו מתכוונים לכוון את ספינת רייצ'ל קורי לנמל אשדוד ולהעביר את הסחורה האזרחית שלה לעזה לאחר בדיקה ביטחונית". בירושלים ציינו כי ישראל הציעה כמה פעמים ב-48 השעות האחרונות לספינה להגיע לאשדוד, אך כל ההצעות נדחו. בדיון בשביעייה אמר נתניהו: "אנחנו לא נאפשר לספינות להגיע לעזה, לא עכשיו ולא אחר כך.

 

"נעשה הכל לעצור אותם בלי נפגעים"

עוד טרם שנאמרו הדברים כבר העריכו במערכת הביטחון כי אנשי הספינה "רייצ'ל קורי" ישאפו מיוזמתם לעגון בנמל אשדוד - ולא להפליג לעזה. על פי ההערכה, יבקשו אנשי הספינה להעביר את המטען דרך היבשה, תוך שיתוף פעולה עם ישראל. "אם לא יהיה כך - נעשה הכל לעצור אותם בלי נפגעים", אמר קצין בכיר. "אנחנו מנהלים את המו"מ עם כל מי שאפשר".

 

מוקדם יותר שוחח נתניהו עם נציג הקוורטט למזרח התיכון, טוני בלייר, והבהיר לו שישראל נכונה להגמיש את עמדתה באשר להכנסת ציוד הומניטרי לעזה. בלייר השיב לנתניהו:

"שמתי לב שבנאום שלך אמש עשית הבחנה בין הזכות הלגיטימית של ישראל למנוע הברחה של אמצעי לחימה לעזה דרך הים לבין סחורות אזרחיות שצריך לתת להן להיכנס"

 

"האבחנה נכונה", השיב נתניהו, "חובתנו למנוע הברחת אמצעי לחימה וחומרים תומכי לחימה לידי החמאס כדי להגן על אזרחינו. חובה לבדוק כל אונייה שאפשר להבריח עליה טילים ורקטות אבל אנחנו גם רוצים לאפשר כניסת סחורות אזרחיות לאוכלוסיה בעזה, ולכן אנו בוחנים כעת דרכים נוספות ליישום העקרון הזה".  

 

בשלב זה לא נבחנה עד תום אפשרות נוספת שהבידוק ייעשה על ידי המצרים או כוחות בינלאומיים אובייקטיבים שניתן לסמוך עליהם, אם בנמל אל-עריש ואם במקומות אחרים.

 

בראיון לרשת CNN הלילה אמר נשיא ארה"ב, ברק אובמה, כי אירוע המשט היה "טראגי", אך הביע תקווה שהוא דווקא יסייע להאיץ את תהליך השלום. הוא אמר כי דאגותיה הביטחוניות של ישראל בנוגע לעזה "לגיטימיות", אך מנגד הזכיר את היעדר ההזדמנויות הכלכליות לתושבי הרצועה.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 03/06/2010 23:17

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. לא מתכוון להתפשר
צילום: רויטרס
בדרך לארץ. הספינה רייצ'ל קורי
צילום: AP
אחת מספינות המשט הקודם. תמונות שיחזרו?
צילום: אבי רוקח
מומלצים