שתף קטע נבחר

"החיילים הביטו עלינו וחשבו שנהרוג אותם"

אחרי התמונות הקשות של לוחמי שייטת מוכים וחבולים, פרסם העיתון "הורייט" ראיון עם מספר פעילים, שסיפרו בצורה מפורטת כיצד השתלטו על שלושה לוחמים, והורידו אותם לבטן הספינה: "הסתכלתי לתוך עיניהם של שלושה ילדים אלה, בעיניהם היה פחד אלוהים. לא היה להם שמץ של תקווה להישאר בחיים"

סימני השאלה סביב פעולת השייטת בלב ים הולכים ומתרבים. בצד תמונות לוחמי הקומנדו מוכים וחבולים, שחוללו זעם ותדהמה, פרסם אמש (יום א') העיתון הטורקי "הורייט" ראיון עם מספר פעילים באונייה "מאווי מרמרה", המתארים לפרוטרוט את ההשתלטות שלהם על שלושה לוחמי שייטת. פעיל, שזוהה רק בשמו הפרטי מאחירטן, סיפר: "שלושה קומנדו ישראלים היו חסרי אונים בידיים שלנו. חייהם של ילדים אלה היה תלוי בשיקול הדעת שלנו". שוב מתברר שמול לוחמי השייטת עמד כוח מיומן, שכלל איש מארינס לשעבר ולוחם קומנדו לשעבר.

 

מאחירטן סיפר כיצד לקח רובה של חייל ישראלי אחד, "מתנדב אחר זרק את הרובה לים. לא חשבנו להשתמש ברובים שלקחנו נגד הישראלי שהרג שניים מאחינו. כקומנדו ותיק לשעבר יכולתי לעשות שימוש בנשק הזה בצורה הולמת, אבל משום שאנחנו היינו המגינים על האונייה לא עשינו זאת. לקחתי את האקדח, פרקתי הכדורים ושמרתי עליו. כך חשבתי שנפזר את ההתקפה. שמרתי על האקדח על מנת להציג זאת כהוכחה לרשעות ישראל - לכך שרצו להרוג אותי".

 

על הדרמה שהתחוללה אחר כך, לאחר שלוחמי השייטת היו בידיהם, סיפר: "הסתכלתי לתוך עיניהם של שלושה ילדים אלה, בעיניהם היה פחד אלוהים. לא היה להם שמץ של תקווה להישאר בחיים, הם דמו לילדים שפחדו מאב רוגז, אך הם לא היו מול אויב חסר רחמים כמוהם. אשה אחת הגישה להם עזרה ראשונה. הם קיבלו מכות וסימנים של פגיעה אך נשארו בחיים, לא כמו המתנדבים שנרצחו. על אף האבל שחשנו כלפי אחינו, והכעס שחשנו - איפשרנו להם ללכת. הקומנדו היו הרוצחים ואנחנו המגינים. נלחמנו כדי להגן על חיינו. לא נלחמנו בשביל המטען שהיה באונייה ולא למען העם הפלסטיני, אלא למען הצדק והאנושות. התייחסו אלינו בצורה מאוד גרועה, ככלבים, גם לנשים ולמבוגרים. לא נתנו לנו ללכת לשירותים ולא אוכל ומים".   

 

קנת' או'קיף, אחד הפעילים שהיו באונייה, וכלולים ברשימת אנשי הטרור שפרסם צה"ל, טוען כי הלוחמים הובלו לבטן האונייה, לאחר שנשקם הושלך לים: "החיים של שלושה חיילי קומנדו ישראלים היו בידינו - יכולנו לעשות איתם כל מה שרצינו".

 

"תפסתי לו את הרובה בעזרת מתנדב נוסף"

או'קיף תיאר את ההשתלטות על לוחמי הקומנדו, באירוע שעלול היה להיגמר בסיוט של צה"ל - חטיפה ומיקוח: "אני בעצמי לקחתי את הנשק של אחד מהם. מתנדב אחר תפס אותו. גם את חייל הקומנדו השני תפסתי עם עזרה של מתנדב אחר, והוא לקח את הרובה שלו. הנשק שלקחתי מהישראלי היה אקדח 9 מ"מ. הפעיל השני לקח רובה. לא השתמשנו בנשק הזה נגד החיילים הישראלים. פרקתי את המחסנית והוצאתי את הכדורים, לא הגענו לכאן על מנת להילחם". בסופו של דבר החליטו הפעילים לשחררם בלא פגע. "הם הביטו עלינו, וחשבו שאנחנו עומדים להרוג אותם, אבל שחררנו אותם", שיחזר או'קיף.

 

בסוף השבוע הגיע או'קיף לטורקיה, וחבר שם לפעילי IHH, הארגון שעמד מאחורי המשט. קנת' או'קיף, בן 41, לחם בעבר במארינס. בצה"ל הגדירו אותו כ"פעיל קיצוני שונא ישראל, פעיל חמאס", ואומרים כי "מטרתו הייתה להגיע לרצועה לאימון ולהקמת יחידת הקומנדו של חמאס". הוא שב לטורקיה חבול בפניו, וטען שהוכה מספר פעמים בידי אנשי ביטחון ישראלים בנתב"ג: "הישראלים תקפו אותי בנמל התעופה בן-גוריון. כמובן שאי אפשר להשוות את זה למה שחטפו אחרים. הפלסטינים חוטפים את זה מדי יום. זה כל מה שיש לי. הדם שלי, הבגדים הספוגים בדם. ישראל לקחה את כל היתר, כולל הדרכון הפלסטיני שלי".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לפניית ynet כי "מבדיקה ראשונית שנעשתה עולה כי הליווי בנמל התעופה לא נעשה על ידי חיילים". במשטרת נמל התעופה לא מכירים את המקרה.

 

התמונות הקשות שפרסם "הורייט" מוסיפות נדבך נוסף לדיווחים על הקרבות הקשים שניהלו לוחמי השייטת. באחת התמונות נראה לוחם שוכב על גבו על רצפת הספינה, כשסביבו כ-6 אנשים - והוא מגונן על פניו. לוחם אחר נראה מובל במדרגות לסיפון תחתון בספינה, כשהוא סובל מחבלות בפניו. לצדו עמד צלם ותיעד הכל. בתמונה אחרת נראה אחד הלוחמים נופל במדרגות, עם כובע גרב על פניו. תמונה נוספת מציגה חלק מההכנות להגעתם של החיילים, ובה נראים שני פעילים בספינה עומדים מול דלת סגורה עם מוטות ברזל כבדים בידיהם.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה, כי "זו ההוכחה הברורה והניצחת לאמירות החוזרות ונישנות של ישראל, כי על-גבי הסיפון היו שכירי חרב שכל כוונתם הייתה להרוג את החיילים. התמונות היו יכולות להיראות אחרת, אילו החיילים היו בוחרים לירות בכל אזרח שהתקרב אליהם. רק בזכות העוצמה וההבנה העמוקה של האירוע, הצליחו לוחמי השייטת להבחין בין פעיל שלום לבין טרוריסט".

 

סימני השאלה סביב פעולת ההשתלטות על ה"מאווי מרמרה" גוררים גם ביקורת נוקבת מבית. 10 מפקדים במילואים בחיל הים שיגרו מכתב חריף לראש הממשלה ולשר הביטחון ובו קראו להקים ועדת חקירה עצמאית: "אנחנו לא מקבלים את הטענה כי מדובר ב'כשל הסברתי' וחושבים שהמתווה שעליו הוחלט נדון מראש לכישלון".

 

בהכנת הידיעה השתתף אלי סניור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יכולנו לעשות בהם כרצוננו. קנת' או'קיף משחזר
צילום: רויטרס
לוחמי הקומנדו הובלו לבטן האונייה
צילום: AFP
הפעולה שהסתבכה
צילום: AFP
מומלצים