שתף קטע נבחר

הולנד: המועמד המוביל מוכן לחבור לימין הקיצוני

מנהיג הימין מארק רוטה צפוי לנצח בבחירות ולהתמנות לראש ממשלת הולנד. בראיון ל"טיימס" הבריטי אמר רוטה שהוא לא פוסל ממשלה עם המפלגה האנטי-מוסלמית של חירט וילדרס: "לא חושש מביקורת בינלאומית, זו סתם עוד מפלגה"

מארק רוטה, הצפוי לזכות מחרתיים (יום ד') בבחירות הולנד, מוכן להקים ממשלת קואליציה עם מנהיג הימין הקיצוני במדינה, חירט וילדרס. רוטה טען שהבעיה הגדולה ביותר בכל הקשור לווילדרס היא דווקא עמדתו השמאלית בנוגע לכלכלה.

 

המפלגה הליברלית-ימנית (VVD) בראשות רוטה מובילה בסקרים עם 25 אחוזי תמיכה לקראת הבחירות הכלליות ביום רביעי. במקום השני ניצבת מפלגת הלייבור בראשות יוב כהן היהודי עם 19 אחוזים. המפלגה הנוצרית-דמוקרטית

 (CDA) של ראש הממשלה היוצא יאן פטר בלקננדה נמצאת במקום השלישי עם 15 אחוזים. וילדרס ומפלגת החירות ניצבים במקום הרביעי עם 12 אחוזי תמיכה.

 

פרשנים בהולנד מעריכים שרוטה ינסה להקים ממשלה בשיתוף עם וילדרס ובלקננדה, חרף עמדתה האנטי-מוסלמית של מפלגת החירות. בראיון לעיתון הלונדוני "טיימס" אמר רוטה שהוא לא פוסל ממשלה עם וילדרס אך גם לא עם כהן.

 

וילדרס ורוטה הימנים חולקים כמה עמדות משותפות, בהן הגבלת ההגירה וקיצוץ ההטבות למהגרים חדשים. עם זאת, רוטה מתנגד ליוזמות שנויות במחלוקת שהציע המחוקק הפרובוקטיבי, בהן איסור בניית מסגדים ולבישת רעלות.

 

רוטה טען שמינויו של וילדרס לשר לא צריך להצית ביקורת בינלאומית מאחר שמדובר ב"סתם עוד מפלגה". "יש בינינו כמה הבדלים, אבל אני לא מרחיק את עצמי מווילדרס על בסיס עקרון מוסרי, כמו מנהיג הלייבור יוב כהן. הוא טוען שמפלגתו של וילדרס פסולה".

 

למנצח המסתמן יש ביקורת על וילדרס, אך היא אינה קשורה רק ליחס לאיסלאם. "הבעיה של וילדרס היא שהוא נוטה לשמאל בכל הקשור לכלכלה, בעוד ששנינו מסכימים על צעדים לטיפול בהגירה להולנד. אנחנו חלוקי דעות בנושא האיסלאם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא פוסל. רוטה
צילום: AFP
"סתם מפלגה". וילדרס
צילום: AFP
שמאל במיעוט. כהן
צילום: רויטרס
בדרך החוצה. בלקננדה
צילום: רויטרס
מומלצים