שתף קטע נבחר

ישראל: יעד אטרקטיבי לרוכבי אופניים מהעולם

תוכנית החומש לקידום ענף רכיבת אופניים בהשקעה של יותר מ-100 מיליון שקל, אושרה היום (ג') על ידי הקבינט החברתי-כלכלי. שר התיירות: "ההשקעה תניב פירות"

האם ישראל הופכת למעצמה בענף רכיבת האופניים? כך לפחות היא אמורה להיות בעקבות התוכנית הרב שנתית לקידום ענף רכיבת האופניים בישראל, שהוצגה היום (ג') על ידי שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, בפני ועדת השרים לענייני חברה וכלכלה (הקבינט החברתי-כלכלי), בראשות שר האוצר, יובל שטייניץ.

 

התוכנית, בהשקעה תקציבית המסתכמת בלמעלה מ-100 מיליון שקל, כוללת פיתוח תשתית פיזית של רשת שבילים כוללת ונגישה, המבוססת על צירי אורך ורוחב, המקשרים בין ריכוזי אוכלוסיה לבין שטחים פתוחים, מגוון נופים ומוקדי ערך ועניין מובילים בישראל.

 

התוכנית הוכנה בהתאם להחלטת הממשלה לקידום ענף הרכיבה על אופניים ממרס 2008. בהתאם להחלטה, גיבש משרד התיירות, בשיתוף עם קק"ל, איגוד האופנים, רשות הטבע והגנים, הרשויות לפיתוח הגליל והנגב, משרדים וגופים נוספים, תוכנית פעולה רב שנתית, הכוללת פיתוח תשתיות של כ-4,900 ק"מ של שבילים מגוונים, מוקדי שירותים נלווים, פעילויות חינוך, קהילה והסברה בנושא.

 

שבילים אלה יתווספו לכ-600 ק"מ של שבילים קיימים וכ-1,400 ק"מ של שבילים המקודמים מתקציבים נפרדים. מערכת השבילים יחד עם תשתיות משלימות, יספקו מענה למכלול צרכים של תיירות אופניים מקומית וכן בסיס להתפתחות תיירות אופניים נכנסת, לפי קהלי יעד, נושאים, דרגות קושי, חבילות תיור וכדומה.


מענה למכלול צרכים של תיירות אופניים. רוכב בדרום (צילום: לבנת גינצבורג)

 

קצב גידול שנתי של 10% בענף רכיבת האופניים

"פיתוח תשתית ארצית לרכיבה על אופניים, יתרום להעשרת המגוון התיירותי בפריפריה ותנופה לפעילות העסקים הקטנים והבינוניים, תוך יצירת משרות חדשות", אמר מיסז'ניקוב. "בנגב ובגליל יפותחו קרוב ל- 80% מכלל השבילים, בעלות של כ-40 מיליון שקל ואין ספק כי השקעה זו תניב פירות גם בהיבט האזורי וגם כתרומה למשק בכלל. חשוב להדגיש כי יצירת תשתית זו תהפוך את ישראל גם ליעד אטרקטיבי עבור רוכבי אופניים מכל העולם, ותותאם לה בהמשך גם תוכנית שיווקית".

 

ענף הרכיבה על אופניים הפך זה מכבר לענף בולט ואופנתי בישראל, הנהנה מקצב גידול שנתי מרשים של כ- 10% ומונה כיום מאות אלפי רוכבי אופניים הרוכבים בשטחים הפתוחים, בפארקים ובערים. בישראל נמכרים מידי שנה 180 אלף זוגות אופניים במחזור הכנסות שנתי הנאמד ב-220 מיליון שקל. לישראל יש את הפוטנציאל להפוך ליעד לתיירות נכנסת בתחום רכיבת האופניים, והתוכנית נותנת את הדגשים למימוש פוטנציאל זה.

 

היקף שוק תיירות האופניים העולמי נאמד במיליארדי דולרים ופוטנציאל הצמיחה שלו הוא מן הגבוהים. כ-19 מיליון רוכבים מטיילים מדי שנה ברחבי אירופה ולנים בכ-30 אלף מתקני אירוח. השקעה בתשתית אופניים לצרכי תיירות היא בעלת תועלת גבוהה ביותר ביחס להשקעה. מדובר בשוק תיירותי הולך וגדל הפונה לתיירים המשלבים פעילות רכיבת אופניים במהלך חופשתם, תיירי רכיבה מובהקים ואירועי ספורט.

 

יש לציין כי במסגרת התוכנית, יוקצו תקציבים ניכרים, בשיתוף הגורמים השותפים לה, לקידום פרויקטים חינוכיים-קהילתיים, כדוגמת חינוך לרכיבה בטוחה, פרויקט "אופנים לכולם", שנועד לשלב בחוויית הרכיבה פעילויות חינוכיות שונות לבני נוער, ביניהם בני נוער מאוכלוסיות מעוטות יכולת. כן יוקמו, במסגרת הפרויקט כ-50 מועדוני נוער מדי שנה, ובסך הכל עד לשנת 2013, מתוכננים על פי התוכנית, לקום 250 מועדונים, בהם 8,000 רוכבים חדשים שיכנסו למעגל הרכיבה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אייל הרשטיק
שביל אופניים בסמוך לכביש 6
צילום: אייל הרשטיק
מומלצים