שתף קטע נבחר

מחקר: ילדים לאמהות לסביות מוצלחים יותר

מחקר שפורסם בכתב העת היוקרתי Pediatrics מגלה: מתבגרים לאמהות לסביות הגיעו להישגים גבוהים יותר בהשוואה למתבגרים להורים סטרייטים - הן מבחינה אקדמית, והן מבחינה פסיכולוגית. החוקרים: "אלה הורים המעורבים מאוד בחיי ילדיהם. זהו מתכון מנצח"

שנות גיל ההתבגרות הן שנים מאתגרות, הן עבור ההורים והן עבור ילדיהם. אולם מה קורה כשזוג ההורים הוא מאותו מין? את התשובה לשאלה הזו ביקשו לבחון חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו. ממצאיהם פורסמו בגליון החדש של כתב העת הנחשב לרפואת ילדים Pediatrics. הממצאים: נבדקים לאמהות לסביות קיבלו ציונים זהים במבחני התפתחות ויכולת חברתית לילדים להורים סטרייטים, וציונים גבוהים יותר במבדקים פסיכולוגיים שבדקו תחושת בטחון עצמי והערכה עצמית. כמו כן, ילדי הלסביות הגיעו להישגים אקדמיים גבוהים יותר.

 

מתבגרים בני 17 רגועים

במחקר החדש, בדקו החוקרים פרופ' ננט גרטרל מאוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו, וד"ר הנרי בוס, מדען התנהגות מאוניברסיטת אמסטרדם, קבוצה של

מתבגרים לאמהות לסביות שהושוותה לקבוצת מתבגרים להורים סטרייטים. ניתוח הנתונים התבצע באמצעות ממצאים ממחקר אמריקני נרחב שכלל משפחות לסביות שהחל בשנת 1986. החוקרים הפעם כללו 154 נשים מ-84 משפחות שעברו הזרעה מלאכותית להקמת המשפחה. ההורים הסכימו להשיב על שאלות בנוגע למיומנויות חברתיות, תפקוד אקדמי והתנהגות במהלך 17 שנות המחקר.

 

בתוך כך, הילדים שנכללו במחקר עברו ראיונות בהגיעם לגילאי 10 ו-17. השאלות כללו מידע על הפעילויות היומיומיות, חיי החברה, תחושות חרדה או דיכאון והתנהגות. החוקרים מצאו כי 41% מהילדים דיווחו כי הם זוכים להקנטות, השפלות ואפליה על כך שהם ילדים לאמהות לסביות.

 

עם זאת, החוקרים לא מצאו כל הבדל בין ההסתכלות הפסיכולוגית של הילדים לאמהות לסביות, בהשוואה למתבגרים בקבוצת הבקרה, להורים סטרייטים. בגיל 10 דיווחו הילדים לאמהות לסביות על תחושות לחץ בשל השפלות ועלבונות שזכו מסביבתם, אולם בגיל 17 תחושות אלה נטו להיעלם.

 

עוד מצאו החוקרים כי במבחני התפתחות ויכולת חברתית, קיבלו הילדים לאמהות לסביות ציונים זהים לאלה של משפחות סטרייטיות. עוד נמצא כי הילדים לאמהות לסביות קיבלו ציונים גבוהים יותר במבדקים פסיכולוגיים שבדקו תחושת בטחון עצמי והערכה עצמית, וכי ילדים אלה הגיעו להישגים אקדמיים גבוהים יותר מאשר עמיתיהם במשפחות סטרייטים.

 

"התערבות ההורים - מתכון מנצח"

"הופתעתי לגלות כי ילדים למשפחות לסביות חווים חיים נורמטיביים ומגיעים להישגים גבוהים", אמרה פרופ' גרטרל, "הורים במשפחות חד מיניות מעורבים מאוד בחיי ילדיהם. זהו מתכון מנצח לתוצאות טובות יותר עבור הילדים. נוכחות ההורים, תקשורת טובה, מעורבות בבית הספר ובחיי הילד הם חשובים ביותר להתפתחות טובה של הילד".

 

מחקרם הנוכחי של פרופ' גרטרל ועמיתיה נמשך גם בימים אלה. גרטרל מתכוונת

לבחון מספר תיאוריות שעשויות להסביר את הממצאים ובתוך כך לאסוף מידע נוסף על ילדים להורים הומואים.

 

זהו אינו המחקר הראשון שמחמיא להורות החד-מינית. מחקר של מכון בריטי, שפורסם בנובמבר האחרון, מצא כי ילדיהן של לסביות מצליחים יותר בחיים מאשר ילדים לזוגות סטרייטים. חוקרים בבירקבק קולג', באוניברסיטת לונדון ובאוניברסיטת קלארק בארצות הברית שהגיעו למסקנות דומות מצאו גם הסבר לתופעה. לטענתם, זוגות חד-מיניים אינם מביאים לעולם ילדים "בטעות" ולכן תמיד מדובר באנשים שקיבלו החלטה מודעת לאמץ ילדים או לקבל תרומת זרע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעורבות בחיי ילדיהן. חתונה לסבית בשטוקהולם.
צילום: רויטרס
חתונה בקונטיקט. מתכון מנצח
צילום: רויטרס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים